• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
little_hooligan - специалист
От известно време се интересувам от темата за ел. мрежа в банята от гледна точка на безопаснотта. Бих искал да задам няколко въпроса към електротехниците във форума и към тези потребители, които се чувстват компетентни по темата (Аз не съм).

Първо, доста теми видях За и Против ел. контакт в банята, като повечето мнения бяха против. В такъв случай, ако приемем, че един влагозащитен контакт, който е разположен долу близо до пода (на 40 см примерно), където влагата е по-малка, е опасен, тогава с какво толкова по-безопасни са вентилаторите в банята или бойлерите?

Във всички бани има вентилатори, разположени горе на/до тавана, където влагата е най-голяма. С какво това тяло е по-безопасно от ел. контакта?

Второ, доста теми видях За и Против 220 волта срещу 12 волта с трансформатор за осветление в банята, като повечето мнения бяха за 12 волта с трансформатор. Въпросът ми е, какъв е смисълът от гледна точка на безопасността, да се минава от влагозащитени крушки на 220 волта на такива с 12 волта с трансформатор, при положение че трансформатора така или иначе си работи на 220 волта, т.е. ще си имате отново тяло над главата, което да работи на 220 ?

Благодаря и поздрави
Последна промяна от little_hooligan на ср ное 11, 2020 9:40 am, променено общо 1 път.
kozl - майстор
Некъв спор ще се заформя мисля :?
2 - Основната идея за 12V в банята е трафа да е извън банята.
Ако е вътре има трафове с IP65, а връзките може да се подсигурят с самовулканизираща лента.
Лично в наша баня даже съм с плафон към 220 волта без никаква противовлажна защита 16 г вече. Обаче тавана е с пръскана мазилкапи не прави капки от конденз.
1 - Разположението на контакта, по-далече от душа и там дето пръски не достигат.
Sandman - специалист
Не ми изглежда много логично контакта да е долу ниско, щото нЕкой ако реши да лисне кофа вода да измие...може да му е последната :-D
АКО изобщо се слага би трябвало да е далеч от душа и на удобно място за сешоар или нещо от сорта. То от баня до баня разлика голяма де, има някои по 15м2 бани...
eleonorvelichkov - специалист
От гледна точка на теорията контакта можеш да го залееш с вода и няма да удари ток, но нещата винаги могат да се объркат и да пострадаш. Осветлението в банята и бойлерът са просто компромиси освен това капакът на бойлера е достатъчно влагозащитен, дупката през, която минава кабела е обърната към стената тоест и да пръскаш вода срещу бойлера няма как да проникне вода под капака. Освен това бойлерите се заземяват или зануляват, което е по-лош вариант, защото крие риск от това да се прекъсне нулата и бойлерът да започне да бие ток, но пък не е приятно да усещаш утечките му. Осветлението на банята е далеч от влагата отново осветителните тела се поставят във влагозащитен корспус например крушките се поставят в буркани, защото крушките с нажежаема жичка ако се залеят с вода и са горещи се пръска стъклото. Контакт в банята в никакъв случай на земята. Опасността от контакт в банята е ако той е вкопан в стената, защото между стената и контакта не е възможно да се уплътни дупката и може да проникне вода зад контакта дори той да е с капаче срещу директни пръски. Ако си решил да си слагаш контакт в банята най-добре да е контакт за външен монтаж и дупката за кабела е добре да е в долната част на контакта и добре контакта да е влагозащитен с капаче срещу директни пръски към контакта.
little_hooligan - специалист
ср ное 11, 2020 9:00 amSandman написа:
Не ми изглежда много логично контакта да е долу ниско, щото нЕкой ако реши да лисне кофа вода да измие...може да му е последната :-D
Така е!
Имах предвид не чак до пода, а примерно на втория ред плочки на стената (към 30-40 см от пода). Иначе аз в баня освен с влажна кърпа/парцал/моп с друго не мия пода, кофи с вода не пускам. :mrgreen:
kozl написа:
Некъв спор ще се заформя мисля :?
Всъщност дойде време за моята баня и се чудя как да си направя нещата, така че хем да ми е удобно (да имам ел. контакт), хем да е възможно най-безопасно.

Банята е 3 квадрата и засега съм намислил следното:
- Окачен таван с лунички на 12 волта с трансформатор със защита IP65, който ще е вътре (на окачения таван).
- Душ кабина, но не от тези които са затворени отгоре (т.е. без капак).
- Ел. контакт на 30-40 см от пода (на втория ред плочки) извън душ кабината на разстояние 0.80 м (близо метър) от нея.

Това са ми идеите и имам още няколко дена да реша, защото започнах с ремонтите. :)
Sandman - специалист
НУЖЕН ли ти е там контакт? Щото ако е за от време на време да се ползва, бодваш отвън до вратата един и си готов. Още повече, че е 3 квадрата банята, няма да имаш нужда от километрични кабели като включваш нещо.

А стените в банята е много по-лесно като се мият да се плакнат с душа директно :-D
little_hooligan - специалист
ср ное 11, 2020 10:17 amSandman написа:
НУЖЕН ли ти е там контакт? Щото ако е за от време на време да се ползва, бодваш отвън до вратата един и си готов. Още повече, че е 3 квадрата банята, няма да имаш нужда от километрични кабели като включваш нещо.

А стените в банята е много по-лесно като се мият да се плакнат с душа директно :-D
Това ми е дилемата и започвам да клоня към този вариант. :)
krasi92 - майстор
Слагай дтз на боилера и контакта. А контакти скрит монтаж влагозащитени на пазара има достатъно.
nork - специалист
ср ное 11, 2020 10:02 amlittle_hooligan написа:
Всъщност дойде време за моята баня и се чудя как да си направя нещата, така че хем да ми е удобно (да имам ел. контакт), хем да е възможно най-безопасно.

Банята е 3 квадрата и засега съм намислил следното:
- Окачен таван с лунички на 12 волта с трансформатор със защита IP65, който ще е вътре (на окачения таван).
- Душ кабина, но не от тези които са затворени отгоре (т.е. без капак).
- Ел. контакт на 30-40 см от пода (на втория ред плочки) извън душ кабината на разстояние 0.80 м (близо метър) от нея.
Това го забрави :!:
Това са ми идеите и имам още няколко дена да реша, защото започнах с ремонтите. :)
Като искаш контакт в банята той се слага до/във горният шкаф, задължително влагозащитен. Ако няма да пускаш нови кабели този за осветлението е достатъчен за самобръсначка и т.н.
little_hooligan - специалист
ср ное 11, 2020 12:33 pmnork написа:
Като искаш контакт в банята той се слага до/във горният шкаф, задължително влагозащитен. Ако няма да пускаш нови кабели този за осветлението е достатъчен за самобръсначка и т.н.
Много благодаря за идеята. Струва ми се много добра, доста практично е и по-безопасно. Мисля да се спра на този вариант.

Предимствата са:

- Монтира се външен влагозащитен контакт (който е по-добре влагозащитен от вътрешните).
- Монтажът на контакта става вътре в шкафче, в случая в горното над мивката, което предполагам ще допринесе и за още по-добра влагозащита.
- Контактът ще е скрит и няма да загрозява банята, естетически ще изглежда много по-добре.
  • 1
  • 2

Тема "Ток в баня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: