Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте,

Живея в къща и на покрива имам монтирана система с вакуумно тръбни колектори с бойлер (200 литра, отворена, денивелация над 3 метра). Проблема ми е следния - контролера е настроен да поддържа нивото на вода в бойлера, така че когато някой влезе да се къпе, започва да пълни през 2-3 минути.

Тъй като водата в бойлера се загрява до над 70-80 градуса през слънчевите дни, се налага да разхлаждам водата като се къпя. Тук идва и проблема, като започне пълненето на вода в бойлера, водата в душа също се охлажда. Не би ли следвало да е обратното - като тръгне студена вода от контролера към бойлера да намалява топлата вода в банята и вместо да се разхлажда, да става по-гореща?

Главното, което ме интересува е - ще работи ли термостатен смесител със тази соларна система (гравитачна) тъй като гледам че повечето искат минимум 1 атмосфера налягане?

Благодаря!
Andri01 - майстор
Доста неясноти има?? Система "гравитачна" с 200л. бойлер - той над слънчевия колектор ли се намира? "...като тръгне студена вода от контролера към бойлера"..." - какъв е този контролер ,който пуска вода?? Обикновенно контролера управлява нещо по електрически път??
speka_rs - майстор
Колега,

Или си сложи помпа която да ти вдига налягането или си вгради 20 м серпентина и по този начин хем ще имаш постоянно налягане, хем пък ще ти работи батерията нормално.
шоп - майстор
speka_rs написа:
Колега,

Или си сложи помпа която да ти вдига налягането или си вгради 20 м серпентина и по този начин хем ще имаш постоянно налягане, хем пък ще ти работи батерията нормално.
+1 :partyman:

Монтирането на бустер помпа е по-лесно. Варианта със серпентина също не е сложрн, но много хора би ги затруднило херметизирането на местата на вход и изход на серпентината от водосъдържателя.

Иначе смяната на топло студено винаги ще в има ако пълначката ( погрешно наречена контролер) е свързана с 1/2 тръба , която се явява обща и за смесителя. При 3/4 захранване проблема не е толкова явен.

Тема "Вакуумно тръбни колектори с бойлер и термостатна смеситлна батерия - съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: