Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб сеп 19, 2020 12:51 pmiliya_i написа:
А това, че инструкциите на Теси могат да се намерят само в руски сайт как ще го коментираш?
Елдом и Атлантик са си ги качили на собствените сайтове.
"Държавна тайна" :lol:
В сайта на Теси, в страницата на Белисимо има 7 файла за сваляне, единият от които е Инструкция за употреба на 13 езика,
"При дрениране с маркуч – свободният му край трябва винаги да е отворен към атмосферата (да не е потопен)" - Зависи кой как чете Евангелието - аз това изречение го тълкувам, че свободният край на маркуча да не е потопен, ти тълкуваш че става дума за предпазния клапан да не е потопен. За възвратно-предпазния клапан става дума в предното изречение, но за него пише само, че трябва да бъде предпазен от замръзване (заедно с бойлера), нищо не се споменава за потапяне. :wink: Съгласен съм, че е най-добре краят на маркуча да е напълно свободен и да се изтича в сифон, дори има и готова Предпазна група за бойлер, ама не знам колко хора я пожелават :wink: .

Andri01, kozl говори за 2-предпазен клапан и 3-обратна клапа, сигурен съм, че това "против изпразване" го е добавил неволно
iliya_i - майстор
Аз пък го тълкувам между клапана и атмосферата да няма допълнителни препятствия, като вода (воден затвор), които да създават допълнително затруднение при изпускане на вода и пара в случай на необходимост.
MIRO_073 - майстор
съб сеп 19, 2020 12:51 pmiliya_i написа:

А това, че инструкциите на Теси могат да се намерят само в руски сайт как ще го коментираш?
Елдом и Атлантик са си ги качили на собствените сайтове.
"Държавна тайна" :lol:
Глупости.

Прикачен файл

tesy-2.jpg

Прикачен файл

tesy.jpg
jekasus - майстор
LazarGanev написа:
Инструкция за употреба на 13 езика,
"При дрениране с маркуч – свободният му край трябва винаги да е отворен към атмосферата (да не е потопен)" - Зависи кой как чете Евангелието
Моето Евангелие от Jekasus :-D
Не трябва да има твърда връзка клапан - канализация заради санитарни норми/иначе ще се мре яко/ :-D .
На снимката са два варианта за това.
На руски го знам, като - "разрыв струи", и не знам как точно да го преведа на български.

Прикачен файл

IMG_1477.JPG
IMG_1477.JPG (69.2 KиБ) Видяна 834 пъти
EDI - майстор
Буквално разкъсване, прекъсване. :?
kozl - майстор
съб сеп 19, 2020 1:27 pmiliya_i написа:
[
Бойлерите ELDOM са с 6-степенна защита:
– специален елипсовиден фланец, собствено ноу-хау на ЕЛДОМИНВЕСТ;
– надежден капилярен термоизключвател;
– външен капилярен термостат;
– балансен клапан;
– възвратен клапан;
– диференциален клапан.
Последните три са съвместени в един комбиниран вентил.
Източник: https://blog.eldominvest.com/%D0%B7%D0% ... %81%D0%B8/

При Теси я няма първата, с друг фланец са. Но останалите 5 са налични.
Термостата не е защита, той е функционален елемент.
Диференциалния клапан също не е защита, нема да изброявам защо.
Защити, защити, защити ... Аве ората искат да има :lol:
LazarGanev написа:
Andri01, kozl говори за 2-предпазен клапан и 3-обратна клапа, сигурен съм, че това "против изпразване" го е добавил неволно
Не е неволно обаче ич не си е на место. За обратната клапа иде реч. Предпазния клапан требе да не допусне повишаване на налягането над предпазваната му стойност, като изпусне туй що създава напън в балона.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб сеп 19, 2020 9:34 pmjekasus написа:
На снимката са два варианта за това.
На руски го знам, като - "разрыв струи", и не знам как точно да го преведа на български.
Това за разкъсване на струята е друго - това важи, когато струята не е под налягане се получава вакуум и не ще да работи законът за скачените съдове и водата от високото не иска да се оттича към ниското. Затова е нужно да се направи такова разкъсване на струята. В случая с бойлера обаче го няма този проблем - водата от предпазния клапан излиза под налягане и се оттича без проблем, дори и свободния край на маркуча да е по-високо. Иначе от хигиенна гледна точка теоретично е така - не е добре свободния край на дрениращия маркуч да е заустен директно в канализацията, тъй като някой микроб от канализацията по маркуча може да стигне до клапана, да изчака да се отвори и макар и срещу силната струя от него - да се опита да влезе в бойлера :wink:
jekasus - майстор
Про принцип е свързано с тоя гаден микроб, който да влезе при противотока на канализация.
Но по български санитарни норми не мога да намеря този документ за това разкъсването на струята...
Реално не е нещо страшно, но и определение - "отворен към атмосферата" просто пореден калпав превод от английски или немски език.
Омекотители и други системи по пречистването на водата си го изискват.

Прикачен файл

IMG_20200908_101546.jpg
IMG_20200908_101546.jpg (32.96 KиБ) Видяна 798 пъти

Прикачен файл

IMG_20200908_101541.jpg
IMG_20200908_101541.jpg (33.81 KиБ) Видяна 798 пъти
Lutchezar - майстор
Вчера попаднах на 15 инструкции на едно място, търсех дали има норма или наредба по въпроса.
Има малки разлики в изискванията, почти както за дявола и евангелието.
https://bgr.bg - Документи - Инструкции - бойлери.
че линкът е на кирилица и може да не сработи коректно
https://bgr.bg/%d0%b1%d0%be%d0%b9%d0%bb ... %b8%d0%b8/
ESPACE - майстор
Три страници философстване за такава невероятна тъпня. Слагаш едно силиконово маркуче, че уплътнява добре без скоби и нямаш никакви грижи. И да се запуши някак си(по вероятно е да спечелиш от тотото), не държи на налягане и ако избие аварийно клапана налягането ще го изхвърли от щуцерчето.
Онова с непотапянето на другия край също нещо не го вдявам. Над 8 бара налягане при изпускане никакво потапяне няма да му попречи. Освен ако наистина не са имали предвид хигиенната гледна точка.

Тема "Отточна тръба за бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: