Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
little_hooligan - специалист
Привет на всички

Реших да пусна отделна тема за моята баня. Прилагам снимка.

Намислил съм да направя предстенна обшивка на цялата стена. Не харесвам ъглите и изпъкналите части на вградените казанчета.

На снимката, която виждате, вдясно от тръбата за отпадните води, ще инсталирам казанче за вграждане.

Ще бъде ли удачно, ако направя предстенната обшивка на цялата стена от двоен гипсокартон? Притеснява ме най-вече лявата половина от стената, пред която ще бъде душа и душкабината.

Другият вариант по който мисля е в ляво да издигна и запълня пространството с газобетон, а гипсокартон само в дясната половина, като по този начин получа отново равна повърхност без ръбове по цялата стена. Но газобетона не е влагоустойчив. Може би правилното решение е аквапанел, вместо гипсокартон?

Моля за съвет как е най-удачно да се направи. Вие как бихте подходили? :)

Благодаря предварително!

Изображение
nikolov333 - майстор
Този преход в дясно от 110 на 50, каква му е функцията..?
little_hooligan - специалист
нед юни 14, 2020 11:00 amnikolov333 написа:
Този преход в дясно от 110 на 50, каква му е функцията..?
Не съм го правил аз, но ето какво ми отговори един съфорумник "Това горе вдясно ми се струва, че е за вентилацията и е вързано към мръсната вода, за да изтича конденз или вода, попаднала във вентилационната тръба. Сивото май е клапан да не връща миризма, ама нека някой по-запознат да каже."

На първи етаж съм.
nikolov333 - майстор
Вероятно е за конденз, но не знам до колко е ефективен сифона за "обратната" миризма..
little_hooligan - специалист
нед юни 14, 2020 11:19 amnikolov333 написа:
Вероятно е за конденз, но не знам до колко е ефективен сифона за "обратната" миризма..
И аз точно това се питам :)
Mitashki_MM - специалист
нед юни 14, 2020 10:23 amlittle_hooligan написа:
Намислил съм да направя предстенна обшивка на цялата стена. Не харесвам ъглите и изпъкналите части на вградените казанчета.
Е чак толкова ли те дразнят чупките, че без друга причина да си стесниш душ зоната с едните 18-20см? Ако си си го навил на пръста и двата варианта стават - мене лично ми се струва, че с предстенна обшивка с двоен гипскартон е по-бързо и лесно отколкото да зидаш откъм душа с газобетон и после да се мъчиш да напаснеш равнината с тази на обшивката при казанчето и вертикалната канализация. С аквапанел принципно е по-добре отколкото гипскартон стига да не те притеснява 6-7 пъти по-високата му цена, въпреки, че за домашно ползване и гипскартона ще си свърши работата. И в двата случая - не пренебрегвай хидроизлацията.
little_hooligan - специалист
Благодаря за отговора.

Имах много голям мерак сам да си направя банята, но поради липса на време ще търся майстор (може препоръки на лични, за София).

И така нека все пак напиша какви са идеите за банята ми:
Банята е 3 квадрата, ново строителство, както се вижда от снимката горе

- за предстенната обшивка все още не съм решил, дали ще е на цялата стена, но май вече започвам да клоня към обшивка само на казанчето и до тавана, т.е. без обшивка на стената на душовото пространство, за да спестя място.

- Намислил съм да не вграждам смесител и тръба за слушалката под плочките . Струва ми се по удачен вариант да си купя външен термостатичен смесител-комплект.

- Под на душово пространство. Тук много се колебая, дали да сложа тънко корито, което много харесвам как изглежда естетически или просто да сложа линеен сифон и да обособя пода на душовото пространство с отделен вид плочки. Ще имам и душ кабина с полу матирано стъкло. Ако се спра на варианта без корито, то тогава прагче не желая да слагам, защото не ми харесва как изглежда.

- Зона мивка. Тук съм намислил да сложа плот с мивка и под него да имам пералня, а вдясно шкафче. Нещо подобно като снимката:
Изображение

Прочетох най различни мнения, че пералня в банята не било окей, но на мен ми харесва, защото е по функционално и естетично, отколкото да ми бучи в кухнята или да ми заема място в килера. Решил съм твърдо, че ще бъде в банята, там където й е мястото.

- Много се чудя също и за контакт в банята, но май по скоро съм склонен да се откажа от този вариант предвид рисковете и това че банята е 3 квадрата.

- Лира. Желая да имам електрическа лира, за сушене на хавлии и бельо като цяло. Бих искал да ви попитам безопасно и удачно ли е инсталирането на електрическа лира в банята? Като цяло мисля, че това е по добрият вариант от конвенционалните лири, защото консумацията на ток е малка.

- Желая да имам и отоплително тяло в банята. Малка печка, която да пускам през зимата при бръснене например. Моля за съвет, дали тази идея е окей. Може ли електрическата лира да затопли добре банята?

Като цяло горе долу това са основните неща, казанчето ще е вградено, плочките ще са семпли (нещо подобно като тези от видеото ) и трябва да стане една много красива баня - семпла, функционална и естетична - това е моят вкус :roll:
chapara - майстор
Тук разискваме в момента идеята за кабина без праг, но има и добри порцеланови основи на Видима.

Тема "Моята баня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: