Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Nixon721 - помощник
Здравейте, дали от жегата или друго, но аксесоарите в банята, залепени според указанията, започнаха да падат и се налага да ги прихвана с винтове. Прочетох малко оттук-оттам, но искам и да питам. Въпросът е как да направя дупките за дюбели, без да спукам плочките. Разполагам само с винтоверт и комплект бургии на Бош. Нещо повече от бавни обороти, видия ...?
brum - майстор
Със свредло за плочки. Днес с винтоверт надупчих малко баните и монтирах душовете точно с такова свредло на високи обороти. Лепиш хартиено тиксо (за да не драскаш плочките), маркираш центъра с молив и пробиваш. Нито се пързаля да бяга, нито троши плочки. Отворите са перфектни.

Иначе уж можело и с бургия за бетон, ама е занимавка. Там задължително трябва да имаш център, че свредлото бяга.

А ако искаш да не дупчиш - залепи ги с полиуретаново лепило. Поне за закачалките така мисля да действам.
Nixon721 - помощник
Залепих с каквото пишеше в упътването, но държаха две кърпи два месеца. Може и от топлината да е. Как да знам дали имам свредло за плочки в комплекта или да купя такова? И на повечето места споделят, че се пробива на бавни обороти за плочките ...
brum - майстор
Така изглежда. А за оборотите - дупчих на бързите на винтоверта.

Прикачен файл

Screenshot_20210713-200637_Google.jpg
Screenshot_20210713-200637_Google.jpg (41.34 KиБ) Видяна 1319 пъти
zz_stefanov - майстор
.... внимавайте да не пробиете някоя тръба.

Каквото и да ползвате за пробиване, първо лекичко почукате в точката на дупката с инструмента за да направите център, за да не се пръплъзва свредлото по повърхността.
Nixon721 - помощник
Благодаря за съветите!!! Като сляза под половин промил ще се пробвам. Ако питам как се действа при спукана плочка, значи нещо се е объркало ...
jekasus - майстор
Nixon721 написа:
Ако питам как се действа при спукана плочка
Нямаш перфоратор, значи, че шанса да спукаш плочката е минимален.
brum - майстор
С ей т'ва от снимката минах без център. Но може да е заради хартиеното тиксо.

Но и центъра не е драма. Чукваш с нещо остро да направи точка и действаш.
kozl - майстор
Изображение


Тази бургия в магазините я продават като такава за пробиване на стъкло. И аз я ползвам във фаянсови плочки.
За гранитогрес ползвам фрези с диамантено покритие, като често ги охлаждам във вода. Иначе им пада абразива.
muhala - майстор
Преди да пробиваш пробвай да залепиш аксесоарите с Ceresit FT101. Аз залепих всичко в банята и тоалетната с него и до сега няколко години нищо не е мръднало.

Тема "Дюбели в банята..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: