• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
abracadabra - специалист
Прикачам снимка на сифона ми:Изображение
Искам да разбера как изглежда на чертеж и не откривам подобен.
Ето един който може да ми обясни малко повече:
Прикачен файл:
IMG_20220822_193040-min.jpg
С бъркане и напиване по стрелките с червено се оттича водата.Нарисуваната с червено дупка (кръгчето) и под нея с бъркане виждам че има преграда.
Тази преграда (със синьото) каква е? Постоянна(тогава какъв е смисъла на дупката) и или е като другата на нещо като панти. Да се отваря от налягането...
Чудя се, защото се беше позапушил, и го оправих с прахчетата. Но си и купих и тел която да вкарам... Е, да ама нещо не ми беше ясно и не стана с нея.
Ако може да ми обясните принципа на действие на този вид сифон.
Благодаря на всякакви отговори.

Прикачен файл

HL80h-shema-bg-maistor.png
HL80h-shema-bg-maistor.png (48.33 KиБ) Видяна 1538 пъти
abracadabra - специалист
Ето този май е и по-точен.
Но, може и да не съм въобще в час....
Прикачен файл:
HL90_2_shema.png
HL90_2_shema.png (53.81 KиБ) Видяна 1537 пъти
Lutchezar - майстор
Някога е имало гумена тапа на дупката.
Hoвoceлckи - майстор
Класически "рогов сифон". Отворът е точно да почистване. Не съм наясно с принципа на запушване на изхода му, но точно през този отвор вадя периодично топка космаляци ( с имровизирана кука от тел). А иначе там трябва да има тапа. По неизвестни и за мен причини, на моя съм му правил аз такава. Нямам спомен дали съм го купил с тапа ...
fbr - майстор
Моя, съм го купувал с обикновена тапа за битилка, да речем за спирт.
chapara - майстор
Е, за това има толко изписано във Форума, търсете де, елементарни неща!
kozl - майстор
Изображение


Това е подов сифон с клапа."тази преграда" е точно клапата
Твоят сифон на снимката е без клапа, а е с воден затвор. Отворът е предназначен за почистване и ТРЯБВА да е запушен, за да работи водния затвор на сифона. Такъв сифон без тапа е=обикновено коляно. Т.е. на практика нямаш сифон.
Ако сифона на снимката е алуминиев #-o
и имаш нужда от сифон - сменяй го с полипропиленов или такъв от месинг или неръждавейка.
И ако не поливаш често пода избери подобен на този с чертежа да е с клапа, защото без подливане с вода водния затвор пресъхва и "затворените прескачат оградата" :-D Т.е. няма бариера против миризми в сух сифон с воден затвор.
И втория чертеж пак е на сифон с клапа.


Изображение



Но пък продават се комбинирани подови сифони и с клапа и с воден затвор. На Виега съм ползвал такива.
abracadabra - специалист
вт авг 23, 2022 7:42 amkozl написа:
Изображение


Това е подов сифон с клапа."тази преграда" е точно клапата
Твоят сифон на снимката е без клапа, а е с воден затвор. Отворът е предназначен за почистване и ТРЯБВА да е запушен, за да работи водния затвор на сифона. Такъв сифон без тапа е=обикновено коляно. Т.е. на практика нямаш сифон.
Ако сифона на снимката е алуминиев #-o
и имаш нужда от сифон - сменяй го с полипропиленов или такъв от месинг или неръждавейка.
И ако не поливаш често пода избери подобен на този с чертежа да е с клапа, защото без подливане с вода водния затвор пресъхва и "затворените прескачат оградата" :-D Т.е. няма бариера против миризми в сух сифон с воден затвор.
И втория чертеж пак е на сифон с клапа.


Изображение



Но пък продават се комбинирани подови сифони и с клапа и с воден затвор. На Виега съм ползвал такива.
Благодаря на всички за отговорите.

Ще направя тапа и ще затапя кръглата дупка. :rolleyes: Например с тапа от шампанско :rolleyes: (ще пригодя нещо по-добро).
Снимка:
Прикачен файл:
тапа-min.jpg
Да видя че спира миризмите
(не че има много, банята е с прозорец който често отварям) а и да си работи с тапа.

Сифона е доста стар, от желязо е има патина и ръжда.
За смяна на сифона:
-Няма ли много да се разбиват плочки и т.н.?
-Как ще стане?
-Има ли такава тема тук(ще потърся)?

Направих чертеж(не открих в интернет) на този модел сифони. Мисля че е точен.
Ето:
Прикачен файл:
сифон.jpg
сифон.jpg (96.61 KиБ) Видяна 1424 пъти
kozl - майстор
За смяна на подовия сифон, плочките около него и по протежение към 20 -ина см по тръбата ще заминат. Проблем с плочките - няма такива. Дано имаш запазени резервни.
Пробвай с магнит, ако лови може би сифона е чугунен. За разлика от алуминиевите, чугунените издържат много повече. Преди няколко месеца смених чугунен на над 30 години и нямаше пробиви по него. Алуминиевите обаче за такъв срок изчезват.

И последният чертеж в стил "направи сам" е най-показателен за това на какъв принцип ти е подовия сифон.
Hoвoceлckи - майстор
... и най-точно е начертана рибката :supz:
  • 1
  • 2

Тема "Подов сифон за баня със странично оттичане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: