• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
i486 - специалист
Ще подменям вентилатора и се двоумя между Bosch и Cata. Цената им е еднаква, Cata по параметри са по-тихи, по-икономични (8 спрямо 10W) и с по-голям дебит. Ползата на Бош е, че стърчи по-малко над плочките. Има ли някакво предимство на едната марка спрямо другата? Старият е Cata, уж беше тих, но с времето взе да бучи.
kozl - майстор
За Боша нищо не мога спомена. Не са ми познати.
САТА ползвам от доста време и съм монтирал на няколко места. Харесват ми обратните клапи на модел X-MART - тихи са. Освен това тези вентилатори може да се монтират с контри тип котешки лапи, кото хващат в PVC тръба, без да е необходимо да се пробиват отвори и да се ползват дюбели.
i486 - специалист
Сегашният не е закрепван с дюбели, а стои наврян в PVC тръбата. Обаче и в това отношение има разлика поне като числа - Cata дават диаметър 98.9mm, а на Бош пише 100. Предполагам Бош са закръглили стойността да покажат, че е за 100мм тръби, а не че няма малко предвидена хлабина.
jekasus - майстор
i486 написа:
но с времето взе да бучи.
Почисти перката.
i486 написа:
диаметър 98.9mm,
i486 написа:
а на Бош пише 100.
Тия мм ги заеби няма никаква разлика.
krasi92 - майстор
По големият дебит и по малък разход на ток би трябвало да спечелят.
i486 - специалист
Сложих CATA и за начало 2 разочарования. Уж 98мм диаметър, а реално 96! Такава простотия не знам как могат да направят. 2мм общо свободно място за монтаж как да е, но те оставили 4. Трябва да слагам някакво уплътнение за да не стои наклонен и да не излиза въздух покрай вентилатора. Втората изненада, че е по-шумен от очакваното. Старият след няколко години работи шуми по-слабо, а тоя уж чисто нов. Не знам как ги мерят тия децибели.
chapara - майстор
За шума не знам,за фи-то има хиляди начини, а има вероятност двете неща да са свързани😎😁
kr1100 - майстор
пет май 27, 2022 11:24 ami486 написа:
Сложих CATA и за начало 2 разочарования. Уж 98мм диаметър, а реално 96! Такава простотия не знам как могат да направят. 2мм общо свободно място за монтаж как да е, но те оставили 4. Трябва да слагам някакво уплътнение за да не стои наклонен и да не излиза въздух покрай вентилатора. Втората изненада, че е по-шумен от очакваното. Старият след няколко години работи шуми по-слабо, а тоя уж чисто нов. Не знам как ги мерят тия децибели.
Еврика имало двойнозалепващи лепенки от микропореста гума. Избираш дебелина и широчина.
i486 - специалист
Въпросът е защо трябва да се пригажда нещо, което се продава за Ф100.
Lutchezar - майстор
Затова такова нещо не се пазарува онлайн а се ходи някъде да се види, пипне и премери. И чак след това може и онлайн стига да е твоето и разликата в цената да го заслужава. Иначе си е котка в чувал, но изборът е изцяло твой. Ако искаш направи рекламация. Всъщност може да има различни модели с различен диаметър, не би ме учудило.
  • 1
  • 2

Тема "Марка вентилатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: