• 1
  • 2
Блажна боя, лакиране, боядисване с латекс, тапети и всичко полезно за вашия дом или предстоящ ремонт. А ако търсите изпълнители, разгледайте препоръчани майстори и фирми за боядисване с латекс.
brum - майстор
Видях цените на шкафове за баня и реших, да си ги правя сам. Ще използвам разпенено ПВЦ 15мм. Но не намирам информация как се боядисва този материал.

При срез страниците на PVC-то са шуплести. Шуплите са малки и предполагам, че боята ще ги скрие. Прав ли съм или ще трябва да се минат с кит? Ако е нужен кит какъв кит какъв да търся?

Предполагам, че ми трябва някакъв грунд за PVC. Моля за насоки за такъв. За предпочитане да е на водна основа, че да мога да го пръсна с пистолета (Bosch PFS 55).

И последното е за боята. Нещо което го има в бял вариант търся. Или поне да може да се сложи бял байц в него. Добре е да е пак на водна основа, но да е водоустойчиво. Пак мисля да го пръсна с пистолета.
stridata - специалист
1. Китваш си кантовете с авто кит /примерно/.
2. Шлайфаш с Р180
3. Пръскаш грунд за баня от какъвто производител ти е кеф /аз бих заложил на полиуретан на база разредители/
4. Шлайфаш Р400
5. Пръскаш каквато боя ти е кеф /аз не бих заложил на водна основа. Не за друго, а защото не е устоичива на агресивни препарати, вода за уста, перилни препарати, и каквито и да било не неутрални чистители./
Няма продукт специално за ПВЦ. Водните продукти имат по-добра адхезия към всичко от органичните, но за финишен слой не са ОК!
kozl - майстор
Аз ама съвсем скоро си пръсках старите шкафчета с огледала с полиуретанова двукомпонентна матова боя. Обаче върху старата боя, предварително третирана със скочбрайт, но не помня кой номер.
За кита има автокит за брони, но при най-близкия магазин за авто бои имаше само черен цвят и понеже не бях сигурен с 2 пъти дали бялото ще покрие черното и китосвах с жълтия фин кит. Освен това то китосваното бяха дупки от дръжките, т.е. съвсем малко.
И понеже вече съм недоскив и на две от страниците подлях, та после шлайфане и наново пръскане. И това ми аресва на двукомпонентните бои, че след неколко часа мое да ги шлайфаш.
brum - майстор
Звучи разумно. Подхода е същият който ползвам за MDF - грунд, шлайфане, 1ва ръка, шлйафане, 2ра ръка.

Има едни лакове на водна основа дето ги водят полеуретанови (сократес, прозрачен). Казвате, че и той няма да носи на агресивните течности по баните, така ли? Защото мислех за него като вариант с добавяне на бял байц. Пък и предпочитам вариантите без разредители, че по-лесно се чисти техниката после...
Antonii - майстор
Някъде не се ли намира технологията на това боядисване, едва ли е толкова секретна.
Принципно ПВЦ като се мине през пламък може да му се оберат мустаците или да се скрият малки шупли, но си трябва опит.
brum - майстор
Този използва спрей кит за ръбовете. С такова съм работил и е лесно. Но за останалата част не мисля, че подхода му е удачен за шкаф за баня. Там си мисля за твърд лак, че да не се драска лесно. Разпененото ПВЦ с нокът натиснато оставя следа.С тия спрейчета е само за рекламни цели

И днес звънях в Туплекс за материал. Имали 2 вида - китайско (по-плътно по страниците и по рехаво вътре) и европейско (с по-хомогенна структура). Китайското е по-удачно. А и е по-евтино - 39лв за квадратен метър.

brum - майстор
Плоскостите вече са налични и нарязани. В Туплекс ми взеха около 200лв за 3 плоскости за 3 шкафа с външни размери 60 (височиа) х 38 (дълбочина) х 59 (ширина). Размерите са снети по едни мивки от Икеа. Не ми взеха пари за разкрой, но пък за сметка на това го направиха по-добре отколкото в Практикер :) .

После дойде ред на боядисването. Пообиколих магазините днес и позвънях няколко телефона.

Първо минах през магазин за авто бои. Не помогнаха особено. Но ми дадоха бял филер (шприц кит).

После минах през Ташев Галвинг. Там през двама продавачи стигнах до задънена улица. Но и от там си взех един грунд и филер.

После почнах да звъня подред на по-лъскавите вносители на бои и лакове.

Първо Сика. Там никой не вдигна телефона за консултации.

После Сократес. Там казаха, че са пробвали, ама не им се получавало с техните продукти. Но да съм бил зашкурил основата, за да има по-добра адхезия.

И накрая Маскюлак. Там ми дадоха 3 варианта който работят:
1) Грунд и двукомпонентна полиуретанова боя. Ама за тази се иска професионална техника и не става с моята "духалка" на Бош.
2) Преходен грунд, бял грунд и еднокомпонентна полиуретанова боя.
3) Преходен грунд, бял грунд и полиуретанова боя на водна основа.
Последните две опции не съм сигурен, че ги запомних правилно. Но утре ще ида да се консултирам на място и да напазарувам. После ще споделя на какво съм се спрял.

Утре пазарувам боите и правя тест на няколко от изрезките да видя какво ще се получи. Пистолета Бош съм го ползвал точно с продукти на Маскюлак и боядисах една джага преди повече от 10 години с лак на водна основа (с черен и бял байц). Играно е на нея, но боята не е мръднала. Та вярвам, че са им читави продуктите :) .
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Щом сложиш шприц кит, отгоре му ляга всяка боя...
brum - майстор
Шприц кит ще има само по срезовете. Другото леко ще го прекарам с 400 шкурка и директно грунд.
kozl - майстор
Аз доста време загубих по опресняване на шкафа с огледалата. Силиконите ми скъсаха нервите с бавното втвърдяване. След като монтирах шкафа се спука малкото огледало при конзолите за етажерката, щото отзаде меко, а аз поради бързата ражда слепи ги кучка не ползвах дистанционни втулки.
При мен материала е полиестерна пластмаса и това е доста по яко и тежко от разпененото PVC. И чудя се как държат рапидите в това PVC :?
И боядисването ми отне доста време защото реших да наливам повече боя в хоризонтални плоскости и за това съм пръскал по страници,
в хоризонтално положение като другите ги облепям. Среща при ръбовете и после шлайф там и поне на мен ми допадна така. Преди всяко пръскане съм обезпрашавал гаража, а на последното ме домързя и сега гледам там се полепили баклучета, но немам нерви за поправки.
Пукнатините в полиестера пълних с тангит, една съм пропущил, остава така до следващия ремонт, ака изобщо се навия за такъв.
Понеже съм слагал окачени шкафове разни, та в тези пластмасени изпълнения няма предвидени усилвания в местата на окачване и при ремонта на моята банска мебел констатирах, че там де са винтовете на дюбелитепе поддало и се пропукало. В резултат целия шкаф бе в лек наклон, отделен гърба на милиметри от стената. Та сега направих подлепка от стъклотекстолитова плоскост с дебелина 5 мм в триъгълник с катети 15 см в зоните на окачване. Но понеже монтирах PVC мебели за баня в жилището на сина, та запознах се и с този материал и се :? как държат рапидите в него. На един от шкафовете под мивката блендата опираше в порцелановата мивка и много лесно я издялках с макетно ножче. Действително разпененото PVC е меко и само покритието го прави твърдо, а то е нанесено в дебел пласт. Търсих за моя шкаф някой да го боядиса в срок, който да ми хареса и не стана, та за тва се реших аз да боядисвам. Последва чуденка за боята и разпитване тук там, та стана въпрос, че в мебелните фирми пръскали с гъста боя и съответно пистолети с други дюзи спрямо тези де ползват при авто боите. А що реших с полиуретанова боя, то по разни съвети от мебелисти. При мен и с авто боя щеше да вероятно да се получи, защото полиестерната пластмаса вече беше боядисвана. Иначе ползвал съм специален грунд за такава пластмаса в спрей за дребни детайли, но сега никъде не ми предложиха такъв.
Пък наложи ми се да боядисвам PVC тръби от канал с латексова боя. След разпитвания по магазините купих грунд за PVC, нанесох и след него латекса. Още не е паднал латекса, но си мисля, че и без грунд латекса щеше да държи в-у PVC- то. От опити с нокът латекса по лесно пада там де има грунд. Та от грунд до грунд разлика ...........
  • 1
  • 2

Тема "Боядисване на шкафове от разпенено ПВЦ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: