Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
SEV - специалист
Здравейте,видно от заглавието съм решил да вентилирам следните помещения: перално,тоалетна и баня.Вентилацията смятам да е от канализационна тръба ф110 която да е закрепена за тавана,във всяко от момешенията ще има тетка към която ще има монтирана розетка,закрепена на окачения таван.Конденза ще се извежда в атмосферата.Начертал съм схема на помещенията и трасето,височината на помещенията ще падне до 2550мм.Смятам да ползвам канален вентилатор.Изобщо има ли резон в това което съм намислил?В този ред на мисли ,възникват няколко въпроса.

1 Какъв вентилатор да ползвам,характеристики,конкретни предложения съобразени със заданието.
2 Вентилатора къде се монтира,предполагам на изхода.

П.П Забравих схемата с размери :-D

Прикачен файл

20180811_195235.jpg
20180811_195235.jpg (29.78 KиБ) Видяна 4061 пъти
шоп - майстор
Аз имам подобна вентилационна система.
Вентилатора е канален VOK 120/110

Обаче имам и вертикална тръба, която води до билото на покрива и даже надминава 1.1м над билото.
Много рядко лятото включвам вентилатора. През останалите 3 месеца естествената тяга върши работа. Даже зимата притварям клапите заради прекомерната тяга.
Успехи!
nikolov333 - майстор
При тази дължина на трасето бих ползвал 150мм тръба.. При всички случай, ползвай си от специалните тръби за въздуховоди 125 и 150мм. Продават ги на доста места и онлайн ги има, аз ги купувам от Практикер... Има и правоъгълни пластмасови въдуховоди и преходници, ако нямаш достатъчно височина.
Прикачен файл:
-правоъгълна-150х75-2-900x600.jpg
-правоъгълна-150х75-2-900x600.jpg (81.73 KиБ) Видяна 4044 пъти
SEV - специалист
Ще ги погледна в Практикер,не знаех за такъв тип тръби.Точно заради височината исках да ползвам ф110,но при този случай спокойно мога да ползвам такива.
шоп - майстор
Правоъгълните са доста скъпи. За мен неоправдано скъпи! Иначе са много удобни.
Преди време с един приятел правихме вентилация в банята му у ползвахме тръби 160х50 за да минат в окачения таван. Скъпо, ама стана.
iliya_i - майстор
нед авг 12, 2018 6:32 amSEV написа:
Ще ги погледна в Практикер,не знаех за такъв тип тръби.Точно заради височината исках да ползвам ф110,но при този случай спокойно мога да ползвам такива.
Всъщност един от най-големите вносители на такива системи е точно във Варна: https://moby-bg.com/
Има ги и в Алати и Бриколаж, но не винаги и по всяко време има на едно място всички необходими компоненти.
По мое мнение май Бриколажа поддържа най-голям асортимент от тези неща.
Duke_BG - специалист
а къде ще е вентилатора в цялата схема ?

струва ми се че така няма да имаш еднакво засмукване в цялата система
може би трябва да има един колектор и по една тръба за всяко помещение но нека някой който го е правил да каже
bulhomes2 - майстор
За да е вентилация - освен изходящия поток трябва да предвидиш и входящ. Със съвременните дограми и санирания без специално предвиден входящ въздух нищо няма да вентилираш. Все едно да сложиш вентилатор на отвора на буркан и да мислиш, че си го вентилирал.
SEV - специалист
Вентилатора ще се монтира на изхода на системата.Относно входящия въздух,мисля да постъпва през отвори в долния край на вратата.
bulhomes2 - майстор
Няма как да ти се даде гарантиран отговор така "на око". Вентилациите се изичсляват. Всеки елемент дава пад на налягане на въздушния поток. И като се изчислят всички падове се избират необходимите вентилатори. Казвам вентилатори, защото по-добри резултати се постигат с 2 - един на изходящия и един на входящия потоци. Обикновено се изсмуква от мокрите помещения, а с е вкарва свежия въздух в сухите. С вентилационни решетки по вратите се получават нещата. Лошото на етрополските вентилатори е, че означенията за мощностите им са измислени абсолютно наизуст и нямат нищо общо с реалността. Като им пратих долния клип казаха, че нямали уреди, с които да измерват дебита и налягането, и разчитали на някакви измервания от соц времето на някакъв несъществуващ вече институт в Пловдив.

Тема "Изграждане на вентилация." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: