• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте,

Старият бойлер протече и се наложи да го заменя нов. Тъй като банята е доста малка нямам голям избор взех стар модел, почти същия като стария. Новият е Diplomat, хоризонтален, 80 л, със серпентина отдясно (линк по-долу с лява серпентина). Монтира го майстор.

https://www.home-max.bg/elektricheski-b ... c-80-hstl/

Майсторът приключи с монтажа, тествахме дали всичко е наред и си тръгна. Малко след това обаче от бойлера започна да се чува силно свирене - не като чайник, а по-скоро като параход. :D Обадих му се и той каза, че е от клапана и няма от какво да се притеснявам. Всичко хубаво, но на мен ми се струва доста притеснително, отделно че свиренето е доста силно и се чува чак във входа на етажа и вероятно притеснява съседите. :)

Всичко останало изглежда наред - няма течове, налягането е силно, терморегулаторът изключва. Меките връзки са нови. Клапанът си вървеше с бойлера, отделно в кутийка (не е монтиран фабрично). Като гледам клапанът е такъв: https://www.home-max.bg/banya/sanitariy ... jleri/?s=1

Свиренето започва малко след като включа бойлера. Продължава по 1-3 секунди и е през 4-5 минути, понякога и два пъти едно след друго. По-притеснително е, че изсвирва няколко пъти дори след като го изключа от копчето. Иначе го наблюдавах и наистина е от клапана - вижда се как лостчето "потреперва".

Няколко пъти опитах да пусна вода от клапана, но свиренето продължава.


Има ли от какво да се притеснявам? Възможно ли е клапанът да е дефектен? Смяната на клапана с нов ще ме оттърве ли от досадното свирене?


П.С. Серпентината няма да се ползва и затапих изходите с капи, както ми препоръча майсторът при монтажа.
Последна промяна от kikuzmanov на нед юли 07, 2019 2:32 pm, променено общо 1 път.
plamen6703 - майстор
нед юли 07, 2019 2:24 pmkikuzmanov написа:

Няколко пъти опитах да пусна вода от клапана, но свиренето продължава....
Има ли от какво да се притеснявам? Възможно ли е клапанът да е дефектен? Смяната на клапана с нов ще ме оттърве ли от досадното свирене?
Най-лесният начин да се подсигуриш е като демонтираш клапана и провериш дали бойлера ще "свири" :) Това не значи да ползваш бойлера без клапан, а само за проба, ако "свиренето" изчезне знаеш, че е от клапана, ако не изчезне даваш нататък по веригата!
Успех! :partyman:
@plamen6703

Благодаря за отговора. Със сигурност свири клапанът, а не самия бойлер. С други думи, ако го махна - свиренето ще престане. По-притеснителното тук е какво ще стане, ако сложа нов клапън и свиренето продължи.

Между другото, бойлерът е изключен вече час и половина, но самият клапън е доста горещ на пипане. Това нормално ли е?
plamen6703 - майстор
Кико, със сигурност ще разбереш дали от клапа "свири" е като пробваш без клапан, може да се окаже, че "свири" от мека връзка :)
Пробвай и кажи какво се случва!
Вярвам, че клапана е монтиран на входа за студена вода! :partyman:
шоп - майстор
нед юли 07, 2019 4:03 pmkikuzmanov написа:

Между другото, бойлерът е изключен вече час и половина, но самият клапън е доста горещ на пипане. Това нормално ли е?
:?
И как ще е горещ, като е монтиран на студената вода :rolleyes:
Има нещо гнило в Дания :idea:
нед юли 07, 2019 4:21 pmшоп написа:
нед юли 07, 2019 4:03 pmkikuzmanov написа:

Между другото, бойлерът е изключен вече час и половина, но самият клапън е доста горещ на пипане. Това нормално ли е?
:?
И как ще е горещ, като е монтиран на студената вода :rolleyes:
Има нещо гнило в Дания :idea:
Съгласен съм, че има нещо гнило. Сега пуснах гореща вода на мивката в банята и оставих да потече няколко минути. Клапанът веднага се охлади.
шоп - майстор
уф

нещо е тотално объркано
шоп - майстор
Елементарно е дори с ръка да определите кой е входящия ( студен ) тръбопровод на бойлера и кой е изходящия ( топъл )
Маркирани са с червен и син пръстен.

Клапана се монтира на входящата студена вода. Демек на синия пръстен ако не е объркано. Клапана има и стрелка!

Направете снимки, по скоро или викнете майстор за да не станане:БУУМ!
miroki - майстор
Клапанът трябва да е част от гаранцията. Викай ги да си го сменят. Преди 15 Тина години, аз така направих. И шума, който се бе появил веднага след монтажа, изчезна.
Подозирам, че в магазина някои недоброжелатели, подменят клапаните. После гаранционно подменят и хоп един клапан аванта.
нед юли 07, 2019 5:53 pmmiroki написа:
Клапанът трябва да е част от гаранцията. Викай ги да си го сменят. Преди 15 Тина години, аз така направих. И шума, който се бе появил веднага след монтажа, изчезна.
Подозирам, че в магазина някои недоброжелатели, подменят клапаните. После гаранционно подменят и хоп един клапан аванта.
Май така ще направя. Благодаря много!

Поздрави.
  • 1
  • 2

Тема "Клапанът на новия бойлер свири" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: