• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
Crafty - специалист
Здравей, SHL!

Радвам се, че разговорът ни тече в позитивна посока, защото идеята ми не е да омаловажавам труда ти, а да го допълня.
Нека преди да коментирам написаното от теб, уточня следното. Има два начина на лепене на плочки:
1. Както казват българските майстори с 30 годишен опит.
2. Както всъщност трябва.
Дълго време се чудех защо някакви фирми като Вебер, Церазит и т.н. дават милиони евра годишно за инженерен и технически развой, при положение, че бай Цанко от 30 години лепи плочки и "проблеми нема". После разбрах, че тези фирми не случайно са мултимилиардери, докато бай Цанко има пари само докато е взел аванса за поредната баня 2х2 метра.
Не искам да те поучавам, а просто да ти обърна внимание на дребни неща, които не искат много труд, но дават по-добър резултат. Не влагам теб в образа на бай Ценко.

Та на въпросите:
1. Дори да е здрава блажната боя винаги я махам! Експерименти заради спестяване на хамалогия или по-лесна работа не си правя!
Радвам се, че се презастраховаш. Не си пестиш труда, за да получиш резултат. Забеляза думата "презастраховаш" нали? ;) Чудно ми е защо се презастраховаш в този случай, а едновременно с това не го правиш с хидроизолация, която не е застраховка, а задължително изискване...

2. В ПИПСМР наистина пише, че ширината на фугите трябва да бъде не по-малко от 2мм, но това е доста остарял текст. Там също така пише, че плочките се топят във вода, както и че се фугира с циментопясъчен разтвор, оцветен с оксидни бои.


Някои текстове остаряват, прав си. Но принципите никога не остаряват. Фугата не служи да пречи да влиза вода под плочките (където въобще не би следвало да има кухини за нея), а служи да обира движенията в основата. Затова на под можеш да сложиш големи плочки, но в басейн винаги се слага стъклокерамика с много малък размер и много големи фуги. Идеята е гъвкавата фуга да предпазва негъвкавите плочки от напукване, когато основата се разшири от нагряване или свие от студ. Фугата не зависи от равността на плочките - да, по-равните плочки могат по чисто естетически съображения да се редят с по-малка фуга, но това не е добре, защото когато основата слегне или се нагрее, плочките започват да дават проблеми - те просто не могат да се свият или поне не го правят със същото темпо, като основата. Фугата не е окраса - тя има чисто технологична функция. Да, правят я цветна, за да радва хората, но ако не се спазват изискванията, кухите плочки дори с най-хубавата фуга няма да разва никого. Фактите са, че по-големите фуги дават по-здраво покритие, особено на силно натоварени места.

3. Тук имаме новина! Very Happy Чудя се как да коментирам това технологично твърдение: "Така ако зад плочката попадне вода, тя не тече до пода."

Радвам се, че те забавлявам ;) Горе-долу същото е казала Инквизицията и за Галилей - "Хей, имаме новина! Тук един твърди, че Земята е кръгла" ;)
Както сам казваш контактната повърхност да добре залепената плочка е 80% от площа й. Съответно остават 20%, които напълно си заслужават да теглиш гребена хоризонтално, защото труда е същият, но резултата вече не е 80%, а 100% - лесно, просто и осъществимо.
Знам защо ти е толкова забавно - просто не си пробвал да сипеш вода зад залепени по твоя метод плочки. Просто опитай и ще се убедиш, че има голяма логика в позицията ми. Пак повтарям - същите усилия, по-добър резултат. Това с плочките, лепени с единичен гребен не го коментирам - темата е анатемосана отдавна от хората, които държат да са безупречни.

4. Хидроизолация не виждаш, защото темата е "Методи за полагане на плочки", а не "Методи за полагане на хидроизолация".

Темата я създадох за хора, които искат сами да си направят баня и не са съвсем наясно по въпроса. Ако им кажа да си оставят блажната боя в банята и по някакви причини после им паднат плочките... ти би ли поел такава отговорност?
Ами ако някой от тези хора си купи калибровани плочки, за да няма фуга и прочете твърдението ти, дали няма да се обърка от него.


Точно по тази причина ти писах, че трябва да им се каже, че хидроизолацията не е още един начин да им измъкнеш пари от отънелите портфейли, а си е нещо напълно и безусловно задължително. От една страна не струва скъпо, а от друга тези спестени пари после ще ги дадат за ремонта на съседите.
Дали ще се объркат от плочките върху блажна боя или плочка върху плочка? Зависи дали на обекта работи съвременен майстор или бай Ценко. Ако използваш правилните материали и технология риска е по-малък, отколкото по изпитаните методи на бай Ценко. Затова изписах толкова приказки - важно е нещата да се правят точно както трябва. За хората е важно само фугите да са равни,да са в точен цвят и да им излезе "тънко". Те просто не знаят, че не само това се гледа на работата.

Пуф, изтрих я тази клавиатура.... стига толкова!
Crafty - специалист
сола 180 написа:
Ха ха ха .Аз не съм направил много бани ама искрено се забавлявам с тоя спор.

СХЛ гарантираш ли, че зад всички плочки които ти си залепил няма кухини??????Т. Е . "кухини от гребена"?????????? Аз съм сигурен, че ако потвърдиш ,ще излъжеш.Иначе съм на твоя страна. :) :) :)
А това за хоризонталното теглене на гребена и за водата го бях чувал и се смях много и дълго..............Даже сега се сещам, че ми даваха акъл за една външна изолация със стиропор да тегля вертикално, че като правело конденз между стиропора и тухлата да течяло , а да не попивало в тухлата.СМЯЯЯЯЯХХХХХХХ.
Топлоизолация се полага само по рамково-точковия метод. Това с гребена вярно си е било шега... или поне така се надявам за доброто на хората, които са я платили ;)
chapara - майстор
Crafty ,поне подписа ти ме кефи :lol: ,надявам се не си сина на бай Цанко :-D

1. Колко убеден си ,че една блажна боя може да издържи на разрезно натоварване,каква е основата и след като я е мазал Бай Онзи с баданарката?

2.За хидроизолацията,ми всички бани отпреди излизането и ли текат?Лично имам случай в който без такава беша седяла с вода една седмица(банята е 5 на 6 метра и няма подов сифон) пълна и нямаше точка по тавана на долния етаж :wink:

3. Кой идиот сипва вода зад плочките,те при всички случаи са подмазани отгоре :cool:

И все си мисля ,че нямаше нужда да спамиме по темата на колегата,в други Форуми такива теми са затворени,и след дискусия на лични със създателя на темата ,само той може да добавя нови неща.А който иска да си направи своя тема след като положи малко труд ,нека си направи.Инак за мен другото е самореклама :?

Аз за разлика ще съм по кратък ,надявам се бях лаконичен :lol:
Crafty - специалист
Здравей, chapara!

1. Няма защо да съм сигурен - има си методи за проверка дали блажната боя би издържала на последващо полагане на плочки - даже съм го описал, за които иска да чете, а не само да си гледа написаните постинги ;) Блажната боя е нищо като непорьозност, сравнена със старите плочки. Факт е, че плочки могат да се лепят върху плочки и стара блажна боя - аз просто отбелязвам факта и с това допълвам постинга на колегата.

2. Оставяш ме без думи с този коментар за хидроизолацията... има правилен начин да се изпълни една баня или тераса и хидроизолацията е част от този правилен начин. Всичко друго е експерименти на гърба на клиента, защото майстора си взима парите и си тръгва, а клиента остава да бере гайлето му. Вярно е, че ако няма хидроизолация това не значи задължително, че ще протече вода в комшиите. Вярно е също така и, че ако играеш на руска рулетка не всеки път ще си пръскаш черепа. Въпросът е в това искаш ли да рискуваш и на чий гръб. В твоя случай риска е изцяло за сметка на клиента.

3. Въпросът е може ли вода да попадне зад плочките и какво ще произлезе от това. Водата може да попадне зад плочките не само отгоре през замазката. Всички други "доводи" от сорта на "кой идиот ще сипе вода зад плочките" са просто приказки извън темата.
За спаменето по темата се радвам, че си се усетил и се надявам да спреш. Не смятам, че аз спамя с това, че допълвам темата на колегата, които си е дал сериозният труд да я направи. Идеята на форума е хората да дават мнения и коментари, защото иначе материала се нарича "статия", а не форум.
Това за саморекламата много ме зарадва, хихихи! Още се чудя как да я осребря тази реклама, особено при положение, че не работя по обекти.. остава ми само удоволствието от хумора ти ;)

Не подлагам на съмнение 30-годишния ти опит, но много се съмнявам в желанието ти да научиш нещо ново...
Със здраве!
chapara - майстор
Вече казах пораснали пилци,............,зелен си :-D Crafty :lol:
Crafty - специалист
chapara написа:
Вече казах пораснали пилци,............,зелен си :-D Crafty :lol:
Не съм зелен, а от ново поколение ;)
Чета, ходя по обучения, презентации на технологии и продукти, гледам какво ново и как го правят по белите държави. А ти си мислиш, че като 30 години лепиш плочки и всичко знаеш и няма какво ново да вкараш във фугата между ушите ;)
Ей това вече е спам и спирам.. ако ще обсъждаме строителството - давай! Ако ще си остроумничим, то предпочитам готините мацки пред теб ;)
сола 180 - специалист
Crafty написа:
Топлоизолация се полага само по рамково-точковия метод. Това с гребена вярно си е било шега... или поне така се надявам за доброто на хората, които са я платили ;)
Виж ся тук имаше много като теб ама системата ги изхвърли.Ето ти едно цитатче от каталог на Рьофикс .Или е те не разбират?????

"Нанасяне на лепило:
Върху обикновени основи-периферен-лентов-точков метод: С подходяща мистрия се поставя по периферияа на плоскоста обиколно една около 5 см широка лента лепило и в средата на плоскоста минимум 3 точки колкото големината на дланта.
Върху равни основи (напр. бетон) - пълноплощно.
При равни основи лепилото може да се нанесе върху изолационната плоскост със зъбчата шпакла с минимум 12 мм зъбчатост."
сола 180 - специалист
Извинявам се на SHL за спама.

Спирам.....поне в тая тема.
Crafty - специалист
сола 180 написа:
Извинявам се на SHL за спама.

Спирам.....поне в тая тема.
Готов съм в друга тема да обсъдим нещата - ако се сетиш къде, само пиши.
chapara - майстор
Crafty написа:
сола 180 написа:
Извинявам се на SHL за спама.

Спирам.....поне в тая тема.
Готов съм в друга тема да обсъдим нещата - ако се сетиш къде, само пиши.
Отвори си собствена тема ,ако знаеш как и сме там :lol: :-D ,а модераторите могат да позачистят така хубавата тема. :roll:

Спирам :idea:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Методи за полагане на плочки в баня - 1 част" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: