Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
wdas - помощник
Здравейте, от скоро направих някои промени из банята, шпакловки и тн. Имах и закупен смесител, махнах стария сложих новия, не съм пускал бойлера и тн докато бях спрял водата. Всичко изглежда наред, само сега не мога да разбера като влезна да се къпя и пусна душа водата се сменя от топла на студена (малка е разликата но се усеща) през няколко секунди. Може ли да ми дадете идея какво да проверя и от какво може да е това?Това стана след смяната на смесителя. Това което мисля, че може да е и ще проверя утре но все пак да кажа, е че май не пуснах общия кран на водата максимално до края, не знам дали е от значение.
kozl - майстор
За да се случва това трябва да има условия за промяна на налягане и дебит по време на ползване на смесителя.
Често явление е някой да ползва вода по трасето по време на къпането и ефекта е промяна в налягане и дебит, което пък води до промяна на пропорциите в смесената вода и съответно в температурата и.
Може причината за колебанието в температурата да е усилена от непълно отворения главен кран, което би довело до увеличаване на величината в колебанията в налягане и дебит по трасето след крана. А също възможно е новия смесител да е с възможности да осигурява повече дебит от стария и в резултат пак ще се увелечи температурното усещане при колебание в налягане и дебит. А възможно е и да е комбинация от двете изброени причини от промяната с крана и смесителя.
Има и термосмесители, които променят пропорциите на смесване м-у топла и студена вода в зависимост на изходящата Т. Примерно в сграда ЕС с ТЕЦ у нас се къпем с такъв, защото с обикновения смесител разликите в Т се усещаха и при ползване на вода от комшиите, което също е фактор за промяня на налягане и дебит в общите щрангове, а от там и в отклоненията към апартаментите.
Писах налягане и дебит заедно, защото са свързани величини, когато има движение на водата.
За наблюдаване на процесите по промяна на налягяне и дебит се ползват предимно манометри заложени в различни точки по трасето на водапровода. Така може да се открият откъде са най-смущаващите причини за колебанията в налягане и дебит.
А за преотдоляването на проблема с променлива Т може би термосмесителя ще се справи и ако колебанията не са плавни и изпреварват времето на реакция на термостата ще се наложи и добавка на РС.

Тема "Въпрос за смяна на топла и студена вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: