• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте,

Закупих си вентилатор за банята, но по време на ремонта не съобразих, че вентилатора има две скорости и сега не мога да прокарам още един кабел за ключа с който да контролирам скоростите.
Въпросът ми е възможно ли е да с някакво реле да настроя така вентилатора, че когато пусна лампите за светлина да стартира слабата степен, а когато включа ключа за вентилатора да се пусне мощната степен, съответно ако изгася лампите да работи само мощната степен.
Прилагам схема на монтаж при която ясно е записано, че ми трябва втори ключ, но за съжаление не съм видял това.


Благодаря ви!
Andri01 - майстор
Възможно е,но не става ясно от къде се пуска сега! От ключа за осветление или от отделен ключ?
krasi92 - майстор
Без реле-още една жица си трябва от лампата до вентилатора и задачата е изпълнена
пет яну 18, 2019 1:49 pmAndri01 написа:
Възможно е,но не става ясно от къде се пуска сега! От ключа за осветление или от отделен ключ?
Здравейте,
Имам общ ключ, който прекъсва нулата за лампите и вентилацията от вън. Проблема е че според ръководството ми трябва още един ключ, който да контролира скоростта, а няма къде да го сложа.
Благодаря ви
nikolov333 - майстор
Сигурен ли си, че ключа ти прекъсва нулата, а не фазата.. :?:
Andri01 - майстор
пон яну 21, 2019 12:04 amikmatev написа:
пет яну 18, 2019 1:49 pmAndri01 написа:
Възможно е,но не става ясно от къде се пуска сега! От ключа за осветление или от отделен ключ?
Здравейте,
Имам общ ключ, който прекъсва нулата за лампите и вентилацията от вън. Проблема е че според ръководството ми трябва още един ключ, който да контролира скоростта, а няма къде да го сложа.
Благодаря ви
С реле за време,задействащо се след включване на лампата.
пон яну 21, 2019 12:33 amnikolov333 написа:
Сигурен ли си, че ключа ти прекъсва нулата, а не фазата.. :?:
Да, сигурен съм.
Andri01 - майстор
"Велик"мастор е правил тази инсталация :) :prayer:
пон яну 21, 2019 8:42 amAndri01 написа:
пон яну 21, 2019 12:04 amikmatev написа:
пет яну 18, 2019 1:49 pmAndri01 написа:
Възможно е,но не става ясно от къде се пуска сега! От ключа за осветление или от отделен ключ?
Здравейте,
Имам общ ключ, който прекъсва нулата за лампите и вентилацията от вън. Проблема е че според ръководството ми трябва още един ключ, който да контролира скоростта, а няма къде да го сложа.
Благодаря ви
С реле за време,задействащо се след включване на лампата.
Как релето за време ще сменя фазите, за да променя скоростта на вентилатора? На схемата за инсталацията, която съм приложил е описано, че трябва да се смени фазата, за да се смени скоростта.
Според мен ми трябва реле подобно на тези за дневните свелини. Когато се запали лампата да работи слабата скорост ( при автомоблите при стартиране на двигателя работят габаритите ), а когато от ключа включа допълнителният ключ да се пуска втората скорост ( при автомобилите от ключа се сменят късите и габаритите изгсват).
nikolov333 - майстор
пон яну 21, 2019 10:13 amikmatev написа:
пон яну 21, 2019 12:33 amnikolov333 написа:
Сигурен ли си, че ключа ти прекъсва нулата, а не фазата.. :?:
Да, сигурен съм.
При това положение, бива да вземеш един фазоуказател, да провериш и за офазяване по корпусите на уредите.. :idea:
  • 1
  • 2

Тема "Вентиалтор на две скорости" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: