От мобилни телефони до цифрови камери
chano3891 - специалист
Здравейте приятели искам да си направя dc контролер за електромотор от 0 до 12v до 2,3а при товар. Тук в форума ми беше предложена една схема аз намерих още една и питам вас разбиращите от електроника, защото аз съм електротехник коя от двете е по надеждна и може ли irf да го заменя с irf540n или irf620 защото такива ми предлагат. а ако има и по надеждни да ми предложите.

Прикачен файл

01.gif
01.gif (10.48 KиБ) Видяна 3690 пъти

Прикачен файл

DC Motor Speed Controller Using NE555 PWM Switching Circuit.jpg
DC Motor Speed Controller Using NE555 PWM Switching Circuit.jpg (16.75 KиБ) Видяна 3691 пъти
hidrazin - майстор
Ползвай втората схема, транзистора замени с IRF540 но не и с IRF620.
Той е с по-малък ток даже от оригиналния.
:partyman:
Subsa - специалист
IRFZ44, IRF3205
И този кондензатор от 470микро-фарада върху транзистора го смени с максимум 100 нано-фарада
Прекалено много ще ти товари транзистора иначе. Много откачено са го решили така. Рискуваш да го изгориш, може да е нарочна грешка.
Неговата роля е да не отскача напрежението върху транзистора, нали е мотора е индуктивност.
Може да сложиш паралелно на двигателя един диод и да махнеш кондензатора изобщо. Диода поне 3А, бърз. SF36 примерно. Катода е към +12V, анода към дрейна.

П.С. Диода бил нарисуван с пунктира. :)
+ на кондензатора трябва да е на +12, не на дрейна.
Найденов - специалист
NTE2389- N канален MOS FET транзистор- 60волта, 35ампера.
Добре пасва и BUZ11-50волта, 30ампера, струва 1-2 лева.
chano3891 - специалист
благодаря на всички за бързите отговори.Утре след работа се захващам с изработката.Следващия вапрос е че в магазина нямат същите диоди 1n5815 а имат 1n5822 с тях става ли и ако става трябва ли да променям нещо друго.
cvetanmu - специалист
:) На втората схема размени местата на 7 и 3 крак на таймера. Тази схема със сигурност работи.

Прикачен файл

reg1.jpg
reg1.jpg (29.76 KиБ) Видяна 3652 пъти
Последна промяна от cvetanmu на пон май 07, 2012 9:38 pm, променено общо 1 път.
chano3891 - специалист
мерси ще пробвам и с това да сменя местата на крачетата имате по една бира всички.
Subsa - специалист
Ужас, смени ги, не само пробвай, ами ги смени.
Тя си е локва с шахта без капак тая схема.
И кондензатора на 5ти пин, винаги съм го слагал 10нано, тук са си измислили някаква стойност пак.

П.с. зарежи ги тия схеми.
Сглобявай по тази.
Изображение
Транзисторите може да използваш каквито казаха колегите. Диода 1N5822 е добър и бърз, ще пази транзистора.

Гледам, че колегата от горния пост е пуснал схема докато съм пишел.
Разликата в 2те схеми е работната честота, моята може да "свири" като винтовертите, неговата ще свири на по-висока честота, може да не се чува.
При моята може да се добави резистора гейт-сорс 1 килоом, но поради ниската честота са решили, че може без него.
cvetanmu - специалист
:? Май малко прибързано го казах това с разменянето на 7 и 3 крак. Сега поразгледах схемата и би трябвало да работи в този си вид ( само с размяна на номерацията на изводите няма да стане ) .
chano3891 - специалист
мерси за новите ехеми ще започна по последната за диодите попитах за тези кам потенциометъра да ли може да ги заменя с 1n5822 .за тази вечер лека на всички.

Тема "dc контролер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: