• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте,

Ремонтът на банята ми бе направен от майстори преди 3 години.
Преди 2 месеца забелязах, че гланцът на едната плочка на пода се е пукнал.
Тогава си помислих, че е случайност или някой вкъщи просто е изтървал нещо отгоре и не са ми казали, че са повредили плочката.
Мина още един месец и се появи подобна повреда на друга плочка в съседство, като този път парчето гланц направо се бе отчупило.
Преди седмица парче гланц от трета плочка се отчупи - плочката не е била мокрена, натискана, удряна.
5 дни нямаше никой вкъщи и като се прибрахме намерих отчупеното парче гланц излетяло на 3см от мястото откъдето се е отчупило.
И трите плочки са разположени около сифона на банята.
На 50см от сифона има и друг сифон, около който са разположени същите плочки - там няма никакъв проблем с чупещи се плочки.
Можете ли да кажете каква е вероятната причина за пукането на гланца - дали плочките са некачествени, старият блок ли се сляга или самите плочки са напрегнати по някаква причина?
Плочките са теракотени с дебелина 9мм, производител Alaplana.
Прикачен файл:
IMG_20190605_184010 - Copy.jpg
Прикачен файл:
IMG_20190605_183948 - Copy.jpg
Прикачен файл:
IMG_20190605_183929 - Copy.jpg
mrsch66 - специалист
нед юни 09, 2019 2:40 pmstnstn написа:
Здравейте,

Ремонтът на банята ми бе направен от майстори преди 3 години.
Преди 2 месеца забелязах, че гланцът на едната плочка на пода се е пукнал.
Тогава си помислих, че е случайност или някой вкъщи просто е изтървал нещо отгоре и не са ми казали, че са повредили плочката.
Мина още един месец и се появи подобна повреда на друга плочка в съседство, като този път парчето гланц направо се бе отчупило.
Преди седмица парче гланц от трета плочка се отчупи - плочката не е била мокрена, натискана, удряна.
5 дни нямаше никой вкъщи и като се прибрахме намерих отчупеното парче гланц излетяло на 3см от мястото откъдето се е отчупило.
И трите плочки са разположени около сифона на банята.
На 50см от сифона има и друг сифон, около който са разположени същите плочки - там няма никакъв проблем с чупещи се плочки.
Можете ли да кажете каква е вероятната причина за пукането на гланца - дали плочките са некачествени, старият блок ли се сляга или самите плочки са напрегнати по някаква причина?
Плочките са теракотени с дебелина 9мм, производител Alaplana.

IMG_20190605_184010 - Copy.jpgIMG_20190605_183948 - Copy.jpgIMG_20190605_183929 - Copy.jpg
Топлинно разширение малко разстояние между сифона и треакота тази фуга се пълни с силикон в цвета на фуг. смес.
Chefo77 - майстор
И топлинното разширение се прояви изведнъж след 3 години употреба и на 15 см от края на целия под??
ESPACE - майстор
Има ли вероятност помещението с пострадалия сифон да е третирано с по агресивна химия? Че имам от собствен опит едни такива съмнения.
kozl - майстор
И при мен така само на една от плочките (Исперих). Горната капачка се отлепи и се видя - луфт м-у плочки и месинговата капачка има от четирите страни. Плочките са рязани за сифона с флекс на сухо. Моето мнение е, че този вид теракот получава напрежения още с прерязването му и се напуква при самото рязане. На снимката не е виден луфт отвсякъде, та възможно е плочките да са били опрени в алуминиевата капачка с глазурата им, което също е допринесло за увеличаване на пукнатините и до отлюпване.
Предполагам, че плочките на са рязани с оборотна машина, а са цепени по некакъв начин съдейки по къдравата линия към капачката на сифона. И вероятно точно към директно опиращите точки към капачката на сифона е станал фала.
От страната където луфта ясно се различава пукнатини нема :?
chapara - майстор
А същинския сифон какъв е, а и двата еднакви ли са?
Здравейте,

Благодаря на всички за мненията!

Двата сифона в банята са еднакви - обикновени подови рогови със странично оттичане от Практикер за по 10лв/бр.
Подът в банята не е почистван с някакви силни химикали, а с обикновени препарати Medix за фаянс и котлен камък.
Единственото по-особено е, че понякога изплакваме пода със санитарно душче, а при него струята е по-силна сравнено със стандартен душ - не знам дали това може да е причина за повреда на гланца. :?
Доколкото помня майсторът режеше плочките на сухо с циркулярче за плочки, понякога с ъглошлайф, така че още от самото начало си бяха назъбени там където има ряз.
Дотук най-логична ми се струва версията, че повредата е защото няма достатъчно голяма фуга между плочките и сифона.
Единственото, което е против тази версия, е защо издържаха 3 години и изведнъж за 2 месеца 3 плочки дефектираха.
jekasus - майстор
stnstn написа:
Единственото, което е против тази версия, е защо издържаха 3 години и изведнъж за 2 месеца 3 плочки дефектираха.
Така е при плочките - не се знае кога.
Плътната фуга е основната причина, всичко друго е ... Може би гореща вода, дълго време поливана на пода...
turbocharged - специалист
Сифона да не е корозирал? Не се вижда много. Един вид подпухва от окиси по ръбовете. Окиса е твърд и чупи гланца на плочките от разширението си.
kozl - майстор
пон юни 10, 2019 9:28 pmstnstn написа:
Единственото, което е против тази версия, е защо издържаха 3 години и изведнъж за 2 месеца 3 плочки дефектираха.
И при мен нещо подобно - след неколко години експлоатация отлюпи се плочка и се отлепи металната капачка. Па с вода не е поливано, оти е в сухо помешение.
Обаче най-гадното е че се прекарах с халуминиеви сифони и сега този де е в сухото към пералнята е зачезнал, а другия в банята е все още факт, но оредел :shock: . И следва неприятната процедура от къртене на плочки и подмяна на сифон :x . Но все пак аз съм заделил плочки во резерв, че вече над 10 г. тея серии ги нема в производство.

Прикачен файл:
Kap4_suho_banya.jpg
  • 1
  • 2

Тема "Повредени плочки в баня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: