От мобилни телефони до цифрови камери
svetliopi44 - Чирак...
Колеги, направих си една схемичка с един LED driver, купих си и адаптор 12V 5A
Интегралата изгоря без видими причини .
Вечерта до последно си действаше и изключих всичко и си легнах. На сутринта включвам и хоп нищо не работи... имах под ръка същия чип и го замених и всичко тръгна.
Предполагам, но несъм сигурен, че е виновен адаптора... не съм мерил понеже всичко ми е на бачкането , но си мисля че първоначално без товар пуска повече от 12V та се чудя дали да не сложа една интеграла LM 350. Какво ви е мнението и трябва ли да му слагам резистори ?
Дали е възможно през лентата да пробият тези 12V , щото ако може,то чипа изгаря веднага... как да предпазя интегралата?ЛентатаRGB е с общ плюс и през LED driver минава само минуса за съответния цвят.Адаптора е презапасен ,но мисля и че 3А ще ми стигнат.

Прикачен файл

LED.JPG
LED.JPG (24.92 KиБ) Видяна 1947 пъти
hidrazin - майстор
С LM 350 нищо няма да стане.На 3А хич и не я търси а ако устиска не знам как ще я охлаждаш.Освен това за да работи и трябва разлика поне от 2V вход-изход.
Провери си захранването колко дава на празен ход.Ако има голям първоначален пик за да защитиш драйвера и светодиодите на изхода му се слага един TRANSIL диод.За твоя случай е подходящ M1.5KE15A или 1N6275A.Има го примерно тук:1.5KE15A
Освен това не си дал никаква информация - каква е лентата, колко метра е, какъв е адаптора и каква е интегралата дето си сменил?
Да взема да хвърля един боб?
Относно резисторите - не ти трябват.В самата лента са вградени.Ако я разгледаш по-внимателно ще ги видиш.
Изображение

:partyman:
svetliopi44 - Чирак...
hidrazin написа:
Освен това не си дал никаква информация - каква е лентата-за съжаление нямам информация, останали са ми парчета от стари проекти,
колко метра е в момента е на парчета и слагам компонент по компонент иначе цялата дължина няма да е повече от 3м,
какъв е адаптораКитайски естествено ,ако това ще ти помогне S-CLASS ac adapter Model-1205...
LED ТРАНСФОРМАТОР 60W 220V-12V/5A PVC
мощност: 60W
изход:12V/DC
ампери: 5А

и каква е интегралата дето си сменил?TLC5940 PWM

Значе да не експереминтирам докато не измеря пикови, понеже както писах горе нямам в къщи уред ,,,,всичко е на бачкането... лентата е един тип ,но на парчета... Благодаря за съвета за диода... :partyman:
hidrazin - майстор
Ами питам защото като чете човек първия пост остава с впечатлението че захранващия адаптор ти е импулсен и си сменил чипа на захранването.
На сутринта включвам и хоп нищо не работи...
За този китайски адаптор не намерих инфо, но ако е с траф а не импулсен почти е сигурно че без товар напрежението ще е доста по-високо.
За справка - едно зарядно с трансформатор и грец дето пише на него 6 волта без товар минава 9 волта че и нагоре.Разчита се при товар да падне около необходимата стойност. :?
А тоя драйвер TLC5940 през какво управлява LED лентите - полеви транзистори?За да изгори драйвера има проблем в някой от ключовите елементи (полеваците) или захранването от 5 волта на самия драйвер.Захранването от 12 волта няма нищо общо с TLC5940, освен ако не управляваш директно LED лентите от изходите му.
:partyman:

Тема "Ограничаване на напрежение." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: