Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Whiskey - специалист
Здравейте колеги,

Предстои ми монтиране на мраморен плот за баня, който е с размери 615х700 мм. Плотът се вгражда между три стени - две бетонни и една от Ytong. Всички стени са облицовани с гранитогрес, лепен върху гипсокартон, с изключение на стената от Ytong, където плочите са лепени директно върху предварително измазаната изцяло стена. Плотът ще бъде "натоварен" с 6.5 кг. мивка тип купа, разположена на мястото, означено в приложената по-долу схема.

Чувал съм, че е важно плотът от естествен камък да е добре подпрян и да няма излишни напрежения. Затова обмислям да го залепя върху усилени ъглови планки 140х140х65 мм. Чуденката ми идва от това колко точно планки трябва да сложа и дали не се престаравам. На схемата съм сложил 5 планки, които смятам да монтирам с по два болта, което обаче си означава 10 дупки в стените. Като самите дупки не са чак такъв проблем, по-сложната част е първоначалното пробиване на гранитогреса, което се прави със специална фрезичка. Мислите ли, че мога да редуцирам планките до 3 бр, като се откажа от тези с номера 3 и 4, или пък да се откажа само от номер 5? Мислите ли, че това ще е достатъчно здраво монтиран плот, който няма опасност да се счупи в средата, макар че неподпрени остават едва 33 см.

Препоръчайте какви болтове да ползвам. Мисля си да не е нещо повече от 6 мм, но на колко... 50 мм, 60 мм, 80 мм....

С какво е по-удачно да запълня фугите към стените - фугин за плочки или неутрален силикон?

Предварително благодаря!

Изображение
muhala - майстор
Не в много по темата, но в Пловдив в един хотел в банята плота на мивката беше от камък с размери около 1, 20м на 50см. И отдолу беше стъпил на цд профили :shock:

Планките и камъка как ще ги хванеш?
Whiskey - специалист
Плотът ще легне на планките и ще се хване с монтажно лепило. Гравитацията и теглото на мивката и плота ще си свършат работата. Това за CD профилите съм го чувал, но не мисля, че е удачно.
jekasus - майстор
ЦД или УД го ползват всички каменари при монтажа на мивки.
След като е лепен с ПУ, и мивката отгоре също - много трудно се демонтира.
Но като се иска идеален монтаж - се ползва рамка от алуминиев профил 20х20мм.

Прикачен файл

w.jpg
w.jpg (106.29 KиБ) Видяна 2381 пъти
chapara - майстор
И за стената лепиш с полиуретанов уплътнител, тип салам :wink: , и фугираш с него :wink:
Whiskey - специалист
Идеята за алуминиевата рамка ми хареса. Не знаех, че е достатъчно плотът да се подпре изцяло по ъглите, мислех си, че е добре подпора да навлиза в по-средната част. Алуминиевият профил L ли трябва да бъде 20х20 или квадрат 20х20. Въпросът е как да направя сглобките по ъглите?
jekasus - майстор
Профил, средната част също трябва да е закрепена към периметъра.
Не знам какво ще е челото на плота, може и да се заложи и на по-голям по размери профил.
При дограмаджии е най евтино.
Това горе е за тези, които искат идеалното, другите не знаят, че плота е върху цд или уд профили...
Отвори в гранитогреса също са лесни и не толкова скъпи. Но по-рано от понеделник не мога да покажа визуално, диамантена бургийка 6мм, купена от Брюко за 10 лв. е направила до сега 80 отвора и има още хляб в нея.
Whiskey - специалист
Момчета, хиляди благодарности за съветите. Всичко е готово!

Направих плота точно както ме посъветвахте - цялостна рамка с профил в средната част. Леко го изместих напред, защото и купата е в по-предната част. Рамката е от готови алуминиеви профили с квадратно сечение 23.5х23.5 с 2 мм стена. Много здрави. Имат си фабрични сглобки - пластмасови, но от много здрава и плътна пластмаса. Влизат доста трудно, иска си сериозен чук и става буквално като заварка. С 4 бр. ъглови сглобки и две Т-образни, нещата изглеждат така:

Изображение

Признавам си, доста трудно монтирах рамката, тъй като нямаше как да преценя еднаква височина от пода навсякъде - имам наклон в банята. Въпреки всичко, с много мерене, сваляне и качване, плотът е идеално хоризонтиран, със съвсем лек наклон напред. Залепил съм с Ceresit FT 101, предстои фугиране, но реших да сложа и едни много фини хромирани водобранни лайстни.

Изображение
jekasus - майстор
Whiskey написа:
тъй като нямаше как да преценя еднаква височина от пода навсякъде - имам наклон в банята.
При такива монтажи не се ползва нивел, а нивото на фуги между плочките, това се отнася и за тавана, визуално трябва да изглежда равно.
Whiskey написа:
със съвсем лек наклон напред.
това е правилно.
Като цяло станало, като по книгите. :-D
Понеже всичко мога да очаквам :-D - отвора за меките връзки не забравен, а и той не винаги съвпада с отвор за шпилката за затварянето на сифона.

Тема "Закрепване на мраморен плот за баня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: