Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте!

Казанчето е марка „Fayans“, но вътре всичко е сменено преди няколко години (от мен, с части, които не знам каква марка са), защото се беше развалило. От няколко седмици, обаче, имам следния проблем: казанчето се пълни с вода и спира както си трябва, но при самото спиране се чува ужасен звук – тръбите и целият апартамент вибрират или нещо подобно.

Доколкото знам (по принцип), подобен проблем се причинява при много рязко спиране на кран, при което налягането на водата рязко се вдига, и оттам – вибриране, а може и по-лоши неща да се случат, ако налягането е по-сериозно. Това се потвърждава и от факта, че ако на някоя от чешмите в апартамента водата е пусната в момента, когато казанчето спира водата, този шум не се случва – понеже има откъде да излезе налягането.

Въпросът ми е: прав ли съм за причината и поправим ли е този проблем, или трябва направо да сменя частта с поплавъка, която отговаря за спирането?
kozl - майстор
Вероятно ще трябва да смениш поплавковия механизъм и да сложиш бленда (уплътнение с малка дупка направена със замба) преди водата да влезе в поплавъка.
В механизма на поплавъка и сега има нещо подобно, просто така е направен – има някаква сива гумичка с дупка, през която минава много тънка част, като тръбичка, от пластмасата на друга част.

Преди около седмица го бях разглобил целия поплавък и почистих разни боклуци на една решетка; след това се оправи, но само за около ден. Сега след като ми казахте за гумичката, го разглобих пак и специално огледах и почистих гумичката, не че ѝ имаше нещо явно съсипано. Пак се оправи, уж. Ако е пак само за ден, вече ще го сменя.

Благодаря!
chapara - майстор
Намали-дроселирай налягането на влизащата вода с кранчето :wink:
chapara написа:
Намали-дроселирай налягането на влизащата вода с кранчето :wink:
Благодаря! Ако пак се появи проблемът, ще пробвам и това.
kozl - майстор
lyubomirv написа:
В механизма на поплавъка и сега има нещо подобно, просто така е направен – има някаква сива гумичка с дупка, през която минава много тънка част, като тръбичка, от пластмасата на друга част.
Е това е механично-хидравличен клапан.
Старите устройства бяха с изцяло механичен клапан и дълъг лост, завършващ с поплавък. Така се осигурява необходимата срещу налягянето сила за притискане и спиране на водата. После на пазара се появиха механизми с механично-хидравличен клапан. Лостовата система е сравнотелно умалена и у-вата са доста компактни. Механиката е за затваряне на малката дупка, а притискането за спиране на водата се осигурява от налягането на самата водата.
Аз не ползвам кранчетата за намаляне на струята, защото така натрупват налепи в полузатворено положение и после не работят. За намалянее на дебита ползвам бленда. Ако имам повече мерак, пробивам стотинка и я стягам м-у две уплътнения в някоя челна-притискаща сглобка при фасонните части.
Най-вече ползвам плътна гума, от която със замби правя бленда. Голямя замба за диаметъра към фасонната част, с малката замба малък отвор за преминаване на водата.

Тема "Рязко вдигане на налягането при спиране на водата в казанчето" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: