• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Колю - напреднал
Привет на всички,
стартирам темата с надежда да получа мнения и съвети относно предстоящ ремонт на баня.
Банята ще се изпълнява от двама лаици в лицето на мен и баща ми.
В момента банята е с фаянсови плочки, чието състояние е неясно и предпочитам да изкъртя и започна "на чисто".
Размери на банята 2х2м (2.02м х 2.04м както е с плочките към момента).
Идеята към момента е следната:
Хидроизолация с лента по ъглите(тук се колебая за Теразит или MAPEI, като за първата мога да ползвам наистина голяма отстъпка в цената, но не знам как е като качество).
Ъглов лентов сифон в душ-зоната (загледал съм AlcaPlast APZ12 най-вече заради цената на база предлагания дебит и клапата допълваща защитата на водния затвор).
Висяща тоалетна с вградена структура.
Харесаните плочки (все още незакупени) са с размер 25х50см за стени и 33.8х33.8см за под.
Встъпването в имота ще е 01.07. и времето ще ни притиска здраво, защото в рамките на месец банята ще трябва да е завършена. Поради тази причина максимално ще се избягват мокрите процеси, където това е възможно. Пода смятам да изкъртя заедно с наличната замазка(предполагам, че е замазка, но може да има и мозайка, за която имам същата нагласа). По плочата ще се нареди XPS с нужната дебелина (предполагам 5-6см.- ще стане ясно след къртенето), а върху него гипсофазер за под(VIDIFLOOR или нещо аналогично). Мисля, че XPS трябва да залепя към пода с пяна за лепена на XPS. В областта на душа (1х1м.) смятам да положа 1см по-тънък XPS, а наклона към лентовия сифон да направя с висок клас еластично лепило за плочки (някъде четох препоръки за CM16/CM17), което би трябвало да не се напука, да изсъхне бързо(без да остане остатъчна влага, която да избие в последствие по стени...) и да е достатъчно здраво като основа.

Наистина ще бъда благодарен за съвети и предложения относно всичко свързано с ремонта.
Благодаря предварително на отзовалите се!
jekasus - майстор
Колю написа:
от двама лаици
Не ми харесва тая технология, щото ще е трагично/май най-правилна дума/ после.
После ще пиша...
Колю - напреднал
вт апр 23, 2019 7:51 pmjekasus написа:
После ще пиша...
Нямам търпение!
Под лаици разбирам двама души, които принципно не се занимават с това и не си изкарват прехраната с това, но не и без опит ... да наречем главното действащо лице любител :)
рашкета - специалист
Много ми хареса, че първо си се поинтересувал и после питаш. Обаче, тея глупости със XPS-a и гипсфазера си ги избий от главата. Аз правя замазката до обяд, после пия биричка следобяд и на другия ден лепя пода. Ако ти е от полза напоследък ползвам от готовите смеси, а именно Баумит Солидо.
Хидро също ползвам на Теразид от години и нямам забележки, обаче моя принцип е следния- ако ще правя пода така, че да има нужда от хидро, по-добре да не го правя.
jekasus - майстор
Първо правило в старите бани - всичко под ножа.
Замазка замина изцяло заедно със тръбите и сифона/сифоните/, често и при новото строителство се налага.
Водопровода си е стар - под ножа.
Мазилките понякога са здрави, ако трудно се кърти, само се изравняват, щото са криви винаги.
Второ правило - първо замазка, след това стените се изравняват.
Замазката се прави единственно земновлажна, тоест почти суха.
Мазана хидроизолация не е за препоръка, погледни към 2К хидроизолации.
Сифона не е ъглов, подобни модели се монтират на 7-10см от стената.
За лесен и правилен монтаж на вградено казанче съм писал, ама трябва да потърся в този раздел на форума.
За лепилото - 16 и 17 са тънкослойни лепила, тия си имат СМ 12 за тази работа.
За XPS под плочки си има технологии, но това за бързата работа, а за бързата кучка знаеш, какви ги ражда...
Най мразя да качвам снимки тук - от гугъл снимки на компа, оттам, докато ги намеря, тук...
Тази замазка няма да я чакам дълго, понеделник ще под хидрото.

Прикачен файл

IMG_20190424_134958.jpg
IMG_20190424_134958.jpg (81.97 KиБ) Видяна 3261 пъти

Прикачен файл

IMG_20190424_171732.jpg
IMG_20190424_171732.jpg (53.56 KиБ) Видяна 3261 пъти
Колю - напреднал
ср апр 24, 2019 8:12 pmрашкета написа:
Аз правя замазката до обяд и на другия ден лепя пода, напоследък ползвам от готовите смеси, а именно Баумит Солидо.
Гледам 21 дена му дават на солидото за съхнене. Не ме разбирайте погрешно, но в момента живея в жилище с доста мухъл и ми е меко казано втръснало от влага и мухъл. Не искам да рискувам. Евентуално гледах за рапидото, че го дават за 24 часа да съхне... евентуално ако няма да е варианта с видифлор бих пробвал XPS и замазка над него ... но гледам наистина се практикува често полагане на вата за под или XPS и над тях плоскости от типа на видифлор като вариант за бани.
ср апр 24, 2019 8:12 pmрашкета написа:
Хидро също ползвам на Теразид от години и нямам забележки, обаче моя принцип е следния- ако ще правя пода така, че да има нужда от хидро, по-добре да не го правя.
Смятам да правя всичко като да няма нужда от хидро, но въпреки това искам да ползвам ... идеята е от една страна презастраховане, а от друга гледам, че хората по цял свят масово го използват, а едва ли го правят без да има нужда от него ... как беше- "топлата вода вече е открита" :)
ТЕРАЗИД GT-11 ли ползваш?
ср апр 24, 2019 8:26 pmjekasus написа:
Мазана хидроизолация не е за препоръка, погледни към 2К хидроизолации.
Защо не е за препоръка? Като гледам клипове само такава ползва народа ... може ли да помоля за плюсове и минуси при избора на 2К хидроизолации
ср апр 24, 2019 8:26 pmjekasus написа:
За лепилото - 16 и 17 са тънкослойни лепила, тия си имат СМ 12 за тази работа.
16 и 17 имах предвид само за направата на наклона в душ зоната с размер 1х1м., защото останалата част от пода планирам да е хоризонтален. Мисля и @chapara беше писал нещо по въпроса (дано не бъркам).
ср апр 24, 2019 8:26 pmjekasus написа:
За XPS под плочки си има технологии, но това за бързата работа ...
Смятам категорично всичко да се "изпипа" и да се направи "както трябва", което всъщност е и една от основните причини да се заемем с ремонта сами (ключова дума "старание"). Искам да изпълним всичко според технологиите и с удоволствие ще се съобразя със съветите и насоките, които сърдечно се надявам ще получа тук.
И да уточня, че под бърза работа нямам предвид претупване, а просто пестене на време, но не и за сметка на качеството!
jekasus - майстор
Колю написа:
Защо не е за препоръка? Като гледам клипове само такава ползва народа ... може ли да помоля за плюсове и минуси при избора на 2К хидроизолации
Мажат, щото е лесно, но никой не казва, че стени и под трябва да със минимум влага.
Колю написа:
Смятам категорично всичко да се "изпипа" и да се направи "както трябва"
Колю написа:
Тоя вариант го отпиши.
Мисля, че XPS трябва да залепя към пода с пяна за лепена на XPS.
XPS не става като основа под плочки/бие на "кухо", затова тези технологии не са за наш менталитет/, по-добре дай пари за Рапидо, ако замазката превишава 10 см, комбинирай XPS и замазка , за да намалиш дебелината на замазката.
Имаш два месеца да направиш банята, даже са много, че да направиш без излишни "бързи работи"...
Колю - напреднал
Ясно, хидрото ще е 2К. Мога ли да го полагам с баданарка или трябва като шпакловка? Задължителена ли е мрежата на първата ръка, че гледах няколко клипа го слагат по подове на тераси?
Рапидото с миксер и бормашина торба след торба мога ли да го бъркам? Под него ще трябва да сложа найлон по целия под, или?!
Апропо подова вата вместо XPS как е като вариант. Няма да канти със сигурност ... и само кантенето ли е проблема, защото аз в банята смятам бос да си ходя и това не ме тревожи изобщо.
Прилагам няколко снимки от последното занимание на главния изпълнител на ремонта :-D

Прикачен файл

Screenshot_20190427-222244_Gallery.jpg

Прикачен файл

Screenshot_20190427-222242_Gallery.jpg

Прикачен файл

Screenshot_20190427-222240_Gallery.jpg

Прикачен файл

Screenshot_20190427-222236_Gallery.jpg
jekasus - майстор
Колю написа:
трябва като шпакловка?
Използвам този вариант.
Колю написа:
Задължителена ли е мрежата на първата ръка, че гледах няколко клипа го слагат по подове на тераси?
Не е задължителна, но по-качественно става, ако я има.
Но се прави по технология за теплоизолации - първо се маже хидрото/до каде стигаш със маламашката/ и се полага мрежата в слой хидро, промазва се така, че да не се вижда/почти/ мрежа.
Може и преди хидроизолация да се направи със лепило за плочки.
Колю написа:
Рапидото с миксер и бормашина торба след торба мога ли да го бъркам?
Има видео в ютуба.
Колю написа:
Под него ще трябва да сложа найлон по целия под
Не.
Колю написа:
Апропо подова вата вместо XPS как е като вариант
Не по принцип, ако няма подово, нищо не слагам.
Колю написа:
Прилагам няколко снимки от последното занимание на главния изпълнител на ремонта
Не си баш лаик.
Колю - напреднал
нед апр 28, 2019 3:36 pmjekasus написа:
Колю написа:
Апропо подова вата вместо XPS как е като вариант
Не по принцип, ако няма подово, нищо не слагам.
Не ме разбра, имах предвид подова вата и видифлор(аквапанел) над нея?!
нед апр 28, 2019 3:36 pmjekasus написа:
Не си баш лаик.
Неволята учи, като не можеш да случиш на майстор и виждаш как даваш пари на някой, който само претупва нещата ... по-добре сам със старание и желание
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Банята на Колю" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: