• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Lenovo - напреднал
Здравейте.
В момента живея в жилище, което се отоплява и ползва топла вода на ТЕЦ. Имам два водомера като този за топлата вода показва около 60 кубика вода на година, което прави около 5 кубика месечно.
Тъй като след време ще се местя в жилище с трифазен ток, обмислям да сложа проточен бойлер (вероятно 18 или 21 кв). Сметката, която си правя е следната - ако 18кв проточен бойлер има 9 литра в минута дебит тези 5 кубика топла вода месечно биха се равнили на 9,26 часа месечно средно с проточен бойлер (времето, в което той реално ще работи). Съответно, ако това време го умножим дори по максималната мощност на проточния бойлер излизат 167 киловата на месец. А това измерено в пари само на дневна тарифа по 23ст/квч излиза около 38лв/месечно.

Прав ли съм в разсъжденията си или някъде бъркам/пропускам нещо?

Благодаря предварително.
шоп - майстор
А ти тези 5м3 вопла вода на месец не ги ли разхлаждаш със студена вода?

Едно е 5м3 вода с температура 38 гр и друга с температура 55 или 60 гр:-)
Lenovo - напреднал
нед апр 18, 2021 5:11 pmшоп написа:
А ти тези 5м3 вопла вода на месец не ги ли разхлаждаш със студена вода?

Едно е 5м3 вода с температура 38 гр и друга с температура 55 или 60 гр:-)
Разхлаждам ги, но не съм правил засечка на студения водомер на месец да видя.
Иначе, да, не се ползва максимално топлата вода, защото е доста гореща, не знам точно колко градуса.

Така, че тези 5 кубика би трябвало да са горещата вода (да речем 55/60 гр)?
шоп - майстор
нед апр 18, 2021 5:21 pmLenovo написа:
не знам точно колко градуса.
Ако замериш точно колко градуса топла вода получаваш от абонатната може доста по-точно да се сметне евентуален бъдещ разход за БГВ

Във фактурата от топлофикация също е описано колко топлинна енергия си консумирал. Там пак са калкулирани кражби и топлозагуби, но е някакъв ориентир.

И накрая всички мои практични наблюдения относно разходи за БГВ и изплащане на соларни системи са ми показвали месечен разход на ток 40-50 лв на месец за три членно семейство усреднено за година.
Може и 30лв ако обемния бойлер е с размер позволяващ загряване само на нощна тарифа.
Lenovo - напреднал
А имате ли такива наблюдения в случай на проточен трифазен бойлер?
шоп - майстор
нед апр 18, 2021 5:50 pmLenovo написа:
А имате ли такива наблюдения в случай на проточен трифазен бойлер?
Ами пак такива са сметките, освен ако не мислите да се къпете само и единствено след 22 или 23 часа или до 06 или 07 часа ( зимно лятно време) демек да ползвате бойлера само на нощна тарифа.
Lenovo - напреднал
По-скоро само на дневна тарифа. Аз затова и в първоначалния пост съм го смятал с 23ст/квч.
Но сте прав, че реално от проточния бойлер ще се ползва да речем 38 градуса температура на водата, докато сега на теца се разрежда. От там тези 5 кубика топла вода (консумация от теца на висока температура) реално биха били малко повече използвана вода на 38 градуса.
Lenovo - напреднал
нед апр 18, 2021 6:25 pmky-kyy написа:
100 коча- 200 мъди..... :lol:
Нещо смислено ли се опитвате да добавите или просто си чешете езика (или другото)?!
ky-kyy - майстор
нед апр 18, 2021 6:57 pmLenovo написа:


Нещо смислено ли се опитвате да добавите или просто си чешете езика (или другото)?!
Разбира се, че е смислено. Сметките никога, ама никога не излизат, в действителност. Що е така, бих могъл да обясня, но не виждам смисъл. Първо, защото когато някой си е наумил нещо, го споделя с останалите, не защото иска съвет дали е прав, а с мисълта да получи подкрепа на собствените си виждания, по въпроса. Когато намери достатъчен брой единомишленици, вече е доволен от вселената, светлото бъдеще и с вяра в утрешния ден, се заема да превърне идеите си в дела.
И те така - 100 коча- 200 мъди..... :lol:
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за проточен бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: