От мобилни телефони до цифрови камери
DMN - майстор
Така е за светодиода и неговото използване :) .

Сега си направих една бърза пробичка, и преди съм я правил, но бях забравил резултатите.
Измерих тока през фазомера и последователно през мен.
Уреда ми показа 14 микроампера. После директно бутнах с пръстче без фазомер свободната сонда на уреда(другата сонда си стои в контакта на фазата), уреда отчете около 20 микроампера, такъв ток не се усеща въобще.
Тук трябва да подчертая, че знам много добре какво правя, защото съм стъпил на дебел килим върху паркет и никога няма да хвана нарочно директно фазата без преди това да съм направил необходимите измервания и да съм сигурен, че всичко е безопасно за мен.
Та няма как светодиод да светне в този случай с такъв ток. Нещо подобно исках да кажа и в предния си пост, но без много подробности. Дано и Dqvola# е схванал нещичко от всичко това. И че няма начин да му светне изобщо светодиода, освен ако не е стъпил в мокра баня и е тикнал едното краче на светодиода в контакта, а другото краче го държи с гола ръка, тогава ще му светне светодиода и ще си спомни, че веднъж се умира.
:partyman:
nikolovvd - майстор
Това на снимката, която си постнал, не става нито за фазомер/указател, нито за отвертка.
Като го допреш до фаза не свети, а като се опиташ да завиеш винт се троши и разпада.
Може да са го продавали за левче, но по онова време можеше да се купят 5 бири за тези пари.
mobilis - специалист
Виждам, че сте вдигнали темата за фазомерите и от там споровете дали да се ползват. Обаче е факт, че се използват (с нужното внимание и предпазливост).
Аз съм много доволен от VDE Ceta Form 6106 http://www.servina.net/instrumenti-i-ko ... 17530.html

Здрав - издържа на изпускане от няколко метра, надежден - винаги свети при фаза, и успешно може да се ползва като отвертка - накрайника е много здрав. Подарил съм няколко на приятели, а аз си ползвам моя вече 5-6 години. Доста е изподраскан, но работи безупречно. Обаче веднъж попаднах на китайско менте, различава се от оригинала по цвета на пластмасата, и отвертката е кашкавалена ламарина.

п.с. не съм търговец, линкът е от първия резултат на Гоогле.
kozl - майстор
И аз направих проба с един от "фазомерите" с глимка по инициатива от една друга, дълга тема, в която се спомена, че веригата през "фазомера" с глимка се затваря към земята през кондензатора "човек-земя".

Първо му измерих тока като закачих "фазомера" м-у фазов и нулев проводник - 0,16 mA. После към фазов проводник и в ръката ми без да съм "занулен" и уреда ми не го отчете, което означава, че е под 10 микроампера. За момента не разполагам с уред за такива и по-малки променливи токове и не получих удача с отчетите.

Добавих диод 1N4007 последователно към фазовия проводник и "фазомера" не светна в ръката ми, но светна към нулевия проводник. Което според мен доказва капацитивния преход човек-земя.

Пробвах с разни кондензатори последователно на "фазомера" от фаза към нула и според светенето на глимката приех, че капацитета човек-земя е м-у 200 и 300 pF.
Но това вероятно е относително, защото и "земята" е нещо относително. Около мен тухли и стоманобетон.
Примерно "фазомера" свети към стоманобетоновата к-ция на сградата, като тока, който измерих е 0,14 mA. А като добавих диодa последователно и мултицета показа половината от тока. Т.е. прехода не е капацитивен и стоманобетона е проводим за малките токове.

Това, което не проверих е при какъв капацитет на последователно свързан кондензатор към "фазомер" фаза-нула глимката няма да се вижда как свети :?
ivanovbg - майстор
Ако беше повярвал от първия път ... :partyman:
kozl - майстор
:?
Първо - не мога да се сетя кой е първия път :?

И второ - аз къде съм писал, че не съм повярвал па дори да е било и N-тия път :?

И трето - проверката е висша форма на доверието :-D
ivanovbg - майстор
чет дек 28, 2023 1:20 pmkozl написа:
:?
Първо - не мога да се сетя кой е първия път :?

И второ - аз къде съм писал, че не съм повярвал па дори да е било и N-тия път :?

И трето - проверката е висша форма на доверието :-D
В дългата тема ти обясних за капацитета. То затова проверката с фазомер за висок потенциал спрямо земята не трябва да се вярва 100%,че ако е прав тока няма да го отчете, а силата му е достатъчно смъртоносна. Резистора на глимката е с достатъчно съпротивление да ограничи тока под прага на усещане. Без него все едно си пипнал фазата.

Тема "Фазомер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: