Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте. От мното време ми предстои тежък ремонт на апартамент, както и на най-трудната част от него - банята. Прилагам груба скица с разположение и размери, по която имам доста въпроси:
Прикачен файл:
bania.jpg
bania.jpg (45.25 KиБ) Видяна 3378 пъти
Премахнал съм почти всички плочки, както и самата замазка където минават тръбите за мивката. Съответно стените и тавана са доста криви. Изровил съм и ужасния стар сифон, но не съм го отскубнал още. Смятам да променя за по-добре разположението на мивката. Та въпросите ми са:
1. Добър вариант ли е да сложа по-голяма мивка на малката стена отляво на вратата (например 80 см.) До нея в ъгъла с тоалетната един колонен шкаф за повече пространство. Съответно как да преместя там мръсния канал. другите тръби ясно - по стената от шахтата и готово. Мръсния канал може или по пода от сифона например ако го сменя с такъв с два изхода или от шахтата. Но тогава може да стане проблем при монтажа на моноблока. А по стената не знам дали е прието да се пускат такива тръби. Също така тънкия панел, на който е мивката в момента граничи с кухнята. Съответно отива мръсен канал и за нея. Да ги копая ли изобщо тези тръби ако ще местя тази мивка? Изобщо как да стане цялата картинка?
2. Водомерите се намират точно под душа и дали не е добре да се преместят горе отляво на шахтата със съответния по големина ревизионен отвор (над моноблока, където има идея за бойлер)
3. Как да изправя станите при положение, че шахтата май трябва да я облека с гипскартон и така по цялата стена, та чак до мивката зад вратата евентулно. Може би е хубаво да се има предвид, че по някаква причина са купени с идеята да се монтират на стените PVC панели :) Тавана мисля да го направя окачен с осветление и даже направо с PVC панелите на скара
4. Сифона може ли да остане там където е без да се правят паравани, душ кабини и подобни или има и по-добър вариант? На пода ще лепим плочки, но 33х33 ми се струват малко големи.
Приемам всякакви съвети и предложения за всяка част от реконструкцията, защото ми е за сефте и не искам да объркам нещо сериозно!
Благодаря предварително! :)
jekasus - майстор
Slavi607 написа:
1. Добър вариант ли е да сложа по-голяма мивка на малката стена отляво на вратата
Много по-добър, дори и по-голяма.
Slavi607 написа:
2. Водомерите се намират точно под душа и дали не е добре да се преместят горе отляво на шахтата със съответния по големина ревизионен отвор (над моноблока, където има идея за бойлер)
То логично, че е правилно.
Slavi607 написа:
3. Как да изправя станите при положение, че шахтата май трябва да я облека с гипскартон
Шахта - итонг, други стени - мазилка.
Slavi607 написа:
4. Сифона може ли да остане там където е без да се правят паравани, душ кабини и подобни или има и по-добър вариант?
Варианти много, но и там може да остане сифона, а и вече има линейни по 40лв.
Slavi607 написа:
На пода ще лепим плочки, но 33х33 ми се струват малко големи.
Малки са :-D
Slavi607 написа:
Тавана мисля да го направя окачен с осветление и даже направо с PVC панелите на скара
За стари сгради и панелки май е най-добрия вариант.
Slavi607 написа:

Също така тънкия панел, на който е мивката в момента граничи с кухнята. Съответно отива мръсен канал и за нея. Да ги копая ли изобщо тези тръби ако ще местя тази мивка?
60мм панел - за водата се прави канал 20мм, другото покрива мазилката, за канал - до стената по пода тръба ф50, преход на ф32 и с 32 тръба и две дъги на 45гр. до извода на мивката.
Късмет с майстори :-D
iliya_i - майстор
чет май 28, 2020 4:12 pmSlavi607 написа:
2. Водомерите се намират точно под душа и дали не е добре да се преместят горе отляво на шахтата със съответния по големина ревизионен отвор (над моноблока, където има идея за бойлер)
А защо си строил всичко в редица, само на едната стена?
Дали не е по-добре душа да се премести на дясната на картинката? Така няма да се налага да се крепи на куфара, а и смятам, че ще е по-удобно за ползване.
За мивката - вече ти казаха - на лявата.
чет май 28, 2020 8:13 pmiliya_i написа:
А защо си строил всичко в редица, само на едната стена?
Дали не е по-добре душа да се премести на дясната на картинката? Така няма да се налага да се крепи на куфара, а и смятам, че ще е по-удобно за ползване.
За мивката - вече ти казаха - на лявата.
Тези размери са груби и на голи стени в момента. Душовото пространство ще стане горе долу 70х100 максимум и не знам точно как трябва да е ориентирано. Притесняваме близостта на вратата. Затова не съм сигурен за позицията на душа и сифона. Ако е по-добре може да се сложи параван и линеен сифон или нещо подобно. Иначе по принцип си бяха наредени така тъпо нещата в права линия на едната стена само.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет май 29, 2020 12:07 amSlavi607 написа:
... Душ....Притесняваме близостта на вратата. ...
50ст от мен: Ако душът е до врата, праща вода навсякъде, но не и към вратата. В малка баня, просто закачай слушалката на самата врата
iliya_i - майстор
пет май 29, 2020 12:07 amSlavi607 написа:
Душовото пространство ще стане горе долу 70х100 максимум и не знам точно как трябва да е ориентирано. Притесняваме близостта на вратата.
Този проблем и една завеса го решава. Проблема е. че на 70 см. трудно се къпе човек.
chapara - майстор
Ето ти подобна на твоята баня.
В дясно от вратата.
Изображение
Изображение

Левият насрещен ъгъл на банята.
Изображение

Лявата ти стена.
Изображение

Тоалетната с/у вратата.
Изображение

Водомерите добре си ги замислил. Мръсния канал цялостна подмяна плюс сифона(ните).
Много ми харесва показаната на снимките баня. При обособяването на душовото пространство с праг и лентов сифон в края предполагам, че наклона и лепенето на плочки (например дълги и тънки тип паркет), ще е много по-лесно от квадратните. Съответно втори сифон може да се сложи и около моноблока предполагам с У-съединение и към сифона на мивката на другата стена. Тази е страхотна и предполагам, че е дори 120 см. :shock:
Трябва ли да изкъртя и мозайката на пода, ако искам да направя по подобен начин банята и за да не стане много висок праг на вратата? Как се изгражда прага на коритото и какъв лентов сифон бихте препоръчали? (Не много скъп) Ревизионния отвор тук, скрит ли е? Освен обличането на структирата, има ли още някъде гипскартон?
chapara - майстор
пет май 29, 2020 11:20 pmSlavi607 написа:
Много ми харесва показаната на снимките баня. При обособяването на душовото пространство с праг и лентов сифон в края предполагам, че наклона и лепенето на плочки (например дълги и тънки тип паркет), ще е много по-лесно от квадратните. Съответно втори сифон може да се сложи и около моноблока предполагам с У-съединение и към сифона на мивката на другата стена. Тази е страхотна и предполагам, че е дори 120 см. :shock:
Трябва ли да изкъртя и мозайката на пода, ако искам да направя по подобен начин банята и за да не стане много висок праг на вратата? Как се изгражда прага на коритото и какъв лентов сифон бихте препоръчали? (Не много скъп) Ревизионния отвор тук, скрит ли е? Освен обличането на структирата, има ли още някъде гипскартон?
Височината на сифоните се съобразяват със заустването към вертикалния мръсен канал. Има лентови сифони с различна дълбочина. От там трябва да се прецени дали да се кърти мозайка. Прага на коритото се армира и отлива, но може и някакъв зидан компромис. За модел сифон в чичо Гугъл. Само структурата е облечена с двуслоен влагоустойчив гипскартон, а ревизията в случая е на стълбището, ново строителство.
stotir - напреднал
Прикачен файл:
изображение_2021-02-16_112718.png
изображение_2021-02-16_112718.png (6.53 KиБ) Видяна 2415 пъти
Здравейте, съживявам темата със зов за помощ за проект за баня-тоалетна. Разполагам с празно помещение предвидено за баня, в което мога да изпълня всякакви варианти на разположение на: електрически бойлер 80л, тоалетна чиния с обикновено промивно казанче, мивка 55см, душ без отделяне по някакъв начин от общото пространство или на пода. Прозореца е на височина 170см от пода. Помещението е тухла измазана с размери 220/150. Надявам се приложената схема да е от помощ.

Тема "Проект на баня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: