Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
пон юли 05, 2021 3:45 pmKondor1 написа:
Това сигурно са външни размери. И отделно не се пълни до горния ръб, а поне 3 пръста надолу.
Добре де, навих са на пръстовия метод и ги смъкваме на 6 литра, ама Сила, А?!!

Е те тая обява оборва, до някъде, икономичните 2-3 литрови чугунени казанчета.
https://www.olx.bg/d/ad/staro-sots-toal ... 89R3P.html
пон юли 05, 2021 11:48 amKondor1 написа:
... имаше едни метални казанчета, които стояха на 2-2.20 височина. Дърпаш вървичка или синджирче и водата се спуска отвисоко. Вярно, че се чува по всички етажи, но е по-еко от днешна гледна точка. По спомен трябва да са събирали 2-3л вода и вършеха повече работа от сегашните 6л.
Бе, писах ли, че ми прилича на 8-10л? Визуалния метод ли е по арен от пръстовия или не?
Kondor1 - специалист
"По спомен трябва да са събирали" - грешен ми е бил споменът. Но все пак може да заподозрем и за неточност на обявата (невярна информация).
Последна промяна от Kondor1 на пон юли 05, 2021 9:36 pm, променено общо 2 пъти.
пон юли 05, 2021 9:29 pmKondor1 написа:
"По спомен трябва да са събирали" - грешен ми е бил споменът. Но все пак може да заподозрем и за неточност на обявата (невярна информация).
Може, сичко може, по тоалетен въпрос.
За тебе, чугунено, няма да търся, че да стане ясно къде е грешката.
Нека да са 5л поне, става ли?!
Kondor1 - специалист
Намерих тази картинка. Видимо не ми прилича на 10л, пък може и да се заблуждавам:
http://www.sechkov.com/DSC02828.JPG
пон юли 05, 2021 9:37 pmKondor1 написа:
Намерих тази картинка. Видимо не ми прилича на 10л, пък може и да се заблуждавам:
http://www.sechkov.com/DSC02828.JPG

Дърпай синжиря!
С мащаби работиш ли? Имаш тоалетна чиния, у дома, нали?
zz_stefanov - майстор
На тия Васко Кеца най добре им дърпаше синджирчето.

Като ги гледам на снимката, много безстрашни сме били да седнем под тоя чугун. :)
chapara - майстор
Ааа, какви куки им се набиваха😁,и се гласяха на 5-6 л.вода, че нощем поради липса на консумация се вдигаше налягането и преливаха😂😁😎
kozl - майстор
Чугунени, докато се не усетиха, за пластмасата и халумина. Та последните разработки бяхя с пластмасово гърне и алуминиева камбана.
Чугунено с чугунена камбана имаше в жилището на родителите ми. Неколко поплавкови механизми съм сменял. Най-често се повреждаше гуменото буферче и леглото на щуцера и въпреки натиска от лоста на поплавъка, водата не спира и капе до преливане.
Па едан дан го бракувах тоя кютук и го замених с некво пластмасово, дето водата се пуска от странична ръчка. На ръчката закачих сенджира с крушата (ръкохватката) и па го вдигнах високо де беше старото. Високо, високо, високо-о оти нема место зад чинията. Тесно и мало е WC-то. И винаги съм се чудил, ако некой му стане лошо и припадне вътре как ше го вадим. За тва советувам вратите на таквиз маломерки да се отварят навън.
И да се вратим на пластмасарското високо, стенно казанче. Оно понеже не беше за такава цел и кат му окачих синджиро с крушата и от тежеста ръчката се натисна и казанчето остана во пуснато положение на непрестанен тек. Ами ся :?
Оказа се, че ръчката е лост от 1 род и закачих некъв оловен топуз от друга страна на опората за противодействие на синджиро с крушата и години минаа оттогиз. И понеже казанчето беше и оно с полавък и лост, който се троши неколко пъти и си бех набавил дузина за подменки, та га се убедих в поплавковите механизми с механично-хидравлично действие съм монтирал таков и немам грижи.
Но избрах такъв с вградена цедка, оти тоя тип заклинват от мали баклучета и вода не мое запре и сетне сметката като за плувнийо басейн :wink:
Kondor1 - специалист
пон юли 05, 2021 9:39 pmТрифон П.Трифонов написа:
пон юли 05, 2021 9:37 pmKondor1 написа:
Намерих тази картинка. Видимо не ми прилича на 10л, пък може и да се заблуждавам:
http://www.sechkov.com/DSC02828.JPG

Дърпай синжиря!
С мащаби работиш ли? Имаш тоалетна чиния, у дома, нали?
Както и да е. Стана дума за тия казанчета покрай твърдението, че преди моноблоковете се е ползвал (само) механизъм за писоари. Явно някои го броят за компактно казанче, но не е.

Относно чугуна - по онова време на соц. мании за заводи и добив на метали, как да не ги правят от чугун. Може да са ги броили и с двойна употреба, при война да правят барикада от казанчета.

Тема "малък ремонт и тоалетен въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: