• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11
От мобилни телефони до цифрови камери
lz1wvm - специалист
Схемата не става за токоизправител.
На горния линк има няколко схеми на тиристорни изправители.Там също е написано подробно всичко свързано със дадените схеми.
shadow__01 - майстор
Като не разбирам руски и писа глупости, но все пак да се пробвам. Тази става ли?

Прикачен файл

image016.jpg
image016.jpg (36.63 KиБ) Видяна 8139 пъти
lz1wvm - специалист
За твоя траф,тази схема става,или схемата от фиг.15,която е за по високо напрежение.И двете схеми са за ток до 10А.Ако искаш по-голям ток трябва да смениш тиристора с по-мощен(примерно за 50А),съответно и изправителните диоди(които на схемата са за 20А консумация).Също и тиристора да е с управляващ ток,както КУ202Н(това може да го видиш от справочните данни на елемента).
shadow__01 - майстор
lz1wvm написа:
За твоя траф,тази схема става,или схемата от фиг.15,която е за по високо напрежение.И двете схеми са за ток до 10А.Ако искаш по-голям ток трябва да смениш тиристора с по-мощен(примерно за 50А),съответно и изправителните диоди(които на схемата са за 20А консумация).Също и тиристора да е с управляващ ток,както КУ202Н(това може да го видиш от справочните данни на елемента).
Как стоят нещата със загубите? Ще има ли 120-130 вата загуби? Тиристорът предполагам се слага на радиатор? Колко голям трябва да е радиаторът? Може ли да е малък и да се охлажда с вентилатор? Ще се използва за максимален ток 10А така, че няма да мисля за преизчисляване.
По късно ще видя за някой аналози на елементите тъй като това е стара руска схема и едва ли ще намеря всички елементи които са описани в схемата.
П.С. Моите напрежения не са точно по 15 волта, но мисля, че ще стане. Едното ми е 14.5, а другото е 14.3.
По-късно ще пиша за елементите какви аналози съм избрал за някой елементи.
Трябва ли да слагам филтриращи кондензатори някъде, защото в схемата няма сложени?
Последна промяна от shadow__01 на ср сеп 14, 2011 7:53 pm, променено общо 1 път.
sstefanov - майстор
Не разбрах защо толкова те притесняват загубите. Постоянно ли ще го товариш на макс. ток и малко напрежение? Обикновено това са изключения.
А ако наистина е така имаш 2 варианта:
1. Импулсен стабилизатор за 20А (което хич не е лесна задача). Няма (лесно намираеми) готови чипове и трябва да правиш всичко с чип и дискретни елементи.
2. Тиристорен регулатор на вторичната намотка. Вместо 2 диода от греца се използват 2 тиристора със съответното управление (което също не е елементарно, още повече че трябва да е пропорционално на изходното напрежение).
И двата варианта са за хора с доста по-високо ниво от твоето.
Затова направи най-лесния вариант (и добро охлаждане) и после като понатрупаш опит вече ще ти е по-лесно. Запомни, че 20А изправен ток не е шега работа за начинаещи.
Горепосочените схеми с тиристори са зарядни устройства за акумулатори и според мен няма да ти свършат работа.
Последна промяна от sstefanov на ср сеп 14, 2011 8:10 pm, променено общо 1 път.
shadow__01 - майстор
sstefanov написа:
Не разбрах защо толкова те притесняват загубите. Постоянно ли ще го товариш на макс. ток и малко напрежение? Обикновено това са изключения.
А ако наистина е така имаш 2 варианта:
1. Импулсен стабилизатор за 20А (което хич не е лесна задача). Няма (лесно намираеми) готови чипове и трябва да правиш всичко с чип и дискретни елементи.
2. Тиристорен регулатор на вторичната намотка. Вместо 2 диода от греца се използват 2 тиристора със съответното управление (което също не е елементарно, още повече че трябва да е пропорционално на изходното напрежение).
И двата варианта са за хора с доста по-високо ниво от твоето.
Затова направи най-лесния вариант (и добро охлаждане) и после като понатрупаш опит вече ще ти е по-лесно. Запомни, че 20А изправено напрежение не е шега работа за начинаещи.
Горепосочените схеми с тиристори са зарядни устройства за акумулатори и според мен няма да ти свършат работа.
Импулсен стабилизатор няма да правя. Има ли някакъв проблем за направя схемата с малка разлика в напреженията?
Не мисля, че има трудни неща. Всичко може да изглежда лесно стига да има желание. Никога не съм правил схеми с тиристори и ще е голямо удовоствие за мен сглобяването и. Ако имате някакви съвети и забележки към схемата ги напишете за да няма гафове .
sstefanov - майстор
Сглобяването може и да е удоволствие, но пускането ще е ад!
shadow__01 - майстор
sstefanov написа:
Сглобяването може и да е удоволствие, но пускането ще е ад!
Защо?
И до какви граници ще се регулира напребението? Ще има ли 30 волта? Гледам че в двата края на намотката се изравняват потенциалите.
valat111 - специалист
shadow__01 написа:
sstefanov написа:
Сглобяването може и да е удоволствие, но пускането ще е ад!
Защо?
И до какви граници ще се регулира напребението? Ще има ли 30 волта? Гледам че в двата края на намотката се изравняват потенциалите.
Равен потенциал означава напрежение =0, напрежение има, когато разликата в потенциалите е различна от 0.
shadow__01 - майстор
lz1wvm написа:
За твоя траф,тази схема става,или схемата от фиг.15,която е за по високо напрежение.И двете схеми са за ток до 10А.
Може и фиг.15 да избера. Какви са особеностите при нея?

Прикачен файл

image030.jpg
image030.jpg (65.75 KиБ) Видяна 8094 пъти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 11

Тема "Мощен токоизправител" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: