• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
Чакаме вашите въпроси за банята, ваната и т..н.
chapara - майстор
За класиката, си е класика, но в повечето случаи размера на плочки под - стена не са еднакви и тогава класиката отива по дяволите :wink: , разминати фуги на под - стена. Другото е, че при стените се получават едни дъги на нулевия ред от към пода, ако сифона е в средата, както е обикновенно :wink: И не на последно място диагоналното редене дава визуализация на по голямо помещение, както има значение реденето на стенните плочи, в случай че са правоъгълни :wink:
DNP - помощник
Здравейте!

Харесах си този модел https://djia.bg/plochki-za-banya-room-cord-40x80 , но майсторите с които говоря да ги положат ми казват, че е по-добре широката част на плочките да е в хоризонтално положение. На мен ми се иска да се направят във вертикално. Видях от снимките в сайта, че може и по двата начина. Някой може ли да ми обясни каква е разликата и защо майсторите държат повече на техния вариант. Почва да ми се струва, че го искат, защото ще им е по-лесно лепенето им, не знам...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед дек 29, 2019 1:47 pmDNP написа:
Здравейте!

Харесах си този модел https://djia.bg/plochki-za-banya-room-cord-40x80 , но майсторите с които говоря да ги положат ми казват, че е по-добре широката част на плочките да е в хоризонтално положение. На мен ми се иска да се направят във вертикално. Видях от снимките в сайта, че може и по двата начина. Някой може ли да ми обясни каква е разликата и защо майсторите държат повече на техния вариант. Почва да ми се струва, че го искат, защото ще им е по-лесно лепенето им, не знам...
А други майстори?
plamen6703 - майстор
нед дек 29, 2019 1:47 pmDNP написа:
Здравейте!

Харесах си този модел https://djia.bg/plochki-za-banya-room-cord-40x80 , но майсторите с които говоря да ги положат ми казват, че е по-добре широката част на плочките да е в хоризонтално положение. На мен ми се иска да се направят във вертикално. Видях от снимките в сайта, че може и по двата начина. Някой може ли да ми обясни каква е разликата и защо майсторите държат повече на техния вариант. Почва да ми се струва, че го искат, защото ще им е по-лесно лепенето им, не знам...
Майсторите имат право на съвещателен глас и са си казали думата, но както се казва хозяин-барин, ти си този, който ще реши как да се случат нещата и ти си този, който ще плати за майсторлъка! :partyman:
nikolov333 - майстор
А обмислили ли сте как ще лягат на този тип плочки нещата, които са с права и равна страна..?
jekasus - майстор
DNP написа:
не знам...
По принцип се редят "легнали", може и вертикално.
Но ако имаш "куфар" 45х45 - няма да изглежда красиво при вертикално положени плочки...
nikolov333 написа:
които са с права и равна страна..?
90% от дългите плочки са изгърбени, пак няма да е естетично.
plamen6703 написа:
Харесах си този модел https://djia.bg/plochki-za-banya-room-cord-40x80
69лв... Има 120х60 на 35- 50лв , по-готини са, но е голям стрес за сега/като работа по тях/, за повечето майстори.
plamen6703 - майстор
пон дек 30, 2019 8:14 pmjekasus написа:
plamen6703 написа:
Харесах си този модел https://djia.bg/plochki-za-banya-room-cord-40x80
69лв... Има 120х60 на 35- 50лв , по-готини са, но е голям стрес за сега/като работа по тях/, за повечето майстори.
Нещо си се омешал с цитатите не съм си харесвал никакви плочки :-D ! :partyman:
jekasus - майстор
plamen6703 написа:
Нещо си се омешал с цитатите
Да :-D
winger - специалист
Здравейте колеги, тъй като ми предстои ремонт на баня в старата къща на дядото на жената, бих искал да ви попитам дали стъпките в процеса който планирам са правилни. Предварително благодаря

Първо ще изкъртя плочките по пода редом със замазката. Ще подменя тръбите на пода
Тъй като къщата е страна и с керпичени стени, дядото не дава да изкъртим старите тръби за чистата вода, притеснява се човека и ще ги погребвам и мисля да ги пусна новите плътно по стената, като ги фиксирам със скоби.
След като оправя тръбите по пода и пусна тръбите за мивка и душ, възнамерявам да направя замазката, като още с нея ще дам наклона на банята към сифона.
След замазката мисля да направя конструкция за гипскартон (зелен), все пак тръбите са вънка по стената, а и банята е боядисвана някога с нещо... и отново не дава да го изкъртим, а да лепя ГК-а върху това, макар и с грунд... не ми се иска.
След като затворя ГК-а процедурите си ги представям – Грундиране с дълбокопроникващ или бетонконтакт?, шпакловка с тънка мрежичка, мазане с течна хидроизолация (стените до към 80-100см и пода) и слагане на хидроиз. Лента в основата на стените и замазката.
Следва лепенето на плочките, като планирам да ги вдигна до 210-220см, както дойде на цяла плочка и до тавана довършвам с фасадна мазилка или фин теракол и отгоре фасаген?
Тъй като таванът представлява дъските на подпокривното пространство, отново мисля да сложа ГК и може би същата процедура като пода, със течната хидроизолация ? Има ли смисъл, идеята ми е да не смухлясаме дъските горе нещо.
Таванът с теракол ли се шпаклова и отгоре фасаген?
Накрая лепя плочките на пода и първия ред по стените. И фугиране разбира + силикон ъглите ?

Четох много из форума, но на тези въпроси отговор не намерих.

Така, въпросите ми по-конкретно са УКБ-то и колената с резба трябва позлвам такива, специални за ГК, или като са ми фиксирани нещата със скоби на стената няма нужда?
2 – УКБ-то резбата трябва да я зануля с плочката, или малко навътре или навън да надстърча
3 – УКБ-то е със стандартен размер между резбите топла и студена вода, който да пасне за монтажа на смесителя за душа?
4 – Сифона надстърча над замазката – Дебелината на плочката + колко материал горе-долу?
5 – Единствения вариант е за монтаж на тоалетна чиния с долно оттичане. Тръбата за мръсните води я занулявам с плочките, или ?
6 – С какво грундирам ГК-а – бетонконтакт или дълбокопроникващ (или това е едно и също? Хаха
7 – Как ще е най-правилно да завърша от последната плочка до тавана – Теракол и фасаген може ли? Не се търси идеално гладко и красота, ами да няма бъдещи проблеми някакви просто.
8 – Таванът също теракол + фасаген?

Генерално се търси здравина, красотата е на заден план, но разбира се ще се постарая в целия процес да стане максимално добре. А и трябва да се случи максимално бързо, тъй като е далеч и ще вземам отпуска и се надявам за 7-10 дни от сутрин до вечер да се справя. Банята е мъничка.

Благодаря.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

Тема "Методи за полагане на плочки в баня - 2 част" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: