Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Домашен немайстор - специалист
Здравейте. Искам да направя подова замазка в банята. За пръв път ми е, затова прочетох всички материали, които успях да открия в интернет по темата замазка с наклон. Мисля, че повечето неща ми се изясниха, но все пак бих искал да се допитам и до вас по отношение на разположението на майките. Смятам наклонът им да е 1% или с други думи сантиметър денивелация на линеен метър замазка.

Ето схема на въпросната баня (кликнете върху снимката за по-голям размер):

Изображение

Засега съм се спрял на следното разположение на майките. Червените линии на снимката по-долу са самите майки. Написал съм им дължините за удобство.

1. Първо смятам да пусна майки към четирите ъгъла на основната част от банята, след което да запълня със замазка. При 1% наклон двата от ъглите се падат с денивелация спрямо сифона 9 мм, а другите два - с 15 мм, както съм отбелязал на снимката с буквата h.

2. След това ще се заема с нишата с вратата. Ще пусна хоризонтално нивелирана майка, успоредна на вратата в затворено положение, с денивелация 20 мм, след което ще запълня със замазка.

Изображение

Добре ли съм планирал наклоните и изпълнението на замазката? По този начин ли бихте я направили и вие? Благодаря!
novgradski - специалист
Аз бих направил диагоналите през 90градуса (ако ще е с плочки).
https://www.google.bg/search?q=%D0%BF%D ... 568#imgrc=_
jekasus - майстор
Панелка?
Ако полагаш на пода мозайка, е правилно, ако по-големи плочки - не.
Домашен немайстор - специалист
Да, панелка e и ще е с плочки. Не съм ги избрал още, но ще са със стандартни размери - квадратни със страна 30-35 см.

Значи майките трябва да са успоредни и перпендикюлярни спрямо една друга (за да вървят в една линия с плочките)? Пробвах няколко варианта, но не успях да измисля смислен начин да се разположат тези майки. Може ли някой да надраска набързо една схемичка?
chapara - майстор
И как ще се редят плочките, на диагонал или право редене :idea: :?:
Домашен немайстор - специалист
пон юни 10, 2019 10:45 amchapara написа:
И как ще се редят плочките, на диагонал или право редене :idea: :?:
Принципно предпочитам по диагонал, но ако ще е по-лесно да се направи замазката, може и право. :)
chapara - майстор
пон юни 10, 2019 10:56 amДомашен немайстор написа:

Принципно предпочитам по диагонал, но ако ще е по-лесно да се направи замазката, може и право. :)
Реденето започва от сифона, вярвам си разбрал? Следователно майките започват от сифона през 90 градуса, пода трябва да изглежда на пресечена, обърната пирамида, като майките сключват ъгъл от 45 градуса със стените. Мястото на майките са уламите (Улама е вдлъбнатата част, която остава между два ската) на пода. Наклона който предвиждаш е изключително малък и вечно ще трябва да подсушаваш, трябва да е 1,5-2,о см./м. При вратата трябва нежно да излъжеш наклона така че при вратата да се получи 99% хоризантално. Там може да го понамалиш наклона, тъй като е малко вероятно да се излива вода :wink: Дано си схванал идеята. :wink: :roll:
Домашен немайстор - специалист
пон юни 10, 2019 12:28 pmchapara написа:
пон юни 10, 2019 10:56 amДомашен немайстор написа:

Принципно предпочитам по диагонал, но ако ще е по-лесно да се направи замазката, може и право. :)
Реденето започва от сифона, вярвам си разбрал? Следователно майките започват от сифона през 90 градуса, пода трябва да изглежда на пресечена, обърната пирамида, като майките сключват ъгъл от 45 градуса със стените. Мястото на майките са уламите (Улама е вдлъбнатата част, която остава между два ската) на пода. Наклона който предвиждаш е изключително малък и вечно ще трябва да подсушаваш, трябва да е 1,5-2,о см./м. При вратата трябва нежно да излъжеш наклона така че при вратата да се получи 99% хоризантално. Там може да го понамалиш наклона, тъй като е малко вероятно да се излива вода :wink: Дано си схванал идеята. :wink: :roll:
Благодаря за детайлния отговор!

Проблемът е, че ако майките трябва да сключват ъгъл от 45 градуса със стените (червените линии на графиката), няма да тръгват от ъглите и няма да мога да изтегля замазката само с тези четири майки. Затова трябва да сложа допълнителни майки (зелените линии). Правилен подход ли е това?

Изображение
nikolov333 - майстор
В твоя случай сифона не е позициониран рационално и за това е най-добре е мястото му да се съобразява с плочките, наклоните и душа.. :idea:
шоп - майстор
За мен всичко е ОК
Сифона ако приемем, че е на точното място и не желаем да къртим и да му сменяме мястото си караш уламите по червените линии.

Между другото много ми хареса термина "улама" на Чапара. Уламата е покривен термин, но и при наклони на под, според мен е правилно да се използва.

Тема "Как да направя наклоните на замазка в баня?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: