• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 22
От мобилни телефони до цифрови камери
hidrazin - майстор
Аз пък по инерция му отговорих за литиевите. :? С него до сега други не съм и зареждал де. :-D
:partyman:
Subsa - специалист
Аз не че упоменах за каква батерия става дума...
Никеловите ги отписах отдавна и не използвам. Купих си едни литиево-железни 3,2V номинало и с тях бачкам устройствата с 2*АА или 2*ААА батерии. Слагаш една литиева и една празна, накъсо съединена батерия. Те са ААА и АА размери.
Имам към 420 литиеви клетки от лаптопи за тестване, та за това търся тестер. Ще ми трябват към 5-10бр тестери :) , няма цяла година да тествам.
Май къстъм проект ще се окаже най-удачното решение.
uBoTo - помощник
Здравейте и от мен! Тази година изгорях с 10 броя LAVA от Елимекс NiCd батерии. Поради тази проста причина реших, че е по-удачно да инвестирам в LiPO батерии за 12 волтовия и по-стария 7,2 волтов винтоверт BOSCH. Прочетох доста неща из Интернет и форумите, но имам някои въпроси и съмнения. Спрял съм се на батерия като тази http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html за 12 волтовата машина, тъй като няма нужда от запояване, готова за употреба си е. Притеснява ме един друг факт - тока, който отдава към електродвигателя. До колкото разбрах, при NiCd батериите, под товар напрежението пада повече спрямо LiPo и така тока се увеличава. Идеята е, че при LiPo напрежението и тока остават по-високи спрямо NiCd. Поради тази причина двигателя, който е четков, започва да искри повече, загрява и може бързо да си замине особено ако е стар, както е при мен (и двата BOSCH-а). Ще се радвам ако някой сподели мнение по този въпрос.

Другите ми въпроси са - читави батерии (Turnigy или нещо подобно) и откъде мога да ги закупя безболезнено? В сайта на hobby king предлагат доставка до БГ, но цената е висока. В БГ цените в онлайн магазините са умножени по 3,14 спрямо тези навън. Другото е зарядното - какво да бъде то? Не държа зарядното да зарежда 20 вида батерии, да има LCD дисплей, да пее, свири... Искам да може да зарежда 2S и 3S LiPo батерии (за винтовертите ми). Благодаря предварително за отговорите на хората, които са минали по тази пътека.
Subsa - специалист
За тази батерия от сайта, ще ти трябва зарядно с балансер ми се струва.
Иначе по параметри е голям спортист и няма да и се опре винтоверта.
Относно износването с по-голям ток и напрежение, ами то и добива на полезна енергия ще е повече реално.
Най-много да смениш едни четки след време... или цял двигател, те обикновено се износват заедно с ротора.
fox_vt - майстор
Ще ти отговоря като човек минал по същата пътека която ти сега отъпкваш :wink: Тази батерия е добра и 12 волтовия винтоверт на който съм я сложил работи като куче.Кой ти каза че като падне напрежението тока се увеличава?Няма проблем да си работиш с нея за искренето не се притеснявай,под товар този ли по пакет е 11 волта което за 12 волтов винтоверт не е проблем.Относно зареждането специално за него си купих това Балансьор
Но можеш да го заместиш с универсално зарядно от рода на имакс И макс.Задължително е да използваш балансьор при
зареждането като разбира се има и доста други по качествени и скъпи модели.

Забравих да добавя нещо много важно :!: :!: :!: тъй като ли по пакета ти ще движи винтоверта ти даже и след като падне под допустимия минимум трябва да имаш на предвид да мериш напрежението често или да сложиш допълнителен кит предпазваш от преразреждане. :!: :!: Това е много важно и задължително се замисли за него иначе рискуваш да ти пламне винтоверта като факла в най лошия случай.
uBoTo - помощник
На оригиналната ти батерия дори и с по-високо начално напрежение ако е по-малък работния ток падът под товар е голям, което пази мотора.
При тези батерии падът на напрежение под товар е незначителен и тока остава почти постоянен за дълго време.
Това е цитат от друг форум и има огромна доза истина в това (поне според мен и моите познания). Друг е въпроса до колко се отразява на двигателя. Задължително ще се сложи индикация за ниско напрежение (видях ги като готови решения). Зареждането разбрах, че трябва да става с балансьор, но малко се омотах.. Ако правилно съм разбрал, този тип батерии имат един малък извод - 4 или повече пинов, по който се зарежда балансирано - всяка батерия поотделно? Въпроса е дали зарядни като това, това или това ще ми вършат работа? Имакс е интересно, но то е за заряд на 3-4 вида батерии, дисплей и прочие, а на мен ми трябва елементарно зарядно на сносна цена. Просто винтовертите се ползват в домашни условия, сравнително рядко, но когато ми потрябва искам да имам нещо работещо.

fox_vt, а откъде си пазариш батерии/зарядни? До колкото проучих въпроса, от сайта на Хоби Кинг имат склад в Холандия, но доставката е 25$ до България, а стоката ми сигурно ще е за по-малко :shock: Ако се поръчва от китайския им склад или ebay, има големи закъснения, защото са затегнали мерките за сигурност поради опасността от пожари на този тип батерии. Другото при този вид доставки е, че малко им нямам вяра на пощите, макар че само една пратка от Китай не ми е пристигала... Гледах и вариант за доставка до Англия, а от там до БГ с някоя транспортна фирма, но се колебая кое е по-удачно. Гледах и батерии в България, но освен високи цени и "няма в наличност" друго не успях да видя.

Също така ме интересува и как съхранявате тези батерии. Видях, че има негорими пликове. Все пак си има винаги риск да пламне, колкото и да са защитени и да имаме едно на ум.
fox_vt - майстор
И трите посочени зарядни стават за зареждане и балансиране.ЛИчно аз съм купувал само един липо пакет и то от форума на моделистите забравих как се казваше точно.Зарядното като това второто дето си показал от ибей.Но трябва да имаш предвид че ще ти трябва захранване.Аз за това зарядно заради тясната лента позволен волтаж се наложи да изплзвам компа и извод от захранването за да го захраня.Батериите се зареждат само през малката букса никога през силовите изходи.
uBoTo - помощник
Благодаря за отговорите. Днес си поръчах 2 LiPo батерии, зарядно IMAX B6, 2 сигнализатора за ниско напрежение и 1 торба против пожар (за мое успокоение). Дано да пристигнат преди празниците. Като цена ми излезе много добре, имайки предвид, че транспорта е колкото едната батерия, а зарядното е най-скъпото от цялата поръчка.
Кики - специалист
Ако си ги поръчал от Китай забрави да пристигнат преди празниците, моето го чаках 50 дни и най-накрая го отписах, върнаха мангите ама повече ми се искаше да пристигне зарядното да го ева. Пощите ли се издъниха или китайците не знам. Ако не ти е проблем чукни един два линка да видя какво си избрал за сигнализация на <U .
uBoTo - помощник
Изображение

Това е алармата за ниско напрежение. Нещата си ги поръчах от Англия, тъй като от Китай не ми се чакаше, а и е по-несигурно поради много фактори.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 22

Тема "Преработка с Li-Ion, Li-Po, LiFePo4 батерии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: