• 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
От мобилни телефони до цифрови камери
gogo7777 - майстор
Леле мале.
:rolleyes:
:prayer:
:partyman:
hidrazin - майстор
нед авг 18, 2019 11:35 pmgogo7777 написа:
Леле мале.
Лелята я няма. Няма го и малето...
Но пък Петков е още с нас. Признал съм го от всякъде.
Лошото е че е един от последните мохикани.
Вече такива не се намират а само пендели.
:partyman:
gogo7777 - майстор
Така де.....шапка му свалям. Чета го с интерес. :)
DMN - майстор
Какво ни остава, освен да уважаваме П.Петков и да се радваме, едва ли има друг човек с такива възможности по електроника в момента тук във форума :).
А по повод схемата на зарядното.
Имам едно предложение, което мисля, че може да разшири и подобри схемата за още по-пълноценното зареждане на акумулаторите.
Така както си е схемата, към управлението на тиристора, което регулира зарядния ток, да се добави още един модул, който при достигане на напрежение 14.4V, да започне да намалява зарядния ток на основния заряд, като се поддържа напрежението 14.4V,. Така със зареждането на акумулатора токът постепенно ще намалява.
В момента както е схемата, при достигане на 14.4V "Основният заряд" изключва.
От моя опит със зареждане на акумулатори знам, че това не води до пълно зареждане - колкото по-голям е зарядния ток(дори и една десета от капацитета да е), толкова по-бързо се достига 14.4V и зарядното изключва, но акумулаторът остава незареден.
В случая по схемата има "Допълнителен заряд", но той се включва ръчно и е зависим от R17, и е по-скоро подходящ според мен за режим "Подзаряд".
Моето предложение се основава на принципа на зареждане на соларните контролери, които при достигане примерно на 14.4V започват да ограничават зарядния ток, като поддържат напрежението.
Но пък повечето от тях нямат възможност за регулиране на зарядния ток преди достигане на 14.4V - каквото дойде от панелите, това е :-D .
От личен опит съм достигнал до извода, че този принцип(който описах по-горе) води до пълноценно зареждане без издевателство над акумулатора.
:partyman:
  • 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30

Тема "Схема на зарядно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: