• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
vuccappella - напреднал
Ето каква е мойта ситуация:

Изображение

Бойлера беше закачен на тази стена, и по-точно на куките, едната от която се вижда на снимката и на другата която падна.

Хубавото е, че бях видял как куката беше леко излязла на време и свалих бойлера без последствия, но е бил доста близо тъй като извадих куката с ръка.
Изображение
Изображение
Банята е много тясна, като бойлера е хоризонтален,100л и на ширина взима почти цялото място на тази стена, тоест нямам много възможности да го мърдам на ляво/дясно или на горе/долу и вече има супер много дупки от предишни бойлер/радиатори и прочие.

Тази стена е около 14-15см дебела и е тухла, нямам и голяма вяра, а преди до колкото виждам куките са били монтирани с химически анкер и чорапче/дюбел, но въпреки това куката изкочи барабар с част от тухлата и мазилката.

Най-лесно ще е монтиране на тази стена пак, но с 4 куки или болта, след толкова дупки и факта че вече веднъж куката се е извадила и нямам доверие обаче.

Видях че е възможно монтаж и на таван, ето така:
Изображение

Но единствените планки, които намерих онлайн като тези са ето това: https://www.bagira.bg/24209/монтажен-ко ... ойлер-tesy , като попитах магазина и те казаха че те се монтират само за тавана, без за страничната стена както в снимката по-горе. Питах и в квартални железарии, но нямаха такива неща.

Въпроса ми е, имате ли предложения от къде да видя други планки за таванен монтаж, които може да разпределят тежеста и на страничната стена? Подобно на последната снимка?

Също така, може ли да обясните с тавания монтаж, ако приемем, че е Бетон, има ли опасност да ударим нещо при дупченето, някакви съвети за дупченото и с какво трябва да се закачът винтовете? Нужна ли е химия/какви дюбели трябва да се закупят и т.н?

Мерси!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Уффф
Болерът тежи и се подпира на стената и кука с бойлер няма как да се измъкне, ако не е завита под наклон нагоре. Цялата стена носи. Висящ от тавана бойлер е много по-тежко нещо, та си помисли отново какво искаш
Два яки анкера на стената вършат чудесна работа. Не знам защо слагате куки. При мен от 1970г са два 10мм болта, зациментирани с главите в стената. Да ми е мирна главата имат и гайки :-). На тях окачваме всякакви бойлери, с всякакви планки. Няма де да иде бойлерът
vuccappella - напреднал
съб окт 22, 2022 2:28 pmn_a написа:
Уффф
Болерът тежи и се подпира на стената и кука с бойлер няма как да се измъкне, ако не е завита под наклон нагоре. Цялата стена носи. Висящ от тавана бойлер е много по-тежко нещо, та си помисли отново какво искаш
Два яки анкера на стената вършат чудесна работа. Не знам защо слагате куки. При мен от 1970г са два 10мм болта, зациментирани с главите в стената. Да ми е мирна главата имат и гайки :-). На тях окачваме всякакви бойлери, с всякакви планки. Няма де да иде бойлерът
Не съм ги слагал аз куките, може ли да уточниш какво имаш впредвид под "ако не е завита под наколан нагоре" ?

Инече, бойлера си беше подпрян от долната част на стената, на вярно и за това не беше паднал, нищо че куката се беше извадила почти, но както виждаш от снимката куката направо се изтръгна с част от стената :mrgreen:

"Висящ от тавана бойлер е много по-тежко нещо, та си помисли отново какво искаш" , по-тежко? Какво имаш впредвид?Че е по-сложно за инсталиране или че тежеста ще се разпределя, не върху цялата стена,а ще тежи повече на болтовете и следователно не е препоръчително?

Инече и аз си мисля за болотове на страничната стена, че даже ако е нужно и горе и долу, проблема ако дупча нови дупки е че ще трябва да са близо до сегашните дупки защото няма как инече, няма място да се мърда бойлера много на ляво/дясно/горе/долу, макс няколко сантиметра и ме притеснява да имам дупка до дупка до дупка, да не се отцепи после цялото нещо като закача бойлера.
Lutchezar - майстор
Пишеш в гугъл:
Метален дюбел за кухи пространства, гледаш по картинките кой е твоят, има си и такива на които можеш да завиеш гайка отвън.

Химически дюбел също е правилно решение, стига да е грамотно изпълнен.

За окачване на тавана става само ако си в панелка и си сигурен в плочата над теб!
В гредоред и кекава плоча няма как да стане!
vuccappella - напреднал
съб окт 22, 2022 4:00 pmLutchezar написа:
Пишеш в гугъл:
Метален дюбел за кухи пространства, гледаш по картинките кой е твоят, има си и такива на които можеш да завиеш гайка отвън.

Химически дюбел също е правилно решение, стига да е грамотно изпълнен.

За окачване на тавана става само ако си в панелка и си сигурен в плочата над теб!
В гредоред и кекава плоча няма как да стане!
Мерси! Ако процедираме с химически дюбел или от металните дюбели с гайка близо до сегашните дупки, трябва ли да се притесняваме?

Също, 4 дюбела или само 2 горе и долната част да се подпре на стената :?
Lutchezar - майстор
Тухлата плътна ли е?
Извадената кука защо е токова лъскава накрая, в дюбел ли е била? Ако да, със дюбела ли излезе?
pipilica - майстор
Готови планки едва ли ще намериш да уйдисат, ако отгоре е плоча слагай два 12-ки анкера и да си виси, ще си направиш подходящи планки и те тека. Другия вариант е да си завариш един П-образен профил и да го хванеш освен на тая стена с дупките но и в двете странични, нема как да падне. Скоро монтирах хоризонтален бойлер на стена, ама беше четворка и не ми се рискуваше с разни дюбели за четворка и сложих два анкера 10 в трегера и надолу 40х20 профил в който бойлера е хванат с два болта 10мм с гайка.
vuccappella - напреднал
нед окт 23, 2022 5:32 pmLutchezar написа:
Тухлата плътна ли е?
Извадената кука защо е токова лъскава накрая, в дюбел ли е била? Ако да, със дюбела ли излезе?
В дюбел е била, дюбела не се е извадил, не съм пробвал всъщност да го вадя.

За тухлата дали е плътна, не бих казал, въпреки че не съм на ясно, знам че на места има кухини със сигурност.
wanderer - специалист
Химичен анкер изпълнен както е указано на опаковката! Не видях всъщност извадения анкер с чорапчето както е описано, има ли снимка?
resistbody - майстор
ако стената е 25см, взимаш дюбел 20см, нахакваш го и.. товара е надолу и няма да го зимъкне в каквото и да е набит..
  • 1
  • 2

Тема "Окачване на бойлер - таван?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: