• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Semiuser - напреднал
Здравейте! Имам една баня, в която възнамерявам да направя ремонт. Понеже сградата е строена през 70-те, тогавашните стандарти за баня вече не са практични. Искам да сложа душ кабина, но размерите на помещението са такива, че както и да се сложи кабина, тя винаги ще застъпва сифона (бетонната мивка отгоре изчезва). Не искам да я слагам в друг ъгъл на банята, защото ще е доста по-трудно да бъде свързана с канализацията, тръбата минава по стената зад сифона, както е на снимката. Та въпросът е дали тази мозайка може да се разбие частично колкото да се премести подовия сифон? Евентуално, после отгоре се слагат плочки, а тези на стената се къртят.

Изображение
Изображение
Последна промяна от Semiuser на нед мар 07, 2021 9:54 pm, променено общо 3 пъти.
Andri01 - майстор
Трудно и внимателно, но може да се разбие.
nork - специалист
нед мар 07, 2021 10:22 amAndri01 написа:
Трудно и внимателно, но може да се разбие.
Грешка -НЕ МОЖЕ :idea:
Отточната тръба на този сифон е на тавана на комшията отдолу - това означава да разкъртиш и половината негов таван! Махай всичко и си го прави като хората щом си решил така или иначе да я правиш банята.
Andri01 - майстор
Правил съм същата игра в блок,тухла ,строен 1969г. Тръбата е в плочата и то отгоре !! Тавана на комшиите от долу въобще НЕ пострада!
Semiuser - напреднал
нед мар 07, 2021 10:22 amAndri01 написа:
Трудно и внимателно, но може да се разбие.
ОК, благодаря за мнението.
нед мар 07, 2021 4:49 pmnork написа:
Грешка -НЕ МОЖЕ :idea:
Отточната тръба на този сифон е на тавана на комшията отдолу - това означава да разкъртиш и половината негов таван! Махай всичко и си го прави като хората щом си решил така или иначе да я правиш банята.
Ще сляза долу при комшията, за да проуча сифона, трябваше да го направя дори преди да пусна темата. А ако сифонът е на тавана му, тогава май няма какво да се направи. Как да махна всичко тогава?
ZEDYCUS - майстор
Тези сифони са прави, ще вземеш г образен , има ниски до 10 см и го вграждаш в плочата. Ето от една баня която оправях преди 9 години. viewtopic.php?f=17&t=39206&hilit=%D0%B1 ... 0%BC%D0%B8
Изображение
Сифона долу в комшията се показва в ъгъла на тавана му, но не успях да го разкъртя въобще. Действах внимателно с ъглошлайф и длето.
Ето как скрих сифона от другия комшия над мен.
Изображение
Semiuser - напреднал
нед мар 07, 2021 7:22 pmZEDYCUS написа:
Тези сифони са прави, ...
Перфектно изглежда, нещо подобно трябва да се случи и при мен.
iliya_i - майстор
нед мар 07, 2021 5:48 pmSemiuser написа:
Ще сляза долу при комшията...
Първо си погледни към твоя таван. Ако видиш там тръба ф50 от сифона на горния етаж, значи твоята е в комшията отдолу.
Сифона на снимката изглежда прав (минаващ през плочата).
muhala - майстор
Дай една снимка на тавана в банята да видим дали на комшията отгоре сифона и тръбите влизат в твоята баня.
При мен строителството е от 1960г. и тръбите минават в замазката. Само в моя апартамент влизаха директно в долния етаж, но това беше изключение.
Аз разбих мозайката, слеминх тръбите, които бяха чугунени 60мм.
Ако се притесняваш да биеш с кърчача, мини пътво мозайката с флекс и диск за неметал, за да направиш канали и да подскажеш къде да се счупи.
Изображение

Като си готов с тръбите, чистиш мозайката перфектно, минаваш с глексово лепило и мрежа и даваш натам.
Изображение Изображение Изображение Изображение
Semiuser - напреднал
За съжаление, таванът в моята баня не е меродавен понеже е на последния трети етаж и отгоре няма други бани.

В останалите стаи, върху етажната плоча има дървени греди със сгурия помежду им, върху които са подредени дюшеме или паркет. Тези настилки обаче са наравно, на една кота, с мозайката. С други думи, мозайката трябва да е 10-15 санта или ако е по-тънка, трябва под нея да има някакъв пълнежен слой. Остава и още един вариант: плочата в мокрите помещения да е по-висока от останалите, но не знам дали са правели подобни изпълнения по онова време.
Последна промяна от Semiuser на нед мар 07, 2021 11:43 pm, променено общо 3 пъти.
  • 1
  • 2

Тема "Стара мозайка в баня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: