Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
pandov. - специалист
Здравейте . Правя ремонт на банята искам да скрия всички кранове клапани водомер и т.н в шкафа под мивката . Та питането ми е , дали е проблем ако предпазния клапан за бойлера не се монтира на самия бойлер а на 2-3 метра от него . Също така мисля да не използвам тези комбинираните които попринцип си идват с бойлера , а да сложа отделен възвратен клапан и отделно авариен ( предпазен)
Слагам картинка на това което искам да направя.

Прикачен файл

NG20220927-113307.png
NG20220927-113307.png (85.38 KиБ) Видяна 1523 пъти
pipilica - майстор
Аз това съм го направил преди 5-6 години и няма проблем, само че съм сложил комбинирания който си е с бойлера.
kozl - майстор
Първия проблем е че нарушаваш правилника. Предпазния клапан трябва да е макс.близо до балона от съображение за възможно най-ниско съпротивление на движението на флуида/газа до него. Съпротивлението е пропорционално на дължината на тръбата и обратно пропорционално на диаметъра. Вдяка чупка добавя местно съпротивление.
И така отмесвайки предпазния клапан на разстояние ако има ситуация на Налягане Ра над 6 бара и изтичане на пара през предпазния клапан, то в балона налягането ще е Ра + загубите в налягане, причинени от движението на парата по тръбите до клапана. И така най-сигурното предпазване на балона изисква предпазният клапан да е най-близо до балона. Колкото по-далече толкова по рисково.
Другият проблем е гаранционния. Нарушени предписания за монтаж=отказ от гаранция.
Гаранция се губи и при монтаж на различен предпазен клапан от оригиналния. Някои бойлери се продават с монтиран пр.клапан.
MamaMy - майстор
Това са чисти глупости. Съпротивлението на тръбите съответства на повишаване на скоростта на движение на флуида. Едва ли покачването на налягането следствие на загряването е със скорост по-голяма от движението на течността при отворен кран. Понеже нагряването е плавно, повишението на налягането също е плавно и се предава равномерно във всички посоки. Много ценна е идеята предпазния клапан да се монтира по възможност на тоалетното казанче. Така хем се пести вода, хем няма мокрене на помещението, а и се спазва изискването да няма пряка връзка между чистата вода и канализацията. :)
krasi92 - майстор
Ако захранваш бойлера с меки връзки клапана трябва да си е на него. Ако е с медни или неръждаеми тръби няма проблем да го изместиш.
kozl - майстор
чет сеп 29, 2022 8:16 pmkrasi92 написа:
Ако захранваш бойлера с меки връзки клапана трябва да си е на него. Ако е с медни или неръждаеми тръби няма проблем да го изместиш.
Пропуснал си инфо за другите видове тръби, които ползваме за водопровод.
Но ако не е спазена инструкцията за монтаж дали няма да има проблем с гаранцията :?
Тази сартинка с крана за източване от къде я свали?
В инструкция на елдом пише ако налягането превишава 6 бара да се монтира редуцир вентил. Масово се монтира без проверка на налягането и ако има проблем, тогава се мисли за редуцир вентил. И аз така. Оно требе манометър, па немам такъв в инструменто.
А си мисла, че като има редуцир вентил няма нужда от комбиниран предпазен клапан 3в1 :?
krasi92 - майстор
Не съм пропуснал. Ппр му нямам вяра някак си. На пексала също. Ако ползваш стари поцинковани си е мазохизъм. Картинката е от инструкцията на някой бг производител и е налична в мрежата.

Тема "Предпазен клапан за бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: