• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
kalin7 - специалист
Здравейте,

Имам нужда от помощ, за един от елементите, който ми трябва по схема за инфрачервен повторител (или може би удължител е по правилно, не съм сигурен) за дистанционно управление.
Понеже съм скрил всичката електроника вкъщи в един шкаф със стъклена врата и всичко, което се командва от някакво дистанционно управление приема сигнал, само когато съм фронтално срещу въпросния шкаф и ми се искаше, да реализирам схема, която да може да повтаря сигналите от дистанционните. С помощта на тази схема, ще изведа един приемник (фотодиод) извън въпросния шкаф, а вътре да вкарам срещу всяко устройство ич диод, който да играе ролята на предавател на командите. (Не го обясних с точни термини и много ясно май :sad: )
Въпросната схема е това -> http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/ ... irext5.htm
Но за съжаление моите възможности стигат само да запоя елементите на една стандартна платка :(, а в случая се налага един от въпросните елементи да се подмени, понеже не успявам вече една седмица да го намеря никъде.
Липсващия елемент е фотодиод IR1 - SFH2030, ще съм благодарен ако може някой да помогне с алтернатива, която се намира сравнително лесно по нашия пазар.
Другото, което не ми стана ясно е в една от забележките към схемата. Човека не е сложил D1 поради някаква причина, признавам си не ми стана ясно дали схемата трябва да се изпълни без него или с него?
И последен въпрос, мога ли да сложа повече от 2 броя "излъчватели", които на неговата схема са IR2 и IR3?

Предварително Благодаря,
Калин
Найденов - специалист
kalin7 написа:
Здравейте,......
....Другото, което не ми стана ясно е в една от забележките към схемата. Човека не е сложил D1 поради някаква причина, признавам си не ми стана ясно дали схемата трябва да се изпълни без него или с него?
И последен въпрос, мога ли да сложа повече от 2 броя "излъчватели", които на неговата схема са IR2 и IR3?

Предварително Благодаря,
Калин
Ако не може да намериш точно този диод или аналозите, които ти е предложил hidrazin изрови някое старо устройство с дистанционно и от там вземи инфрачервен фотодиод (само да не се окаже ИЧ фототранзистор, че може да не ти свърши работа в тази схема) .
Набързо разглеждайки схемата и коментара към нея(не че особено разбирам от схеми и от английски) бих ти предложил да предвидиш и монтираш Д1 (универсален маломощен импулсен диод, стават също българските 2Д5606 или руските КД 512), ако пречи- кръц с резачките, отделно, че на РСВ проекта в края на статията го има- там е означен като Д2.
За по- големия брой излъчватели- замени транзистора Q2 с по- мощен(разбира се на нужната честота) и повтори колкото пъти искаш групата R11, IR2, IR3 , свързвайки я с емитера на Q2.
Вариант също е да премахнеш R11 и да сложиш на негово място още един (или повече) ИЧ светодиод, но не мога да кажа с колко ще падне мощността на излъчване- трябва да се видят характеристиките на тези диоди по каталог (Datasheet)
kalin7 - специалист
hidrazin написа:
Може да го замениш напълно:
SFH203FA
SFH203FA
SFH203FA
Много Благодаря, даже вече се снабдих с въпросния фотодиод предложен от теб.
hidrazin - майстор
Ами ако трябва да бъда точен "изрови някое старо устройство с дистанционно и от там вземи инфрачервен фотодиод " -
фото диоди не помня от кога не се ползват.Май като се замисля в близките 15 години и повече не съм срещал такова.
Ползват се интегрални IR приемници от сорта на: интегрални ir приемници.
При тях в корпус с три крака е интегриран IR диод, като този от схемата заедно с усилвателна част и така отпадат главоболията и усложняването
на посочената по-горе схема.
Май последното изпълнение с IR диод гледах в един телевизор GRUNDIG - метален цилиндър за екран и вътре диод и платка с усилвател на сигнала от диода.Това беше някъде към
95-96 година, а телевизора беше някъде от 80-те.
Сега като се замисля IR диоди има във видео магнетофоните - два броя в ляво и дясно за определяне начало и край на лентата.Само дето не знам на каква дължина на вълната работят (пък и не ми се е налагало да знам).
:partyman:
kalin7 - специалист
hidrazin а какво мислиш по предложението на Найденов за увеличаване броя на излъчващите елементи?
Да повторя цялата група R11, IR2 и IR3 или да махна направо R11, като добавя още ИЧ диоди?
И в двата случая за съжаление не мога да преценя как би се отразило това на цялата схема. :(
a_anastassov - специалист
kalin7 написа:
Да повторя цялата група R11, IR2 и IR3 или да махна направо R11
НЕ махай R11 - той е токоограничаващ резистор. Смени Q2 с транзистор "Дарлингтон" - например TIP120/121/122 включи в паралел "цялата група R11, IR2 и IR3" няколко пъти. Мисля, че вместо фотодиода можеш да използваш фототранзистор без изведена база (има ги в старите мишки с топче) - според мен ще е по-добре, защото ще има усилване на сигнала, което ще повиши чувствителността.
Последна промяна от a_anastassov на пет апр 13, 2012 3:05 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Както ти е казал Найденов повтори групата и замени транзистора с по-мощен.
Примерно ВС327-40 или нещо подобно.Всичко зависи от това, колко излъчвателя ти трябват.
Този транзистор няма да има проблем с още една група.
a_anastassov - специалист
Относно честотните характеристики на транзисторите - дистанционните управления работят на честота около 38 kHz - и тази честота не е проблем за почти всички съвременни транзистори. Трябва да се съобразиш само с тока и усилването (за предпочитане "Дарлингтон", ако се увеличава броя на R11, IR2 и IR3) на транзистора.
kalin7 - специалист
Благодя още веднъж на всички за помощта. Още една група са ми напълно достатъчни.
След празниците ще се хвана да го сглобя, че в момента нямам всички елементи и ще пиша за резултата.

Весело посрещане на празниците :)
  • 1
  • 2

Тема "Помощ за елемент от схема за ИЧ повторител (IR Extender)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: