От мобилни телефони до цифрови камери
krasi76 - помощник
Здравейте,

Искам да включа една водна помпа към стабилизатор за напрежение, понеже е в малко населено място и тока си играе там с + - 20 - 30 V когато си поиска...
На помпата пише, че мощността й е 450W. Гледам най-евтиня стабилизатор е 500W - викам си, чудно - взимам го! Но като се поинтересувах малко... се оказа, че при уреди с индукционен товар мощността на стабилизатора трябва да е поне 3 до 5 пъти по-голяма от консумацията на самия уред!
Въпросът ми е - колко мощен стабилизатор да закупя? Да е 1500W или да се застраховам с 2000-3000 W ? И тези със серво мотор много по-добри ли са от тези с релета?
Вътре при таймера на помпата има някакъв кондензатор 450V, ако това има някакво значение...

Благодаря предварително на всички, които биха ми помогнали!
shadow__01 - майстор
Чудно в колко още форуми ще се намери тази тема?
Аз я четох в kaldata.com.
krasi76 - помощник
shadow__01 написа:
Чудно в колко още форуми ще се намери тази тема?
Аз я четох в kaldata.com.
shadow__01, кое точно ти е чудно, че не разбирам!?

Пускам темата във всички технически форуми, докато не получа някакъв смислен отговор на въпросите ми! Нали за това са уж форомите...
Не ми се иска да повярвам, че в цяла българия един човек няма, който да разбира от тези неща!
И в магазините продавачките само мигат и гледат умно.... а не ми се купува нещо, което ще изгори на втория ден...
plamen6703 - майстор
Дали ще изгори на вторият или на третият ден никой не може да ти каже. Може да изгори и веднага след включването, за това има търговска гаранция и се приемат рекламации. Ето ти стабилизатор щом си решил, че ти е необходим https://vikiwat.com/ac-ac-stabilizator-svc3000ws.html :partyman:
krasi76 - помощник
plamen6703 написа:
Дали ще изгори на вторият или на третият ден никой не може да ти каже. Може да изгори и веднага след включването, за това има търговска гаранция и се приемат рекламации. :partyman:
plamen6703, благодаря ти! Според теб този с 3000VA ще ми бъде достатъчен? Мен ме притеснява да не изгори по моя вина, а не производствен дефект или лошо качество на самия стабилизатор... то това си е вече чист късмет май за почти всички марки?

Ето, и в линка който ти ми изпрати също са написали - "◾когато стабилизаторът на напрежение се използва за захранване на индуктивен товар, избраният стабилизатор трябва да е с от 3 до 5 пъти по-голяма изходна мощност от консумираната мощност... При неспазване на тези условия, стабилизаторът може да бъде претоварен и да се повреди и гаранцията няма да покрие повредата."
plamen6703 - майстор
Според мен не ти трябва стабилизатор, но решението дали да го купиш е твое. Дали ще ти е достатъчен, така както си описал нещата би трябвало да ти е достатъчен. :partyman:
hidrazin - майстор
krasi76 написа:
...в малко населено място и тока си играе там с + - 20 - 30 V когато си поиска...
Напрежението у нас е 230V като допустимо е да "мърда' с +/- 10% - демек да е +/- 23 волта.
Пусковия ток на асинхронен двигател е 5-8 пъти по-голям от номиналния.
За натоварен при пускане двигател са по-големите стойности - като при водна помпа например.
Моето мнение е че въобще не ти трябва стабилизатор при дадените отклонения на напрежението.
Просто при по-ниско напрежение малко ще и падне мощността което не би трябвало да има голямо значение.
Теб какво точно те притеснява?
:partyman:
krasi76 - помощник
Ами не ми се искаше да изпадам в такива подробности, но да имам си съществена причина да търся стабилизатор, не е някаква глезотия.
Става дума за покраининте на затънтено родно българско село. Въпросната помпа си има таймер за вкл. и изкл. и батерия даже (в случай на спиране на тока) Миналото лято на няколко пъти въпреки таймера помпата така и не се вкючваше сама да работи.. много се чудех къде може да е проблемът, сменях батерията и т.н..... докато накрая не бях там при възникването на този проблем - както си работеше нормално посред бял ден помпата изведнъж спря! Пуснах лампи на гаража, за да видя дали не е спрял токът. А крушките едвам мъждукаха - 100W крушки светеха като 20W че и по-слабо.... струваше ми се, че напрежението е паднало под 150V дори...съжалявам, че нямах мултицет под ръка, за да го изберя точнто тогава! Всички уреди се изключиха. Слид 10-15 мин. като се нормализира тока, помпата така и не пожела да тръгне вече, дори и от копчето за пускане. Трябваше да я изключа от мрежата да изчакам малко и после като я включих, чак тогава тръгна... явно някакна защита в нея е сработила... И понеже ме няма там по цяла седмица, ми се иска да има някакъв стабилизатор, който да предотвратява такива големи спадове в напрежението. Това е положените в Булгаристан все още за съжаление! Да са живи и здрави от ЧЕЗ! :idea:
hidrazin - майстор
Описаното от теб в първия пост въобще не отговаря на това в последния...
:partyman:
Hoвoceлckи - майстор
Прочети (поне за обща култура) за непрекъсваемите захранвания. Трябва да решиш колко "жизнено" важно ти е действието на помпата и колко би инвестирал.

Тема "Стабилизатор на напрежение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: