• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
LBG - помощник
Здравейте! Имам следния проблем с телевизор Crown. Моделът не мога да кажа в момента, но мисля, че шасито е 11ак30, като на Vestel, Watson и т.н.
Телевизорът е на една вила и онзи ден, както е работил е сработила защитата. При запускане защитата на импулсното сработва и не може да запали. При стендбай се чува пиукане, при опит за пускане - пиукането се променя, все едно товари още повече.
Набедил съм транзистора на ТХО-то, който се води C5388/6K3, като виждам, че е заменим с BU808.
Дали съм на прав път? :?:
Виждам в друга тема за друг Crown, че колегата tv-servize е препоръчал смяна и на кондензатор, за мен важи ли?
Ако не съм на прав път, ако може да ме насочите.
Благодаря! :partyman:
pipilica - майстор
Смени първо транзистора.
tv-servize - специалист
Ако не си смениш кондензатора в базата на BU808 ,ще ти изгори пак.Кондензатора е 10мф 50в,но си сложи 47мф50в.Провери за студени споики във веригата на колекторa на BU.
LBG - помощник
Благодаря за пояснението, колега.
Понеже нямаше BU808, взех 2SC5388, какъвто всъщност се оказа оригиналния на телевизора. Единствената разлика, която забелязах е, че на оригиналния пише 6N3, а на този, с който е в момента 0N3. Не знам каква е разликата и изобщо има ли такава, но телевизорът работи. Кондензатор сложих 47 mF на 50V, а оригиналът беше 10 mF на 63V, което се надявам да не е проблем. Нямаше студена спойка по веригата на колектора, но все пак ги препоих - за всеки случай.
Още веднъж благодаря! Радвам се, че все още има хора, които дават рамо за елементарни неща!
LBG - помощник
Пак проблем, но странен с този ТВ.
От около 2-3 дни при опит за запуск, прави същите номера както когато беше заминал транзистора, но след 2-3 опита си пали и работи без проблем? Дали проблемът е пак там или да се насоча другаде.
Запали ли, няма проблеми и си работи с часове.
boqn_zara - специалист
Както ти каза колегата tvservize провери първо за студени спойки,провери и въпросния транзистор дали пак не е изгорял. :partyman:
todortv - майстор
LBG написа:
....Радвам се, че все още има хора, които дават рамо за елементарни неща!
Наистина нещата са елементарни, когато не си направил труда да измериш туй-онуй, а отговора ти е поднесен.
Ами те всички неща са елементарни, когато имаш верен отговор.
Сега аз ще изчакам да положиш малко труд, да извадиш мултицета и да кажеш какво се случва, за колегите не знам....
Нещата са също толкова елементарни, както и преди. Не се заяждам. :partyman:
hidrazin - майстор
И аз не се заяждам но също ще изчакам. Питащия има за повече от година 12 поста - всичките са само в негова помощ. Интересно ми е той с какво е помогнал на другите за това време?
:partyman:
vlax - майстор
Все пак минаха няколко часа и да не мъчим колегата повече.
Жокер.
Проблем с импулсното захранване.Пак причината е кондензатор.
Елементарно.
LBG - помощник
Да вметна, че не съм телевизонен техник, но работата с поялник не ми е чужда. Казвам елементарни неща, защото при някои модели има точно определени елементи, които дефектират и които дефектират по такъв начин, че само когато се обясни какво точно прави дадения уред, на хората, които са в час, веднага им изниква причината.
Мога да помагам за газови уредби/инжекциони, както и с някои други неща.
Преди да ме обявинят, че искам да си спестя пари от сервизи - не, това не е така. Както казах телевизорът е на вила и за да го сваля до града, трябва да се кача само с още един човек, а по принцип сме четирима :-D
Уважам труда на всеки майстор, защото и той семейство храни!!! Ако телевизорът беше при мен, нямаше да си бия главата и да питам тук.
Прегледах за студени спойки всичко, което можеше да се прегледа около този транзистор. Кондензаторът не съм сменял, но ако трябва ще го сменя.
Кой кондензатор да сменя от импулсното, защото наистина вероятно там е заровено кучето.
Телевизорът продължава да си работи, но след трето-четвърто запускане.
При работещ телевизор и леко почукване с обърната отвертка около транзистора няма проблем с работата му.
Ще се качвам пак в събота, така че ако дотогава получа инфо, ще съм благодарен.
Ако не - вероятно ще купя нов телевизор, който ще мога да транспортирам с 4 човека в колата, а този ще стои горе и ако някога имам възможност, ще сваля в града и ще занеса на сервиз.
Благодаря и се извинявам, ако съм засегнал някого!!!
  • 1
  • 2

Тема "Телевизор Crown - при запуск сработва защитата на импулсното" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: