От мобилни телефони до цифрови камери
ESPACE - майстор
Слагаш сондите на мултиметъра на обхват 10А или 20А (в зависимост от модела) и порта СОМ. А, ето намерих една снимка
Изображениеhttp://forum.fiat-bg.org/files/dsc02072_901.jpg

Значи включваш сондите в дупки 9 и 10, завърташ врътката за сочи срещу 10А в сектора обозначен с 2 и мериш директно на двата полюса на батерията. Е, вярно че измереното далеч няма да покаже реалния ток на късо съединение, защото кабелите на самите сонди са тънки и имат доволно голямо съпротивление но все пак. По далечни спомени читави батерии показват над 6А при това измерване. Измерванията ги прави за кратко, не повече от две-три секунди.
deianr - специалист
Така направен експериментът установи:
Varta: 1.2 - 1.3 A.
Sanyo: 1.5 - 1.6 A.
Sanyo 2-ри чифт - 1.4 - 1.5 A.
:cry:
Мисля, че правилно го направих - спазвах това, което ми обясни. Мултицетът беше на обхват 10A. При измерването Вартата беше с напрежение 1,36 V, Sanyo с 1,28V, Sanyo 2-ри чифт с 1,27 V.
ESPACE - майстор
Малки са тези токове, но могат да се дължат на това, че кабелите за сондите са с голямо съпротивление. Въпреки това ясно се вижда, че Вартите не ги бива.
DMN - майстор
Да, тока в батериите ти е малък. По памет мисля, че съм замервал тока на късо на изрядни и заредени батерии, и беше около 4-5 ампера. Тъй като не обичам да пиша нещо, което не съм проверил, сега с мултицета окъсих едни батерии марка "GP2500". Тока в тях беше 1.9-2.0А и напрежение-1.3v.Като ги сложа във фотоапарата ми Canon, изписва знака за смяна на батериите и въобще не иска да работи в режим на снимане, изключва се. Тези батерии не съм ги зареждал поне 3-4 месеца, тъй като ги ползвам за друг по-малък консуматор. Заредени обаче, фотоапарата е пушка с тях. Със сигурност проблема ти е в батериите или зарядното. Има и доста "ментета" батерии и изписания върху тях капацитет може да е далеч под това или зарядното не ги зарежда пълноценно. Това, че имат номинално напрежение въобще не означава, че имат и достатъчно ток. :)
deianr - специалист
Ще заредя Sanyo-то догоре и ще дам нови данни за тока на късо скоро.
lov - майстор
Първо ги разреди до 0,7 волта и тогава пълен цикъл на зареждане.
deianr - специалист
Разредих ги до 1,18 V, по-надолу не знам дали е разумно.
16 часа при 160-185 mA дадоха 1,44 V на всяка батерия.
Ток на късо: 1,95 / 1,78 A.
И тези ли са за боклука? :sad:

И още един въпрос - как да проверя тока, който ми дава зарядното - искам да знам дали и с него всичко е наред и стойностите са като написаните на табелката му.
ESPACE - майстор
За да измериш тока на заряд използвай две парчета станиол от цигари. Обърни ги с хартията едно към друго, постави така направения сандвич на плюса и сложи батерията в гнездото. Сондите на уреда ги допираш до двата станиола.
Нещо не ми харесват обаче показанията, които мериш. Съмнявам се във сондите на уреда ти. Я виж ако имаш някоя нова алкална батерия АА 1,5V колко ще ти даде при късо.
deianr - специалист
Хм, когато сондите са на COM и VOmmA - слагам на обхват 200m DCA и ми изписва "1" по-вляво на дисплея.
Когато сондите са на COM и 10ADC, на обхват 10А ми дава 1,1 - 1,2, а на 200m обхват - 12.
Измервам със сондите на полюсите на една от батериите, като и двете са включени в зарядното, а то в контакта.

ПП: нова алкална батерия за тест сега нямам.
ESPACE - майстор
Нещо не си ме разбрал. Защо мериш полюсите батерията. Трябва да мериш от двете страни на станиолите с хартията обърнати един към друг и така поставени между плюса на батерията и плюса на зарядното. Не си прави експерименти с 200 милиамперовия обхват, че ще изгориш предпазителя вътре.

Тема "Помощ - NiMH батерии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: