От мобилни телефони до цифрови камери
fox_vt - майстор
Значи да се ориентирам към първия позиционер със ДУ то :) мерси за инфото но все пак ми се струва че определено си мислиш за друг тип колектор и съм длъжен да добавя малко пояснение.Значи рефлектор е нещото което отразява в нашия случай слънчевите лъчи към определена посока,твоите колектори са със рефлектор както и повечето фенерчета,фарове за коли и т н.При обикновенните колектори нямаме рефлектор-там сл.лъчи минават през стъкло с висока пропускливост и директно нагряват тръбите на колектора които обикновенно имат заварени от двете страни пера за да имат максимална площ.При селективните колектори (това са колекторите които имат синкав или виолетов цвят отвътре) стъклото отвън е гладко а отвътре е направено на малки призми демек грапаво но с точно определен релеф,като това е така за да може каквато светлина влезе вътре да не може да излезе и отчасти заради избягване на пълното вътрешно отражение в самото стъкло.При най обикновенните колектори в това число и моят стъклото е гладко от двете страни все едно прозореца ти в стаята,и поради този факт най доброто положение за такъв колектор е перпендикулярно на слънцето,като при увеличаване на ъгъла под който падат сл.лъчи се влошава проникването на светлина през стъклото и от там и на топлина-т н ефект на "жабката" плосък камък хвърлен под малък ъгъл към водната повърхност и отскача.Малко дълго стана дано да не се засегнеш нещо от всички тези обяснения,отново мерси за съвета относно позиционера като набавя всички неща живот и здраве ще пусна тема със снимки и резултати от цялата галимация в стил направи си сам :wink:

пп сега прочетох че за този Moteck V-Box II позиционер има функция автоматично изключване когато не се ползва известно време,и това ще е проблем :? намерих тук http://www.vga-sat.com/e-shop/?%CF%CE%C ... 5%D0%C8,41 друг модел Power Tech Gbox V2000 който май няма такава опция бива ли го като модел.Не че му има нещо де :lol:
velas - специалист
Не-не, няма за какво да се обиждам. :partyman: Аз съм техник човек и успявам да разбера технологиите.
На покрива на кооперацията имаме три вида колектори. На комшията с плоските панели (със синкаво-виолетово предно стъкло) му се беше отворила задната ламарина на единия панел. Помагахме му да го залепим и там видях, че вътрешните отделения имат формата на кутия и са боядисани с матово-сребриста боя/лак или пр. Демек пак действа като отражател, но е с голяма разсейка. Не съм се вглеждал в структурата на челното стъкло, но е логично обяснението ти. То трябва да пропуска светлината вътре и да не я пуска навън. Не съм забелязал да има заварени пера по тръбите. Явно типа на колектора е такъв.
Със сигурност има много типове и подтипове колектори, които действат на различни принципи за постигане на по-високо КПД. Когато избирах какви да бъдат моите панели, проучвах трите основни типа - плоски (явно съм гледал тези с призми по стъклото), вакуумтръбни и подвижни. После се оказа, че познавам двама от горепосочената фирма и така избрах тези подвижни панели.
Когато стана ясно, че няма да успеят да ги пуснат навреме и реших да включа системата без компютъра, мислих като тебе да включа един позиционер и да ги управлявам от вкъщи. Но технолога им ми каза, че отклонение по-голямо от 2-3° е все едно накъде сочат панелите. Едва ли щях да постигна такава точност и се отказах, ще устискам месец и половина с температура 30-40°.

За позиционера, всички са едни и същи... :) . Не помня за функция за изключване, но ще тествам модела при мене и ще ти кажа. :wink:

edit:
Модела при мен е V-BOX II. Почти цял ден беше включен и не мина на стенд-бай.
П.П. Да не забравиш, че ти трябва четирижилен кабел м/ду позиционера и мотора.
fox_vt - майстор
Пичове имам проблем поръчах позиционера и мотора всичко заработи както трябва но допуснах фатална грешка и изгорих дистанционното на позиционера тоя V-Box 2.Направо нямам думи как ще допусна такава баламска грешка :axe: и сега имам позиционер без дистанционно.Позиционера го взех от тук http://satplus.info/sattv/motors.html
като вчера след като опуках дистанционното се примирих с 50 лв и си поръчах друг комплект :| и днес хората ми звъннаха да ме питат що си поръчвам още един.Обясних им и ми казаха да изчакам няколко дена можело да намерят такова дистанционно.Пробвах вчера да сканирам за кода на позиционера със универсалното дистанционно но не намери нищо на целия обхват.Ако някой има такъв изгорял позиционер и му е останало дистанционното нека пише че направо ме боли главата вече да се ядосвам-ама то винаги така става таман всичко тръгне както трябва и все нещо се обърква :cry:
velas - специалист
Как се изгаря дистанционно?... :?
fox_vt - майстор
Хахха случката е наистина комична-по план трябва да запаметя примерно 8 позиции на позиционера и като натисна бутон нагоре на дистанционното позиционера минава една позиция нагоре.Сигнала идва на всеки час от електронен седмичен таймер който е свързан със дистанционното посредством 2 чифта кабели запоени за платката на дистанционното.Обаче кофтито е това че не знам що съм се захласнал и съм решил че таймера включва верига а той реално подава 220в напрежение на изхода.И при първото включване тва напрежение се подава към бутон нагоре на ДУ и нататъка няма нужда да обяснявам.Ако някой му се намира дистанционно да свирка купувам го веднага.
pipilica - майстор
Да било е кофти за чипа има ли надпис на него може и да се намери.
fox_vt - майстор
Ами не то не е интеграла а баш микрочип който е залят отгоре и се сменя цялата платка.
velas - специалист
Мда-а-а, пропуснал си релето във веригата... :sad: Забравих, че щеше да правиш разни автоматики...

Принципно ще е по-удачно да се управлява директно самия позиционер, но с копчетата му не може да се сменя на запаметени позиции. Вариант е да засечеш за колко време, колко разтояние(градуса) минава и така да го движиш, като го управляваш с реле за време.
fox_vt - майстор
Ами да то всъшност просто трябва да разкача мрежовото напрежение от релето във самия таймер и да остане само да вкл верига ама късно :? Иначе временно така ще го управлявам с реле за време докато намеря дистанционно което пък няма да го търся много време,така или иначе съм ги прежалил още 50 лв за друг позиционер и ДУ и ще си имам два един за резерва :lol: Все пак със запаметените позиции си има доста благинки спрямо релето за време-като на първо място е това че мога по всяко време да видя къде трябва да е колектора,мога ръчно да го ''пратя'' на определена позиция при буря напр ,лесно се позиционира при непредвидени случаи,лесно се настройва абе доста екстри си има :-D
fbr - майстор
А защо не си вземеш от тези за 30 лева. Доколкото разбрах, те могат да се обучат на всяко едно дистанционно.

Тема "Позиционер за сателит" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: