Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
tundrata93 - специалист
Прикачен файл:
20221212_214639.gif
Здравейте,някой със съвет за вентилатор за баня хем да отвежда влагата и най-вече ми трябва за миризмата на готвено от съседите.В апартамент съм и когато готвят от горния етаж веднага миризмата се спуска при мен от банята та чак до хола ми.Имам в момента една вертикална решетка с механични жалузи ама не помага даже и да ги затворя.Решетката е с размери 20на24см.Живея на 5 етаж от 8етажа.
iliya_i - майстор
В този форум е писано доста по въпроса. Поне в 10 различни теми. Включително и аз съм писал в тях.
Но не смятам, че за всеки на когото му е замирисало на манджа, трябва да повтаряме всичко от начало до край.
Та ако действително те интересува, ползвай бутона за търсене.
tundrata93 - специалист
пон дек 12, 2022 10:01 pmiliya_i написа:
В този форум е писано доста по въпроса. Поне в 10 различни теми. Включително и аз съм писал в тях.
Но не смятам, че за всеки на когото му е замирисало на манджа, трябва да повтаряме всичко от начало до край.
Та ако действително те интересува, ползвай бутона за търсене.
Изчетох в този форум няма нищо конкретно за моя случай за някакви филтри пишат.Искам индивидуална препоръка.
iliya_i - майстор
пон дек 12, 2022 10:12 pmtundrata93 написа:
пон дек 12, 2022 10:01 pmiliya_i написа:
В този форум е писано доста по въпроса. Поне в 10 различни теми. Включително и аз съм писал в тях.
Но не смятам, че за всеки на когото му е замирисало на манджа, трябва да повтаряме всичко от начало до край.
Та ако действително те интересува, ползвай бутона за търсене.
Изчетох в този форум няма нищо конкретно за моя случай за някакви филтри пишат.Искам индивидуална препоръка.
Не си чел достатъчно, щом не си стигнал до "клапи".
hidrazin - майстор
пон дек 12, 2022 9:40 pmtundrata93 написа:
20221212_214639.gifЗдравейте,някой със съвет за вентилатор за баня хем да отвежда влагата и най-вече ми трябва за миризмата на готвено от съседите.В апартамент съм ...
Че то при вас вентилацията на кухни и бани обща ли е?
:partyman:
chapara - майстор
Все по обща ставя с усвояване на хола като хол-кухня-трапезария, а и тенденцията е масова! Законово е изтървано!
kozl - майстор
tundrata93 написа:
Прикачен файл:
20221212_214639.gif
Здравейте,някой със съвет за вентилатор за баня хем да отвежда влагата и най-вече ми трябва за миризмата на готвено от съседите.В апартамент съм и когато готвят от горния етаж веднага миризмата се спуска при мен от банята та чак до хола ми.Имам в момента една вертикална решетка с механични жалузи ама не помага даже и да ги затворя.Решетката е с размери 20на24см.Живея на 5 етаж от 8етажа.
Некво предположение, че хола на автора е с кухненски бокс и аспиратора създава подналягане, което дръпа от манджата на съседите :?
Такива решетки има в апартамента на родителите ми от лето 1970-то..
Прекарваш кабел за вентилатора. За предрочитане да е с три проводника - 1)постоянна фаза, 2)фаза през ключ и 3)нула. Добре е да се предвиди изхода на кабела там където ще съвпадне с входа на вентилатора, а това зависи от конкретния вентилатор. Възможно е да се прекара и през тръбата от към "гърба" й, но тогава уплътняването на вентилатора към вентилационния въздуховод става по интересно поне за мен :wink: .
Избираш вентилатор и купуваш. Примерно Ф100 на CATA с ОК (обратна клапа) тип пеперуда, направена от прозрачно фолио и доста безшумна в сравнение с други ОК на вентилатори. Аз все още ползвам такива, въпреки че забелязвам влошено качество в по-новото производство.
Махаш решетката и замонолитваш тръба за канал Ф110/2,2 или 3,2 мм. Аз ползвам гипсово лепило. Доброто замонолитване на отвора около тръбата ф110 и уплътняване стени тръба е наложително против проникване на миризми. Тръбата трябва да се изравни по дължината на преградната стена към въздуховода. Предролагам въздуховода е от бетонови елементи, но може и да е изграден от тухли. Нарочно не употребявам комин заради различното предназначение. Щото не всеко нещо изградено като комин е комин и поради подобна причина сега банята ти повръща кухненски миризми.
Напоследък монтирах CATA-та с уплътнения за дограми с правоъгълно сечение намотано на тръбата на вентилатора. Ползвам подходяща дебелина, при която тръбата на вентилатора влиза доста плътно в замонолитената тръба ф110 и няма нужда от допълнително захващане на вентилатора. А м-у другото моделите които ползвам от CATA са предвидени за захват тип "котешки лапи" и няма нужда от дюбели.
Има и вентилатори на CATA с екстри - таймер и управление по влажност, но от тях не съм ползвал и все пак заради такива писах кабела да е с три проводника.
И в завършек на поста, когато се ползва аспиратор требе да се осигури приток на въздух от фасадата (прозорец, балконска врата). Инак аспиратора почва да смуче и от места с неприятни смръдни - примерно от канализацията.
Те така на комшийка колеги на Чапи и свили клапата на сифон ВИЕГА и он бълва смрадни, особено коги се в кухнята готви и аспиратора връти #-o Ама она съм сигурен, че си го е "изпросила", оти много заядлива и вероятно е измъчила майсторите да редат плочките против волята на наклона към сифона :-D
И за още по-удачно възпрепядстване на миризмите от гозбите на комшиите е вентилатора в банята да се пуска в синхрон с аспиратора на готвача при съседите.

Тема "Вентилатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: