Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Alfa_D - специалист
Днес установих, че досега никога не съм обръщал внимание, дали има фуги на подовете на баните - в хотели, при познати и т.н.
Понеже ми се налага да наредя сам около 4 кв. м. теракота на село, плочи с размер 33х33 см, се питам - трябва ли има фуги на пода?

Факт е, че в сегашната ми баня няма фуги, но пък плочките на пода са някакви със специални краища и прилепват плътно една до друга.
Тези, които съм купил са със заоблени кантове. За плочи 33х33 см прочетох, че се правят фуги 3-4 мм, но за сухи помещения. Оформят се със съчма с подходящ диаметър, която прави фугите леко вдлъбнати.
Ако има фуги на пода в банята, през тях няма ли да се просмуква вода? Трябва ли с нещо да ги импрегнирам?
Освен това 33х33 см в толкова малка баня с разчупени стени - ами то няма как да сложа дори една цяла плочка и трябва всички да ги режа :-(
chapara - майстор
viewtopic.php?f=4&t=9358

viewtopic.php?f=4&t=9359

viewtopic.php?f=4&t=9719

Четете бе хора, някой си е направил труда, а вие не искате да го уважите дори :idea:
Alfa_D - специалист
пет ное 15, 2019 11:20 amchapara написа:
viewtopic.php?f=4&t=9358

viewtopic.php?f=4&t=9359

viewtopic.php?f=4&t=9719

Четете бе хора, някой си е направил труда, а вие не искате да го уважите дори :idea:
Човекът се е постарал доста и добре е описал нещата, спор няма.

Според мен хората често са я някакъв частен случай и общите описания не помагат, затова питат. Например, при мен сифона е на 15 см от едната стена и асиметрично разположен на пода. Освен това искам плочките на пода да не са 45 градуса, което си е голяма "селяния" :-D (моля, никой да не се обижда, въпрос на вкус), и да са с фуги, които да съпадат с вертикалните фуги по стените. На стените фугите са през 25 см, а плочките на пода са по 33х33 см.
В друг фори пише, че фуги на пода, особено ако са над 1 мм, е голям кич. Или пък, че фугите се пукат и т.н.
Единствения полезен съвет досега беше, че фугите се оформят с някаква съчма, а не да ги забърсвам с кърпа или гъба :-)
radius - майстор
пет ное 15, 2019 1:46 pmAlfa_D написа:
Освен това искам плочките на пода да не са 45 градуса, което си е голяма "селяния" :-D (моля, никой да не се обижда, въпрос на вкус), и да са с фуги, които да съпадат с вертикалните фуги по стените. На стените фугите са през 25 см, а плочките на пода са по 33х33 см.
:lol: :lol: Друго си е да подходиш с интелект.
radius - майстор
Всъщност възможно е - просто редиш стените диагонално под такъв ъгъл, че да стане 33 см ръба. :!:
Ако може chapara и jekasus да кажат цена на такова редене :razz:
Alfa_D - специалист
[/quote]
:lol: :lol: Друго си е да подходиш с интелект.
[/quote]
Какъв интелект, тук да не е философски форум? :-)

Ясно е, че баня с диагонално разположени плочки на пода си е чиста селяния. Ако има пък и 4-5 мм фуги, направо става "Селската баня". Тъй като не съм някакъв майстор, а и все пак ще правя тази баня на село, явно плочките ще ги нахвърля на пода под 45 градуса, че е по-лесно.
Фугите на пода, спрямо фугите на стената - джаста-праста, както се получат. Видях доста кошмарни снимки, дори се чудя, как не ги е срам да ги публикуват, така че ... голяма работа, никой няма да ми гледа творбата, освен ако не кача снимки тук и аз да се изложа :-D :-D
Chefo77 - майстор
Ако мислиш, че плочки се хвърлят на 45 градуса "за по-лесно", значи мъката наистина е много, мнооого голяма.
jekasus - майстор
Опитах се нещо да разбера, но не можах какво се иска... :?
Chefo77 - майстор
пет ное 15, 2019 11:58 pmjekasus написа:
Опитах се нещо да разбера, но не можах какво се иска... :?
Иска да каже, че си селянин, ако харесваш подове на 45 градуса, търтей като плочкаджия, ако ги правиш така (щото е по-лесно, нали) и да се пренапише геометрията, за да продължиш плочка 25 см с плочка 33 см и да паснеш фугите им. :-D

Тема "Фуги на пода на банята" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: