Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
turbocharged - специалист
Cillit Bang е твоя препарат https://goo.gl/images/PC7xBU
Ако не успееш с него работата е сериозна.
Има и по-агресивни препарати на база на киселина ама те са опасни за алуминий и фугите.
https://goo.gl/images/qQkAYT
nikolov333 - майстор
А такива хидрофобни покрития ползвал ли е някой, че имам проблем с акрилната вана.. https://m.emag.bg/hidrofobno-nano-pokri ... 1549661376
jekasus - майстор
nikolov333 написа:
А такива
Обикновен импрегнатор в нано-упаковка/телешопинг/. Опитай същото с пяна или крем за бръснене, ще е същото по ефект, аз така омазвам огледалото, не се поти
определено време.
nikolov333 - майстор
Планирал съм да я пастирам с авто-полираща паста, че с тоя варовик във водата, акрила се захаби..
preslav - майстор
пет фев 08, 2019 8:22 pmlov написа:
п.п.Цвик му казват на това което остава след окончателната преработка пък на суроватката тоес извадена е и изварата. :) Даже и прасетата не го харесват.
Аз си мислех, че цвик е прозрачната течност, която се отделя от киселото мляко, особено ако е истинско и е престояло ден-два. Другото го знаех като суроватка. Сега погледнах, че било едно и също.
lov - майстор
Не е едно и също и както винаги в интернет често се пишат глупости. Суроватката е течноста която се получава при производството на сирене и кашкавал или отцедени кисели млека.
В нея остава обаче значително количество лактоалбумини, лактоглобулини, лактоза и минерални соли В малки количества млечната мазнина и лецитини и тотално липсва казеин. Най простия начин да се отделят и те е като се добави малко лимонтозу в нея и да се завари. Така са правили нашите баби а и сега е същото и сега го правят и в мандрите. И те такава извара се продава и в магазините. Като остатъка и от този процес вече е цвик. В него не е останало почти нищо освен малко соли и млечната киселина и се смята че това е отпадъчен продукт и се изхвърля.Нищо че като ровнах и аз в нета не намерих колко е полезен. :lol: с реклами био и не знам какво си и голям напън да си купуваме и пием. :-D
Когато видиш че ти предлагат пълномаслена извара те тя това е направена по последния процес директно от млякото и по хранителни и вкусови качества е съвсем различна. А понякога това е и неизбежно като объркат съхранението на прясното мляко и неговата естествена киселинност се повиши. Естествен ензимен процес е и вероятно ти се е случвало да ти се пресече прясното мляко при опит за варене.Просто добави малко лимонена киселина и си го извари и ще получиш качествена извара.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб фев 09, 2019 11:21 amlov написа:
Не е едно и също и както винаги в интернет често се пишат глупости. Суроватката е течноста която се получава при производството на сирене и кашкавал или отцедени кисели млека.
В нея остава обаче значително количество лактоалбумини, лактоглобулини, лактоза и минерални соли В малки количества млечната мазнина и лецитини и тотално липсва казеин. Най простия начин да се отделят и те е като се добави малко лимонтозу в нея и да се завари. Така са правили нашите баби а и сега е същото и сега го правят и в мандрите. И те такава извара се продава и в магазините. Като остатъка и от този процес вече е цвик. В него не е останало почти нищо освен малко соли и млечната киселина и се смята че това е отпадъчен продукт и се изхвърля.Нищо че като ровнах и аз в нета не намерих колко е полезен. :lol: с реклами био и не знам какво си и голям напън да си купуваме и пием. :-D
Когато видиш че ти предлагат пълномаслена извара те тя това е направена по последния процес директно от млякото и по хранителни и вкусови качества е съвсем различна. А понякога това е и неизбежно като объркат съхранението на прясното мляко и неговата естествена киселинност се повиши. Естествен ензимен процес е и вероятно ти се е случвало да ти се пресече прясното мляко при опит за варене.Просто добави малко лимонена киселина и си го извари и ще получиш качествена извара.
Идеално написано :-) и аз благодаря!
preslav - майстор
съб фев 09, 2019 11:21 amlov написа:
Не е едно и също и както винаги в интернет често се пишат глупости. ...
Тъй де, ама не съм те чел внимателно в предишния пост, суроватката е мътна, външно прилича на мляко, цвикът е прозрачен, само че никога не съм виждал цялостния процес на обработка на прясно мляко - някой ден ще се опитам да си направя сам сирене, ама то вече и истинско мляко няма.
lov - майстор
Не е лошо човек да пробва домашните рецепти, а и да не се зарибява от разни супер пупер препарати дето на времето са били ежедневие и под ръка във всяка къща. И същите сега ни ги продават на баснословни цени сякаш са произведени по някакви нано, космически и не знам к'ви си техологии. :lol:

Всъщност от така наречения цвик се извлича ето това. В него даже си е в доста прилична концентрация. Присъства като основна съставка в доста от качествените препаратите за махане на варовикови и железно оксидни налепи. Предимствата с прямо други препарати е че има афинитет кък налепа и почти нямат активност към фугиращите смеси за разлика примерно от кислола който си е най-обикновенна разредена солна киселина. Също така има и по слаба активност към човешката кожа и не може човек да се изгори дори и неволно. В прекия смисъл на думата биопрепарат, а не нещо изсмукано от пръстите за някоя реклама :)
Прикачен файл:
11.jpg
11.jpg (31.44 KиБ) Видяна 1145 пъти
А аз понеже съм си малко глуповат на тема химия :-D гледам да имам под ръка и още различна химия. Не карам жИнъта да търка плочки с оцет и сода като хамава. Нищо че казват че и това било био. :lol:
Прикачен файл:
22.jpg
22.jpg (35.69 KиБ) Видяна 1145 пъти
Прикачен файл:
33.jpg
33.jpg (35.25 KиБ) Видяна 1145 пъти
Та оксаловата киселина е най-достъпното нещо за борба железно окисните отлагания.Може да се ползва съвместно и с оксаловата. Тя реагира дори в много слаби концентрации с почти всички железни окиси и соли. Получената сол при реакцията е водо разтворима. За разлика от другите железни соли които са неразтворими. Така много лесно после се отмива с най обикновенна с вода. В концентрация 1-2% че дори и 5% спокойно се почистват петна от ръжда върху дрехи без да се повреждат тъканите. В по големи концентрации може да се избелва и дървесина. Дори така се прави и някъде в промишлеността. В по концентриран вид се ползва и при полирането и почистването на мрамори. Размеква повърхностния слой и полирането може да се направи дори и на ръка.
Мислех да пиша и за борната киселина ама според един колега след третия ред никой не четял та ще спирам да не се абя на празно:lol:

п.п. Той и процеса с избиването на маслото от млякото е пак процес с пресичането му. :cool:
Последна промяна от lov на съб фев 09, 2019 8:17 pm, променено общо 1 път.
gnt69 - майстор
съб фев 09, 2019 8:07 pmlov написа:
Мислех да пиша и за борната киселина ама според един колега след третия ред никой не четял та ще спирам да не се абя на празно:lol:
=D>

Бре ти си като енциклопедия. На мен пък ми стана интересно за борната щото имам кило в къщи. Миналата година го слагах като пръскам доматите и краставиците за завръз.

Тема "Почистване на душ кабина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: