От мобилни телефони до цифрови камери
bulhomes2 - майстор
Патентовал съм една комбинирана маса - холна и трапезна. Не съм производител - имам кой да я произвежда, но се чудя как да направя така, че да знам със сигурност колко такива маси са произведени. Мисля си в тази посока веднъж, че моя производител може да ме "заобиколи" и сам да си прави и продава масите, а и други производители също да я изкопират и продават. Мислех с лепенка и уникален код, според който да знам, че тази маса е дадена еди къде си. Да ама какво пречи на някой да си направи същата табела и да я праща в този магазин. Занимавам се с реклама и ми е ясно, че нещо като бандерол е лесно за копиране и повторна направа. Та се чудя дали има някакъв вариант с чипове, подобни на тези за кучетата. Кучешкия е 30-35 лв, което много ще оскъпи масата, а аз мисля да слагам само 15-20 лв за себе си. Та се чудя за някой по-евтин такъв вариант. Не разбирам от електроники, но ако е необходимо и възможно, вероятно бих платил за резервиране на определена честота и на тая честота да са всичките ми чипове (не знам дали честота е правилно да се каже). Върти ми се в главата за нещо подобно на чип от тонер касета...

ПП. Горе-долу си отговорих на въпроса с това - bg.wikipedia.org. Оставя да търся производител на такива RFID само за четене, Read Only (RO) чипове за стикер. Предполагам така са стоките в големите магазини и при които пищи алармата на изхода, ако си "пропуснал" да си платиш това в джоба.
torbalan - Дървен философ
и какво ще направиш, ако видиш маса като твоята, но произведена от друг...
hidrazin - майстор
Това дето пищи в магазините е на няколко принципа:
Радиочестотен
Акустомагнитен
Електромагнитен
И не знам как ще ти помогне - ще търчиш по къщите на хората със скенер в ръка за да има сканираш масите ли?
Тези стикери и копчета за маркиране са с много малък радиус на действие.А за резервиране на честота направо забрави.
Трябва да имаш 2 лиценза - програмен и съобщителен.Пък и какво - към масите ще монтираш предавател и притежателят на масата ще трябва да му осигури и постоянно захранване?
Общо взето нямаш никакъв шанс.Те всички филми, даже българските ги има в Интернет макар да са забранени за качване.При всичките акции на ГДБОП, разбити няколко тракера и арестувани няколко човека и пак ги има навсякъде.Мислиш ли че ГДБОП ще тръгнат да ти търсят масите?
Малко песимистичен ми е поста, ама такава е истината.Просто ще трябва да контролираш производителя и да се надяваш, че никой няма да почне да ги прави.
Не знам какъв ти е лиценза а и ми е интересно какви са тези маси?Я дай малко повече информация защото май скоро ще трябва да купувам маса.Може пък и да е от твоя модел.По принцип съм си харесал една с ръчка и винт.Да не е такава?
Ако си им ти конструктора има неща за до оправяне.
Лек ден.
hidrazin - майстор
torbalan написа:
и какво ще направиш, ако видиш маса като твоята, но произведена от друг...
Аз знам какво ще направя.Дано не си ти производителя. :axe:
Ама споко не правя маси.
stiv1961 - майстор
Той и шефа има лиценз от германците за изработка на няколко корпуса за лодки ама глей кво стаа- снощи хукна за Германия за среща с фирмата и вземане на някакво решение. Оказало се, че от един месец китайците изработват два от моделите и ги продават навсякъде, включително и в Германия :-D Така, че пускай поръчката на производителя и се моли някой друг да не почне да ги произвежда.Само един да те лъже :)
valqk - специалист
Издаване на уникален баркод за всяка бройка и щамповане на баркода с горещ 'печат' в дървото или лепенка?
Звучи ми евтино и осъществимо?
Ако видиш маса без баркод или такъв, който не е в твоята база - бумм...
bulhomes2 - майстор
torbalan написа:
и какво ще направиш, ако видиш маса като твоята, но произведена от друг...
Накзанието е глоба и конфискация на имуществото, с което е произведена. И аз си мислех за топлия печат, но пак може да се повтори лесно. За баркодовете чета и сега, но какво му пречи на някой да ми изкопира баркода и в тоя магазин да продава само с тоя баркод. Като мина на проверка ще го видя - отговаря на магазина, който е купил моята и всичко ще е наред. А че са минали 50 бройки все с тоя баркод - няма как да разбера.

hidrazin на хората в къщите не съм и мислел да ходя. Интересуват ме магазините. Ще копирам от посочения за уикипедия линк нещата, които биха ми свършили работа:
"Технологията е базирана на радиочестотна комуникация между специално изработен идентификатор (етикет, таг, карта, ключодържател, стикер и т.н.) и четящо устройство. Всеки идентификатор съдържа чип със записан уникален номер и антена. ....
RFID идентификаторите могат да бъдат класифицирани по различни признаци:
Форма ...
* ...
* ...
* ...
* стикер;
...
Захранване
* пасивни – нямат вградено захранване (батерия). Простото им устройство ги прави много дълготрайни, с живот около 10 години, както и много устойчиви на външни условия (температура, влага, химикали и т.н.). Цената им е ниска, сравнена с другите видове идентификатори, но отстъпват по разстояние на четене.
....
Възможности за четене и запис [редактиране]
* само за четене, Read Only (RO) – в процеса на производството с помощта на лазер в чипа се записва уникален номер, който не може да бъде променян впоследствие. Имат широко приложение поради ниската си цена и простотата на използването им. При комуникация с четеца RO идентификаторите изпращат номера си, и така идентифицират преносителя си...."


Иначе патента ми трябваше да е готов, но в патентно имат някакви проблеми и ще ме забавят няколко дена. След това мога да я показвам.
hidrazin - майстор
Това е вече друг въпрос щом те интересуват само магазините.Такива чипове без захранване има в ключовете на колите -
примерно OPEL Astra и други за имобилайзерите.Такива слагат и на софийските кучета за идентификация.
Изображение
Като излезе патента да не забравиш да ни запознаеш с тая маса.Ще изчакам с покупката.
Лека вечер!
kabel96 - специалист
Тези чипове са по от 0,50 до 2-3 лева.Има много удобни за теб с диаметър 2мм и 7мм дължина.Пробиваш на всяка маса някъде с свредло2,5мм пъхаш чипчето и си готов.После четец за към 50-200 лева база данни на някакъв комп и спиш спокойно.
hidrazin - майстор
Не че и те не може да се изкопират де:
Изображение

Тема "Чип за разпознаване на патентовано изделие?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: