• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
От мобилни телефони до цифрови камери
kivanov - специалист
Поради липса на време, нямаше ъпдейти. Софтуера за ардуиното е готов. Ще работи само на Arduino Mega.
NeoBoss - специалист
качи някое видио или нещо, мен лично горещо ме интересува :-D
kivanov - специалист
NeoBoss написа:
качи някое видио или нещо, мен лично горещо ме интересува :-D
Заради добрата визия на жилището се наложи да махна панаирите и сега ми отнема време да вържа жиците :) но до дни се надявам да има кратко демо.
kivanov - специалист
kivanov написа:
NeoBoss написа:
качи някое видио или нещо, мен лично горещо ме интересува :-D
Заради добрата визия на жилището се наложи да махна панаирите и сега ми отнема време да вържа жиците :) но до дни се надявам да има кратко демо.
След кратък тест с Raspberry Pi имам следните резултати:
Управлява 8 устройства по мрежата. На всеки 1 мин им дава да изпълнят команди.
22:01:33 up 17 min, 1 user, load average: 3.42, 3.12, 2.06
Общо взето от това следва нещо с x86 за сървър.

PS: Може и да има надежда ;)
NeoBoss - специалист
супер че има развитие :) кои са 8 устройства, справи ли се с климатика ?
mishoboss - специалист
Супер готина тема. Пич, не си луд за връзване, както прочетох на бая мнения от първата страница. Просто си от една рядка порода хора, в която попадам и аз. Всъщност проекта за петзоновия термостат от линка на първата страница е моя разработка и си спечели второ място в конкурса на Роботев. Само с две думи да кажа какво съм си спретнал в моето скромно жилище:

- сложих KNX Din Rail модули в огромно къстъм мейд бушонно табло и карах цялото окабеляване до таблото на всичко, което искам да управлявам индивидуално (всеки един токов кръг). Това ми носи следните две ползи - използвам вече наложил се bullet proof и high-end Home Automation стандарт, като в същото време спестявам огромно количество пари заради Din модулите. За справка, автоматизирах цялото осветление (към 14 токови кръга), 4 димеруеми кръга и 4 ел. щори за малко над 2000 лв. Ако си запознат с цените на KNX модулите, то знаеш, че примерно един единствен ключ на JUNG, Hager или Gira е от порядъка на 120-160 евро. За димер става още по-страшно!

- Отоплнието и вентилацията ('щото и аз като теб съм луд за връзване и турих рекуператор) смятам да ги управлявам посредством Arduino с мой си ASCII базиран протокол по Serial. Ще е базирано на това дето си спечели второ място в Роботев, просто все не мога да стигна да го налепя културно и да дооправя frimware-a.

- За HA сървър исках да ползвам Raspberry Pi, но както и ти си стигнал до този извод - това е едно много готина играчка, но нищо повече. Reliability-то се оправя що-годе с SD Flash карта Class 10, но въпреки всичко Raspi-то си е слабичко. Не знам какво не си харесал на Cubieboard. Сега вече има и Cubieboard с Allwinner A20 за 58 долара. Като цяло е доста по-добра машинка от Raspi-то. Има си отделен Ethernet контролер (не минава през USB), има си SATA, гига RAM (което вече се ядва) и не на последно място - читав SoC. Наще пловдивски момчета от Olimex също изкараха A20 board за малко повечко пари обаче. Иначе сега ползвам една mini-ITX Atom машинка, но определено мисля да си взема едно Cubie да видя как ще се справи със задачките.

- Софтуерът! Софтуерът е НАЙ-ВАЖНИЯ компонент! Принципно ползвам openHAB, даже съм contributor в тоз проект. Написах HTML5 Sencha Mobile UI за openHAB. Хич не е лош, ползваме cutting edge технологии като WebSockets и други server-push методи за инстантна клиент-сървър комуникация. Малко имаме търкания и различни визии обаче с core team-a и вече се оглеждам за алтернативи. Domogik е една от тях, OpenRemote друга, AgoControl трета. Възможности много, платени още повече! Но аз лично гледам да ползвам и подкрепям само опън сорс... програмистка му логика! От скоро следя и даже мисля да се включвам в един друг обещаващ проект - IoTSyS.



Сега малко по въпроса с безжичните стандарти на пазара - общо взето ги няма. Единствения доминант е Z-Wave. Модулите обаче са все още цифра - около 50-60 долара за ключ или модулче зад ключ. ZigBee съвсем отскоро има стандартизиран апликейшън протокол. Преди това "секой" си имплементира нещо негово си върху 802.15.4 и язък за стандарта. Освен това оперира на 2.4GHz и въпреки mesh топологията, не се слави с добър пенетрейшън на нашенските тухлено-бетонни постройки. За американците се е утепало! Нататък - EnOcean! EnOcean е сравнително нов стандарт, като готиното при него е, че се опитва да предложи battery-less устройства, които си набавят нужната ел. енергия механично (например при физическо натискане на бутон) или чрез соларни панелчета. Малко куц протокол беше до скоро, защото не предоставяше обратна връзка, но сега това е изчистено до някаква степен. И те са цифра обаче, пък и ги няма много, много!

Моя любимец е 6loWPAN стандарта, който още се "кове". Засега няма end user дивайси на пазара, но пък прочетох, че си сръчен с поялника и ти предлагам да хвърлиш едно очо на JeeNode или PanStamp. Има и няколко kickstarter arduino compatible проекта, които също заслужават внимание.

Успех с начинанието, пък ако решиш можем да разменим контакти. Винаги ми е приятно да разговарям с хора със същите психични отклонения като мойте! :)
bulhomes2 - майстор
Взе ми го от устата :lol: :partyman:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Home automation - домашна автоматизация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: