Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте !

Много ще съм благодарен, ако някой може да ми даде съвет. В момента тече адски ремонт вкъщи и почти сме стигнали до банята. Проблемът е следния. Правиха ремонт на покрива на сградата и бригадата е затапила (с новоизлята циментова плоча) всички въздухоотводи за апартамента ми. Понеже не съм в БГ в момента и не мога да направя нищо по въпроса (засега) се опитвам да измисля и План Б...че ако може и План В , в случай че банята/мокрото помещение остане без вентилация. За кухнята измислих вариант как да се справя с липсата на вентилация, но банята малко ме притеснява, честно казано. Единият вариант е като се прибера в БГ, да отида до общината и да направя голям проблем, заради това че са взели такова решение, без да се допитат до собственика,което ще се случи. Вторият вариант е да дупча стената до прозореца и там да поставя вентилатора. Хич не ми се иска да се стига до този вариант, защото стената е северна, към Дунава, и луд ще стана зимата. Каквито и клапи да слагам или ще тракат като задуха, или ще се изпекат от слънцето след някоя друга годинка...да не говорим пък за електрическите клапи с моторче. Хич не ми се занимава с тях.
А третия вариант е този който най-много ми се иска да е възможен, но си мисля че няма да е - да няма вентилация в банята. Уточнявам че има голям прозорец в банята, който и се отваря, но не ми се иска да го отварям...особено пък зимата, като задуха севернякът.
Та, има ли според вас рентабилен вариант да оставя банята без вентилация?

Благодаря предварително !!

Поздрави !
шоп - майстор
вт окт 12, 2021 6:29 pmMyr4is написа:
Уточнявам че има голям прозорец в банята, който и се отваря, но не ми се иска да го отварям
За мен най-добрата вентилация е естествената. Зимата дори навън да е -20 въздуха е сух и едно ударно проветряване за 5-10 мин е достатъчно.
chapara - майстор
Именно +1. Аз съм така цял живот, никакви грижи, дори както каза Шоп, зимата банята ми съхне по бързо. От 30тина години сме и с ТЕЦ. Топлия и влажен въздух излиза на скорост и банята е суха за 5 мин.
Не разбирам модата при прозорец да правиш вентилация. Това се прави само когато мокрото помещение е изцяло вътрешно.
вт окт 12, 2021 8:52 pmchapara написа:
Именно +1. Аз съм така цял живот, никакви грижи, дори както каза Шоп, зимата банята ми съхне по бързо. От 30тина години сме и с ТЕЦ. Топлия и влажен въздух излиза на скорост и банята е суха за 5 мин.
Не разбирам модата при прозорец да правиш вентилация. Това се прави само когато мокрото помещение е изцяло вътрешно.

Благодаря за мнението! И аз така мисля да направя. Може би се изразих малко крайно в поста ми. Не че съм против естествената вентилация. Единствено от гледна точка на загубите на топлина, най-вече през зимата, не ми се искаше да се прибягва до отваряне на прозорците, но като нямаш избор и това е вариант...при това по-евтин. Лошото е, че вече закупих вентилатор за бянята, при това хубав - 320 м3/час. :-D

Ще знам за следващия път - да не пека рибата преди да съм я хванал :-D
stefanjor - специалист
ср окт 13, 2021 1:18 amMyr4is написа:
Лошото е, че вече закупих вентилатор за бянята, при това хубав - 320 м3/час. :-D
То не пречи да опиташ да решиш казуса със запушените въздуховоди. Не може да няма начин да се отпушат без това да компрометира ремонта на покрива.
chapara - майстор
Това решение за запушване вероятно е произтекло решение на Общото събрание на Е.С. и няма общо с Общината. Вероятно топлозагубите са били голями със студен комин в сградата.
ср окт 13, 2021 12:00 pmchapara написа:
Това решение за запушване вероятно е произтекло решение на Общото събрание на Е.С. и няма общо с Общината. Вероятно топлозагубите са били голями със студен комин в сградата.
Това не е важното в случая. Интересува ме как да се справя с влагата в банята. Може да не е конкретно общината, може да е някоя друга агенция. Не съм запознат все още, но ще се запозная, защото за такива решения би трябвало да се взема съгласието на собствениците, а мое съгласие не е вземано.
naB4o - специалист
Ако 67% от живущите са се съгласили на ремонта в сегашния му вид, твоето мнение и несъгласие няма особено значение.
i486 - специалист
А дали запушването е следствие на решение и желание или просто "така се получи", т.е. некадърност?

Щом имаш прозорец в банята, слагаш вентилатор на него, който се затваря евентуално.
ср окт 13, 2021 1:45 pmnaB4o написа:
Ако 67% от живущите са се съгласили на ремонта в сегашния му вид, твоето мнение и несъгласие няма особено значение.
Със сигурност 67% от живущите не са съгласни. Къде ги четете тия неща, че искам и аз малко да се информирам? Закон, член, алинея? Това някъде в Закона за управление на етажната собственост ли е написано, защото ако е така, сградата в която живея се води "Друг тип", а не "Жилищна сграда" и не съм много сигурен , че това правило с 67-те процента е приложимо. Моля сподели откъде я имаш тази информация, за да се уверя че мога да предявя претенции. Благодаря предварително !

Поздрави !

Тема "Без вентилация в банята?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: