Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
5kof - специалист
Здравейте! От вчера, след като пуснаха парното, забелязах теч, или по-скоро обилно сълзене от тръбите на отоплителната инсталация в банята. Тези тръби са 26г, т.е., от както е построен блока. Преди 6-7 години откачих и изхвърлих грозотията, наречена лира в банята и виждам, че течът не е от там. По-скоро е от мястото, където тръбите излизат от плочата отдолу. Какво бих могъл да направя сега, за да спра, или намаля този теч. Ясно е, че живот и здраве април 2022г като спрат отоплението ще се предприемат по-сериозни мерки. Но на първо време имам ли някакъв верен ход при напълнена и работеща отоплителна инсталация? Предварително най-сърдечно благодаря на всички откликнали и помогнали ми с мнение и предложение! Лек и успешен ден на всички! :?: :?
kozl - майстор
Ако има кранове на щранга за лирите в баните и ако тези кранаве работят след 26 години ще може, евентуално да се спре щранга. И следващото лято да се организира ремонт, а може би от сега да се мисли за подмяна на тръбите :?
Поради двойно наличие на на ако-то, най-вероятно ще се наложи източване на инсталацията за ремонт или затапване на този щранг.
Ако затапите щранга, е възможно да изпълните неква сложна процедура, свързана с топлофик.дружество по редуциране на отопляемите обеми, попадащи към този щранг.
brick - специалист
5kof написа:
Преди 6-7 години откачих и изхвърлих грозотията, наречена лира в банята и виждам, че течът не е от там. По-скоро е от мястото, където тръбите излизат от плочата отдолу.
Т. е. стича се по вертикалните тръби (или по едната само?), които влизат през отвори в тавана?
Ако не виждаш самото място, което сълзи, нищо не можеш да направиш сам. Много вероятно е да тече съединението на лирата при съседа ти отгоре и струйката да се стича по тръбата при теб - това поне лесно се оправя, но след частично източване на щранга, естествено.
5kof - специалист
Страхувам се, че проблемът е при мен. И по-точно на ръба на пода към съседите отдолу. Ако продължи така не знам дали те няма да изпищят. Мислех си за някакви бързосъхнещи лепила, смоли или нещо от тоя сорт. За временно решение. Признавам си, че съм пълен лаик в тази област. За това и търся помощ от форума.
Lutchezar - майстор
Снимай го това сълзене. Отблизо и от далече, и под няколко ъгъла отблизо.
chapara - майстор
В плочата всичко е изгнило, играл съм го това. Спиране щранга на баните в мазето и подмяна на тръбите, когато и да е. Всичко отанало са нерви и загубено време. Работа за един ден от фирма.

Успех, все още не са почнали студовете.
mironcho - специалист
Това премеждие се случи и при мен, само че изгнилото и течащо беше на горния етаж и при мен таваните в коридора, тоалетната и банята се накиснаха и разпукаха отвратително. Комшията разкърти при него около тръбите и се оказа, че едната е почти 50% срязана от корозия и само цимента е спирал източването на цялата отоплителна инсталация от там. Ремонта направихме незабавно - дойде група от топлофикация (тях повикахме с частна поръчка) и смениха тръбите от този щранг от долу до горе - и за отоплението и за топлата вода. Работата свършиха за един ден. Отлагането до пролетта просто не беше възможно. Нямам представа какво и как са спирали и източвали.
Съветът ми е да побързаш, защото ако се накисне тавана на този под тебе ще иска да му го ремонтираш и става криво, а ако има застраховка - разправията ще е още по-голяма.
krasi92 - майстор
За смяна на тръбите трябва да са съгласни всички. Може да се ремонтира само проблемният участък. Източването на линията е задължително. Нови тръби на пролет.
brick - специалист
чет окт 14, 2021 10:46 ammironcho написа:
Съветът ми е да побързаш, защото ако се накисне тавана на този под тебе ще иска да му го ремонтираш и става криво, а ако има застраховка - разправията ще е още по-голяма.
Течът е от обща част (вертикалния щранг) и ако собственикът на жилището е информирал своевременно управителя на ЕС за нуждата да се предприемат мерки, съседът отдолу не може да има претенции.
Svetoslavoff1 - майстор
Преди време имах точно твоя проблем. Както по-горе е споменал и Чапара, изгнила е частта от тръбата в плочата. Спряхме от мазата тоя щранг, източихме го и сменихме парчето тръба от тавана на комшията под мен до около метър над пода при мен. Естествено трябваше да се поразкърти около тръбата и след смяната да се запълни и подмаже. От топлофикацията не извършват такава услуга официално, но ми дадоха телефон на човек, който дойде на място и направи частичния ремонт. Подготви нещата с комшията под теб.

Тема "Помощ за теч от тръба в банята" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: