• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Здравейте,
Предстои ми избор за закупуване на проточен бойлер. Моля за съвет каква марка/модел да си закупя. Бюджет 500-600лв.
Целта ми е да се ползва като алтернатива при къпане(газифициран съм, но с тия цени на газта, бойлера може да стане по често използваем. Нямам място за голям бойлер).
Тока в апартамента е само монофазен.
Искам да си взема за бюджета, добро решение което да ми върши работа.
Приемам всякакви съвети и мнения.
Благодаря ви!
Последна промяна от plamenn19 на нед сеп 04, 2022 9:30 am, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
Логиката сочи, че в твоето решение няма логика :cool:
kozl - майстор
нед сеп 04, 2022 9:06 amplamenn19 написа:
Здравейте,
Предстои ми избор за закупуване на поточен бойлер. Моля за съвет каква марка/модел да си закупя. Бюджет 500-600лв.
Целта ми е да се ползва като алтернатива при къпане(газифициран съм, но с тия цени на газта, бойлера може да стане по често използваем. Нямам място за голям бойлер).
Тока в апартамента е само монофазен.
Искам да си взема за бюджета, добро решение което да ми върши работа.
Приемам всякакви съвети и мнения.
Благодаря ви!
Има писано и спорено за по-точните бойлери в този форум и къде е точния отговор :?
Аз съм с некъв ич неточен, но рядко го ползвам. При синовете и при майкарми са от Елдоминвест.
Търси, чети и преценявай кой е по-точния бойлер :wink:
Ако питането ти е за пРоточен бойлер на монофазен ток също има писано във форума.
Аз лично съм се изтезавал със 6,5 kW израелско производство.
Срещах в търговската мрежа подобни на Сименс. Може би и те да са по-издръжливи от къпещите се :?
Ползвах газов проточен. Водата добре. Бутилката - па тя ми пречеше и честата и подмяна. И конденза от бойлера, щото немаше комин. А и газовия проточен бойлер не бе манечок като израелския ел.проточен монофазняк.
До трифазен проточен не стигнах оти место проимах и до обем се докопах :-D А оно си требеше и мощност поне 16kW, а тя бе осъществима и все пак заложих на обема.
Киррил - специалист
нед сеп 04, 2022 9:06 amplamenn19 написа:
Здравейте,
Предстои ми избор за закупуване на поточен бойлер.
Трябва да изведеш поне 4 мм2 кабели от таблото до него за до 10 киловата мощност и ще са достатъчни за хладка вода зимата. Имах такъв на монофазен ток и нямах проблем с 6 квадрата кабели от бушоните.
Марката е без значение според мен.
kozl - майстор
нед сеп 04, 2022 9:25 amКиррил написа:
нед сеп 04, 2022 9:06 amplamenn19 написа:
Здравейте,
Предстои ми избор за закупуване на поточен бойлер.
Трябва да изведеш поне 4 мм2 кабели от таблото до него за до 10 киловата мощност и ще са достатъчни за хладка вода зимата. Тези от 16 кв. дават по-топла и става за къпане. Имах такъв на монофазен ток и нямах проблем с 6 квадрата кабели от бушоните.
Марката е без значение според мен.
16kW монофазен през какъв предпазител го ползваш :?

Аз имам некъв лаф за проточните монофазняци, че с тех къпането е на тъмно, оти не остаа ток за крушката :lachtot:
Киррил - специалист
нед сеп 04, 2022 9:29 amkozl написа:
16kW монофазен през какъв предпазител го ползваш :?

Аз имам некъв лаф за проточните монофазняци, че с тех къпането е на тъмно, оти не остаа ток за крушката :lachtot:
По спомен беше около 40А, отделен след главният в апартамента. От там кабелите директно в бойлера.
Това беше преди 20 години. Когато се къпеш, изключваш всякакви енергоемки уреди. Сега ако се замисля, ще сложа газов ако имам балкон на пр.бут. Поне ще имаш топла вода колкото искаш, а не тънка струйка.
Въобще с този ток и газ нещата станаха много шибани.
hidrazin - майстор
нед сеп 04, 2022 9:06 amplamenn19 написа:
Предстои ми избор за закупуване на проточен бойлер.
Преди покупката си помисли добре дали можеш да го захраниш.
Демек колко kW ти е партидата от местното енерго.
нед сеп 04, 2022 10:16 amКиррил написа:
По спомен беше около 40А, отделен след главният в апартамента.
Нещо са ти грешни спомените - или бойлера не е бил 16kW , или бушона не е бил 40А.
И онези 6мм² идват тънички за 16kW ...
:partyman:
Киррил - специалист
нед сеп 04, 2022 10:59 amhidrazin написа:
Нещо са ти грешни спомените - или бойлера не е бил 16kW , или бушона не е бил 40А.
И онези 6мм² идват тънички за 16kW ...
:partyman:
Може и да греша, не си спомням. Някакъв английски бойлер беше, но дали 12 или 16 киловата...... Отдавна беше и не си спомням добре, но в тези диапазони.
Извинявам се, вие си сметнете колко трябва да бъдат.
6 киловата не става за добро къпане.
stamenov1 - специалист
Използваме формулата I=P/U, т.е електрически ток= мощност / напрежение
за 16 000 W при 220 V
I= 16000/220
Тока е 72,72 Ампера

Ето и един примерен калкулатор за проводника
https://oeg.bg/cable_calculator/calculator.html

Според него кабела до такъв бойлер трябва да е 10 кв. мм. - меден
offvt69 - помощник
Здравейте,
При мен е същата дилема.Сега 120л обемен бойлер не стига за една,а са три жени в къщи.
Имам три фази и 6квадрата захранване.Батериите в банята и кухнята са до 1.5м от мястото
на бойлера.И тук е голямото чудене кой проточен бойлер да избера Елтрон,Бош или Клаге.
Ще ми се да има избор на мощност до 24 киловата и ще се ползва термостатична батерия.
Приемам всякакви съвети.
Благодаря
  • 1
  • 2

Тема "Мнения за проточен бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: