Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
abracadabra - специалист
Бойлера(модел:TESY BelliSlimo Dry GCR 80 27 24D E31 EC, номинална мощност: 1200/2400 W) се намира в банята, нужно ми е да прекарам електрически кабел по ъгъла на тавана до вратата където ще пробия дупка и ще излезе в коридодора, кадето имам един контакт където с щепсел да го включа. Какъв кабел да купя и какво да направя и как да го закрепя да е безопасно.
Мисля че за тази мощност квадратура на кабела ще е добре да е 2,5m2? В контакта кабела който стига(жилището е старо) е от плътна медна жица(двужилно).
Моля, предложете варианти и дайте съвети. Мисля че няма да имам проблем да се справя сам, стига да ме посъветвате за начина на изпълнение и материалите.
Ще съм благодарен за съветите.
Lutchezar - майстор
Има над 50 теми по въпроса. Използвай търсачката.
шоп - майстор
чет сеп 29, 2022 10:28 amabracadabra написа:
Мисля че няма да имам проблем да се справя сам,
Мисля, че няма да може да се справиш сам щом искаш бойлера да го вързеш в контакт.
Опасно за живота е. :idea:
kozl - майстор
чет сеп 29, 2022 12:48 pmшоп написа:
чет сеп 29, 2022 10:28 amabracadabra написа:
Мисля че няма да имам проблем да се справя сам,
Мисля, че няма да може да се справиш сам щом искаш бойлера да го вързеш в контакт.
Опасно за живота е. :idea:
Е Шопе он ке го вади от контакто докат се капе, оти ако заборави мое него го извадат от банята :roll:

Ама бехме купили некви евтини бойлери 10 л с капсолован щепсел. Колегата по част ел. иска да резне щепселот и да го свърже на твърда връзка, а търговецо отсече без щепсела - пада гаранцията :shock:
abracadabra - специалист
Добре, дайте мнение.
Да знам как ще се изпълни схемата на свързване.
Ако трябва ще си потърся специалист.
Последна промяна от abracadabra на чет сеп 29, 2022 2:48 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
чет сеп 29, 2022 2:37 pmabracadabra написа:
С щепсел щеше да ми е по-удобно. Но мога и да не е на щепсел.
Един път се прави, затова го направи като хората. На твърда връзка със занулен корпус. Така няма да обърнеш по погрешка шепсела и да те утрепе тока.
abracadabra - специалист
чет сеп 29, 2022 2:41 pmшоп написа:
чет сеп 29, 2022 2:37 pmabracadabra написа:
С щепсел щеше да ми е по-удобно. Но мога и да не е на щепсел.
Един път се прави, затова го направи като хората. На твърда връзка със занулен корпус. Така няма да обърнеш по погрешка шепсела и да те утрепе тока.
Да, знам че това е опаснно. Може и да не е с щепсел.


Има ли тук специалист за Перник да свърши тази работа?
Прави сте че трябва да се направи професионално.
krasi92 - майстор
Теси предлагат и няколко модела хоризонтално вертикални със монтиран щепсел. Там кабела едва ли е 2.5 квадрата. В началото на инструкцията ако си я прочел пише монтажа да се извърши от правоспособен техник. След като е правоспособен би трябвало да знае с какъв кабел да го захрани. И при подвързването на водата клапана вертикално да не го объркате и негоо. Предполагам е избран модела заради възможноста му за монтаж и хоризонтално и вертикално. Ако е хоризонтален тръбите задължително от лявата страна и на 50 сантимерта от стената. От тавана му трябват 5 см.
Lutchezar - майстор
Сменях гаранционно бойлер Теси, техникът каза че се занимава и с монтажи, каза дори кои зони от София са негови, та пробвай да се обадиш на местния сервиз на Теси.
kozl - майстор
:проба:
чет сеп 29, 2022 2:41 pmшоп написа:
чет сеп 29, 2022 2:37 pmabracadabra написа:
С щепсел щеше да ми е по-удобно. Но мога и да не е на щепсел.
Един път се прави, затова го направи като хората. На твърда връзка със занулен корпус. Така няма да обърнеш по погрешка шепсела и да те утрепе тока.
Аз мислех, че имаш в предвид недостатъчно сигурната връзка на шуко контакта със щепсела при защитната клема.
Когато се ползва щепсел се опроводява с три проводника, като корпуса има връзка само със защитния проводник. То е гоуема простотия да разчиташ на два проводника и некъв ъгъл от 180 гр.
Инак ке стаа кат тва де ни веселеше Шкумбата на 180 градуса и па напред, ама с краката :roll:
И пак заради недостатъчно сигурната връзка на защитните клеми при шуко контакта не препоръчвам и прилаганато "обезопасено" от завъртане на щепсела, свързване само с един щифт на щепсела при шуко контакти.

Но пък продават се и нагреватели за бойлер с щепсели :?

Тема "Захранване на бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: