• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
Здравейте, наскоро ви скимна една идея в главата за която ми трябва реле за време което да прекъсва верига за около 50-60 милисекунди и този интервал да може да се регулира ръчно.
Взех си готово сглобено от квазер, но със закъснение 0-160сек.
Изображение
http://kvazer.com/hobbykit/18555-RELE-Z ... sek--.html


Въпреки че не съм много наясно с електронката, след ровене из нета разбрах как да намаля интервала - сложих по-малък кондензатор С4(1uF) и сега максималното закъснение е малко над секунда(образно казано, не съм го засичал), което ми върши работа.

Но изникна друг проблем - когато бутона се задъжи повече от закъснението на релето, то остава включено :?
Което не ми върши работа, защото на мен ми трябва веригата да е прекъсната точно за еди колко си милисекунди от натискането на бутона, без значение колко ще бъде задържан той.

Последва оше търсене на самото устройство на използвания таймер на 555.
Съответно намери 2 варианта които може би ще решат проблема.
А имемнно -
Варинт 1 - веригата да е постоянно затворена и да се задайства от бутон който я прекъсва.
Изображение

до колкото разбирам от схемата, би трябвало само да сменя местата на бутон B1(разбира се и самия бутон с такъв, който прекъсва веригата) и съпротивление R1, за да накарам схемата да работи при прекъсване на веригата

и Вариант 2-
Изображениетова ми изглежда малко по-сложно и ще доведе до закъснение в активирането на релето, но то ще е минимално(по мои изчисления около 1 стотна от секундата)



Та въпро са ми е, кой вариант мислите че е по-удачен?


П.п. самото реле ще се изпозва на мотоциклет като "quickshifter" или прекъсвач, който позволява сменята на предавки нагоре без съединител и по важното без връщане на газта. Прекъсването на искрата към свещите имитира връшането на газта, което е достатъчно за безпроблемна смяна на предавките нагоре без използване на съединител.
hidrazin - майстор
Тук пише всичко за дадения таймер. Има схеми и формули за изчисляване на времената. С една дума - всичко необходимо.
И само като насока - интервалите не се регулират само с кондензаторите. Има и резистори които ги разреждат или зареждат.
555
:partyman:
AAsat - специалист
С втората схема не би трябвало да има проблеми - изпробвано е многократно. На стр.7 от описанието ( линка от предния пост) има графика за подбора на времезадаващите елементи - примерно кондензатора C1 - 1 микрофарад и резистора R1 - последователно свързани 47кОм и тример 470кОм за настройка на интервала. Съпротивленията от двете страни на кондензатора 0.1мкф бих ги сложил по 10кОм а самия него 0.47мкф - бих го подбрал като следя за сигурно сработване на бутона.
hidrazin - майстор
бих го подбрал като следя за сигурно сработване на бутона
Ами има и хора, дето мислят и не копират сляпо схеми, и то от нови потребители.
Надеждата, че занаята ще пребъде пак се завръща. :feuer:
:partyman:
hidrazin написа:
Тук пише всичко за дадения таймер. Има схеми и формули за изчисляване на времената. С една дума - всичко необходимо.
И само като насока - интервалите не се регулират само с кондензаторите. Има и резистори които ги разреждат или зареждат.
555
:partyman:

Човек, говориш ми на извънземен за мен език :?
Както казах, знанията ми в тази област са много оскъдни, да не кажа никакви....всички изводи и си да стигна до тук съм ги вадил по пътя на логикато като съм сравнявал различни схеми.

Границите на и нтервала вече съм ги нагласил някакси и регулирането му с тримера ми е достатъчно. Друго ми е питането - а именно как да накарам схемата да дава само един инпулс, без значение на времето за което е натиснат бутона, като в по-голяма част от случаите бутона ще е натиснат по-дълго от този интервал.

И като питам "как да го направя" имам предвид на практика, с какви елементи, как и къде свързани, защото дори и да знам принципа на теория не бих се срправил с прилагането му на практика.

И по-конкратно - Вариант 1 няма ли да работи в моя случай?(най-ми е лесен за реализация)
AAsat - специалист
Вариант1 няма принципна разлика от схемата на кита - дали бутона ще е към + или към маса принципно е все тая - проблемите, които ги има ще си останат. По-добре е да се добавят още един кондензатор и едно съпротивление, и бутона да не е директно на второто краче на таймера. Как конкретно да стане трябва да се прецени по платката - снимката от сайта на Квазер не е детайлна. Ако пуснеш по-детайлни снимки от двете страни на платката може да получиш предложения за доработката.
Относно добавянето на кондензатор и съпротивление към краче 2, намерих това
"The addition of a resistor and capacitor to the trigger will not work for very short output pulses as there is also a short delay in the recovery of the trigger terminal voltage."
http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/LM555.html


другото което ме притеснява при Вариант 2 е написаното на самата схема
"THE OUTPUT IS HIGH FOR 1 SECOND AFTER SWITCH CLOSES."
AAsat - специалист
Смело прави вариант 2 ако все още стои въпроса. Съпротивлението R1 - 100килоома, кондензатора C1 - 1 микрофарад, другите 2 съпротивления - по 15 килоома а кондензатора - 330 нанофарада ( може и 220 и 470 и 1 микро ) Продължителността на импулса е около 70 милисекунди и не зависи от това колко време е натиснат бутона. На картинката са показани реалните сигнали на втори и трети крак на таймера - жълтата графика е на 2-ри а синята на 3-ти. Не знам как ще се държи релето при този къс импулс.

Прикачен файл

555.jpg
555.jpg (25.83 KиБ) Видяна 6312 пъти
ge6aaaa3 - специалист
Импулсът от таймера трябва да е с поне 5мс по-голям от нужния, за да може релето да сработи и на изхода да имаш нужната продължителност.
AAsat написа:
Смело прави вариант 2 ако все още стои въпроса. Съпротивлението R1 - 100килоома, кондензатора C1 - 1 микрофарад, другите 2 съпротивления - по 15 килоома а кондензатора - 330 нанофарада ( може и 220 и 470 и 1 микро ) Продължителността на импулса е около 70 милисекунди и не зависи от това колко време е натиснат бутона. На картинката са показани реалните сигнали на втори и трети крак на таймера - жълтата графика е на 2-ри а синята на 3-ти. Не знам как ще се държи релето при този къс импулс.
Стои си въпроса. В петъка се върнах от морето и в събота пробвах варинт 1.....както предполагате нямаше резултат.
Сега ще правя вариант 2 :-D

Благодаря много за информацията за компонентите, точно това ми трябваше да знам.
И само да уточня дали съм разбрал правилно:

"Съпротивлението R1 - 100килоома" - това е съпортивлението межди краче 8 и краче 7 на схемата от вариант 2, което на моето реле време е заменено с тример за да може да се регулира
"C1 - 1 микрофарад" - е межди краче 6 и (-)

"другите 2 съпротивления - по 15 килоома а кондензатора - 330 нанофарада " това са тези за trigger-a


Ако на моето реле само добава тези за trigger-a(2х15кОм и комдензатора) ще се получи ли?
За да може да си регулирам времето с тримера - не ми трябва да знам точно колко мс е а да може да си го регулирам в границите от 50-100мс.
  • 1
  • 2

Тема "Реле време - преработка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: