• 1
  • 2
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Atanas.b - напреднал
Здравейте, бойлерът е Теси билайт, 80 литров, 3kw. Вчера отказа да загрява. Лампата на копчето свети. Свалих нагревателя, беше в плачевно състояние, повече от една торба отлагания извадих (3 годишен е бойлерът). Днес сложих нов нагревател, нов фланец, уплътнения, анод, всичко. Сглобих по обратния ред всичко разглобено, пуснах му водата, отворих смесителя на душа на горещо и изчаках докато се обезвъздуши. 2 часа по-късно пак няма топла вода и индикаторът стои в синьото. Не загрява пак. Четох, че може да се е включила термозащита и че трябва да се “рестартира”, но по терморегулатора не виждам нищо, което да може да се натисне. Дали да сменям и терморегулатор или може да се направи нещо друго?

Прикачен файл

IMG_4695.jpeg
iliya_i - майстор
Във форума си има търсачка. Не може за всеки бойлер да има отделна тема. А и преди няколко дни беше писано точно по същият въпрос.
viewtopic.php?f=11&t=70817&hilit=%D0%B1 ... 0%B5%D1%80
Jacomo - специалист
Завърти врътката и виж под нея дали няма технологичен отвор за защитата.
Atanas.b - напреднал
А това, че евентуално защитата се е включила индикация ли е, че трябва да се смени терморегулаторът или е сработила заради проблема с нагревателя? Да разбирам ли, че ако я ресетна и се включи отново ще трябва да се смени със сигурност, а ако не се включи, че проблемът е отстранен със смяната на нагревателя?
ESPACE - майстор
Заради многото варовик е изключила. Стария нагревател си е бил наред.
Atanas.b - напреднал
Открих копчето за защитата. Махнах бялото ключе и отдолу се показа една “пъпка”. Лошото е, че не изглежда като да в включена защитата. Опитах да натисна, но не се получи нищо. Изглежда като да стои навътре, не е изскочила. Какво следва от тук? Смяна на терморегулатора със защитата или има друго, което да направя?

Малко ъпдейт - смених копчето на бойлера с работещо такова и пак няма резултат. Това, което ми направи впечатление е, че когато бойлерът е включен копчето му свети в бледо оранжево, а двата диода отстрани не светят. Комшията е със същия(от него взехме копче) и неговите диоди светят в червено или синьо в зависимост от това дали загрява или е загрял. Гледам, че диодите са свързани и към терморегулатора, което пак ме води към него като проблемен.
Прикачен файл:
IMG_4698.jpeg
iliya_i - майстор
А знаеш ли какво е това чудо пробна лампа и как се ползва?
Ако не знаеш викни си техник.
Atanas.b - напреднал
пет дек 15, 2023 8:29 pmiliya_i написа:
А знаеш ли какво е това чудо пробна лампа и как се ползва?
Ако не знаеш викни си техник.
Това с техника го знам и без да ми го казваш. Ако съм искал да го викам нямаше да питам във форум именуван Направи сам. Ако можеш да помогнеш само с това - благодаря, беше много полезен.
Е тъй де, тук е "Направи си сам", но ти можеш ли?
От въпросите ти не личи такова нещо и още, Илия което писа, е съвсем на място. Щом не знаеш да си провериш веригата, по добре не пипай!
kozl - майстор
пет дек 15, 2023 8:50 pmAtanas.b написа:
пет дек 15, 2023 8:29 pmiliya_i написа:
А знаеш ли какво е това чудо пробна лампа и как се ползва?
Ако не знаеш викни си техник.
Това с техника го знам и без да ми го казваш. Ако съм искал да го викам нямаше да питам във форум именуван Направи сам. Ако можеш да помогнеш само с това - благодаря, беше много полезен.
Това от iliya_i е малък тест, който ти Atanas.b не издържа. Та логично е да се довериш на специалист с опит.
Atanas.b написа:
Това, което ми направи впечатление е, че когато бойлерът е включен копчето му свети в бледо оранжево, а двата диода отстрани не светят. Комшията е със същия(от него взехме копче) и неговите диоди светят в червено или синьо в зависимост от това дали загрява или е загрял.
Дали загрява или е загрял - може би дали терморегулатора е направил верига или не е. Щото така си мисля, че по-точно от загрява и загрял :wink:
Вероятно това са светодиоди последователно свързани с резистор. Единият е в паралел на нагревателя, а другият е в паралел на контакт на терморегулатора. И логично и с голяма вероятност щом не светят и двата причината да е в терморегулатора.
Е тва е вероятност, за точно определяне на причината си требе нещо като пробна лампа :roll:
Atanas.b написа:
Днес сложих нов нагревател, нов фланец, уплътнения, анод, всичко. Сглобих по обратния ред всичко разглобено, пуснах му водата, отворих смесителя на душа на горещо и изчаках докато се обезвъздуши. 2 часа по-късно пак няма топла вода и индикаторът стои в синьото.
Кой индикатор стои в синьото - лампата или термомера?
  • 1
  • 2

Тема "Незагряващ бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: