От мобилни телефони до цифрови камери
lov - майстор
Доста се рекламираха на времето едни ултразвукови перални. Но отзивите относно тяхната ефективност бяха противоречиви. Лично не съм ползвал такава но и според мен при такава малка мощност 5W едва ли ще върши някаква работа. Иначе ползвам вани за почистване на платки дори съм прал разни малки неща в тях и става доста добре но с големи обеми не съм се занимавал.
Та идеята ми е да ползвам един по мощен излъчвател залепен на казана на една стара Перла. Всъщност имам такъв 50 W останал ми от една вана и съответно и пералнята. Пък и вече не са толкова скъпи включая и генератора могат да се намерят за под 100 лева в нета.

Ако има колеги които са се занимавали с подобна техника нека да си кажат мнението да не започвам по метода на пробата и грешката.

П.П. Преди много време имаше някакви съобщения че японците произвеждат подобна техника но после всичко изведнъж се покри. Дори се коментираше че производителите на перилни препарати са се намесили такова изделие да не излиза на пазара.
world_explorer - специалист
То хубаво ама как ще го захраниш. Ако е на барабана ще се усучи кабела, ако е на казана вълната няма да премине през отворите на барабана (твърде малки са). Друг вариант е на вратичката но водата трябва да го покрива. Също така не е хубаво пералнята да е препълнена с дрехи, трябва да има повечко вода. Може да се пробва и с по- обикновена пералня, като марка диана.
Аз използвам ултразвукова пералня и съм доволен. Даже сега ще я използвам по- често щото трябва да работя и нямам време за пране.
fox_vt - майстор
Нужно ли е при ултразвукова пералня да има въртящ барабан,особенно щом казвате че трябва да има повече вода.Ако не трябва да има може да се пробва с пералня рига или такава подобна дето има само перка на дъното тя ще върти прането а ултразвука ще прави каквото прави :?
Фло - специалист
fox_vt написа:
Нужно ли е при ултразвукова пералня да има въртящ барабан,особенно щом казвате че трябва да има повече вода.Ако не трябва да има може да се пробва с пералня рига или такава подобна дето има само перка на дъното тя ще върти прането а ултразвука ще прави каквото прави :?
Няма нужда от барабан. Пиниза на ултразвуковата пералня е ,че високочестотен генератор трансформира електрическите импулси във механични /звук/ през излъчвател във водата.Виж на чичо гугъл магнитнострикционен ефект или обратен пиезо ефект.За да пере добре мощността трябва да е минимум 400 W при честота 20 kHz.Такива прибори се продават за различни приложения ,от миене на части от двигатели до производство на плодови сокове,където вдигат добива на сок от кашата с 10 % ,но са от 1кW нагоре.
world_explorer - специалист
От дългите години на употреба съм се убедил, че има нужда от едно претриване на дрехите. Вярно мръсотията се разгражда, но все пак остава в тъканта. Плюс това, аз ги и разбърквам в легена поне 3-4 пъти. Така, че ефекта ще е идеален ако се съчетаят двата метода. Не казвам, че трябва да се върти през цялото време, а само "сегас тогас" :-D (ама че лаф, да не се видя в бисерите). Също така и температурата на водата може да не е така висока.
hladnia - специалист
Фло написа:
fox_vt написа:
Нужно ли е при ултразвукова пералня да има въртящ барабан,особенно щом казвате че трябва да има повече вода. ?
Пиниза на ултразвуковата пералня е ,че високочестотен генератор трансформира електрическите импулси във механични /звук/ през излъчвател във водата.Виж магнитнострикционен ефект или обратен пиезо ефект.
Един приятел има този модел, и е много доволен. Пере силно замърсени дрехи от масло .
Правил е за проба дрехи изкарани от автоматична пералня, ужким изпрани след теста със ултразвуковата остава пак мръсна вода.

Удобни са за командировка,студенти също се сещам че е прал черги на село във коритото на чешмата.
Фло - специалист
hladnia написа:
Един приятел има този модел, и е много доволен. Пере силно замърсени дрехи от масло .
Правил е за проба дрехи изкарани от автоматична пералня, ужким изпрани след теста със ултразвуковата остава пак мръсна вода.

Удобни са за командировка,студенти също се сещам че е прал черги на село във коритото на чешмата.
Този модел и аз го имам. Нямам впечатления дали пере изобщо,но съм доволен ,че изгони сляпото куче от двора и го прати при съседа,който ми се оплака,че последно преди десет години имал сляпо куче в двора и сега пак :lol: и това под бетонова ограда и под асфалта на пътя е минало да отиде отсреща.Бучнах пералнята в една дупка с кал в средата на двора .
fox_vt - майстор
Бучнах пералнята в една дупка с кал в средата на двора
:lachtot: :lachtot:

Иначе колко време трябва да стоят дрехите в легена с пералнята.
Фло - специалист
fox_vt написа:
Бучнах пералнята в една дупка с кал в средата на двора
:lachtot: :lachtot:

Иначе колко време трябва да стоят дрехите в легена с пералнята.
Ами докато се изперат,може и няколко часа. Самият принцип на пране се основава на интерференция на вълната/стояща вълна/ ,когато отразената звукова вълна от стената на съда се срещне с идващата от излъчвателя. Това образно може да се види на вълнолома при вълнение на морето.Впечатлението е ,че водата ври и вълните стоят на едно място.Но при ултразвука не се вижда разбира се,но принципа е този и именно при интерференцията се получава и механичното триене,което би трябвало да изкара мръсотията.Значи съда за пране трябва да е метален,гладък,без грапавини , не такъв който убира и поема ултразвука ,като мека пластмаса например.

Тема "Ултразвукова пералня." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: