От мобилни телефони до цифрови камери
ESPACE - майстор
Lisko написа:
За незареждаемите, напрежението без товар е МНОГО добър индикатор на какъв хал са.
Аааа, не не не. Миналата седмица извадих едни руски батерии от архивен уред за измерване на заземяване. Набор 1974 бяха батериите. Клемно напрежение 1,45V при номинал 1.5V. :roll: Обаче антиката не бачка. Оказа се че дори и ток 1mA ги събаря под 1V.
Това обаче е някакъв частен случай, в болшинството случаи си прав.
lov - майстор
Проблема при N-MH е така наречената памет. Тоест дори да е празна тя показва почти максималното си напрежение. Лекуват се с няколко цикъла на разряд заряд.Разреждането се прави до около 0.8 волта на елемент. По книгите дават 1 волт но нещо не ми се получаваше. А на някои уж безнадеждни случаи и по ниско. По хубавите зарядни хващат ако има такъв ефект и автоматично правят разряд до минималната. А в другата крайност са разни измислени които следят напрежението но тока е доста по голям от допустимия и така елементите заминават бързо. И другото погледни си настройките на камерата дали нямаш това каква батерия използва апарата. Защото алкалните и акумулаторните имат различни напрежения и камерата се лъже нищо че акумулатора е в ред.
Duke_BG - специалист
аз съм най-доволен от това :
Изображение

последно ги купувах от квазер, но сега ги има с абсолютно същия дизайн но пише на тях panasonic (май са купили sanyo) те и eneloop са марка на sanyo.

не напразно повечето лаптопи са с елементи на SANYO
stan73 - майстор
Тези са хубави, но имат голям саморазряд, точно поради тази причина предпочитам акумулатори с нисък саморазряд. Ако сравниш предпочитаните от теб с едни Саньо/Панасоник (вече (а също и Фуджитсу)) Енилууп, последните въпреки привидно по-малкият си капацитет след 1 до 2 седмици ще имат по-голям остатъчен капаците от предпочитаните от теб. Много важно е също и вътрешното им съпротивление, т.е. колкото е по-ниско - толкова по-добре.

Относно въпросът на предният колега - батериите му или са залиняли, или вече ги е повредил с неподходящото бавно зарядно. Възможно е вече даже да имат голям саморазряд, точно заради зареждането с много малък ток.
Горещо препоръчително е да си купи качествено процесорно зарядно устройство с изкл. по -делта.
Качествени такива са: Маха Пауърекс 9000Ц Чарджър/аналайзър (последният да затвори вратата :) ). Наистина едно от най-добрите и досега (потвърдено лично - имам го от доста години), но също така е и относително скъпо. Също така добри са Лакрос, Опус, Наиткор и ЛитоКала Енджиниър 500 (последното също го имам, но отскоро - много добро е, става даже и за заряд и на литиевойонни ак. батерии, също има нещо като анализатор (на Маха-та е по-точен обаче)), но цената му е доста по-достъпна.

Относно по-предният колега (отворил темата) - съжалявам, че чак сега я виждам, сега вероятно помоща ми ще е ненавременна, но може пък да послужи на някого...
Такова Сони еС60 имам от 2005 година (още преди да си купя диеселара). Накратко е доста приятно турбосапунче с Карл-Цайс оптика и със Стамина технология (демек съвкупност от технологии, механика и програмно осигуряване, които да доведат до икономичност и издържливост (реално с еднакви батерии нещата със Стамина технология издържаха около 2 пъти повече от другите подобни без, но със същите батерии) ). С него и със Саньо Енилууп батерии (едни от първите им серии) правех с един заряд по около 1100 снимки поне без светкавица и около 470 със. После продължих да ги ползвам и за външната светкавица на диеселара ми.
Все още вършат работа, макар и с вече леко намалял капацитет. Повтарям и за него - много важно е качественото зарядно устройство.
Предполагам, че батериите на колегата са били в много лошо състояние и с доста високо вътрешно съпротивление и затова не са били способни да отдават голям ток (който е нужен на фотоапаратчето). По спомени - то нямаше настройка за различен тип батерии (в случая никелметалхидридни).
Също тестът реално колко добра е батерията накъсо с уред (както е препоръчал колегата по-горе) - и аз го правех. Определено върши работа, но наистина трябва да се прави закратко. Моят уред с хубави кабели, докато въпросните енилуупки бяха относително нови даваше около 14.5 Ампера ток накъсо. С калпави кабели (да се разбира: стандартни) около 6 Ампера (вероятно заради по-голямото им съпротивление). Максимумът, който съм виждал при такъв тест и то с хубавите кабели беше около 20 Ампера и то с акумулаторни никелкадмиеви клетки от винтоверт Фесто.

Като препоръка за качествени и на достъпна цена ак. бат АА и ААА бих препоръчал тези от ИКЕА - ЛАДДА с по-големият капацитет (4 бр. АА са около 14 лева (предполага се, че са Енилууп Про)) или тези от ЛИДЛ с ниският саморазряд - 4бр АА са 7 лева (те са вероятно клонинг на Имедион). Икейските са по-добри, но и Лидълските са достатъчно добри (особено за цената си).
П.П. Цените на Икейските навън са даже по-добри...
П.П.2 Във форума на Хардуербг доста време обсъждахме батерии и зарядни. Темата стана доста голяма. Който разполага в време и му се задълбава - може да я погледне. Там има и един ценен колега "Анриев", който е публикувал мнооого тестове, направени лично от него и систематизирани до голяма степен.

Тема "Помощ - NiMH батерии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: