От мобилни телефони до цифрови камери
shadow__01 - майстор
Много се извинявам, че не писах днес, но бях зает с друго и не остана много време да меря. Имам уреди и съм мерил всичко както си трябва. Резистора под зъбните колела е същия като входния (13 килоома). всички резистори са здрави, смених транзистора с нов, но ефекта е същия. Ценеровия диод предполагам е здрав. Мерих го и в едната посока изкара едно огромно съпротивление, а в другата нищо. Отдолу на платката няма никакви елементи. Остана батерията и теорията ми сега е както предполагахте, че батерията е заминала. Според мен гълта толкова много от захранването, че не остава енергия и достатъчно напрежение за чипа да задвижи двигателчето. Затова може би се чува, че се мъчи да се завърти. Дори отдолу на платката където за запоени полюсите на батерията има малко кафяво. Не съм правил снимки отдолу, но ще направя утре да го видите.
Ясно е, че ще се сменя батерията. Аз съм от Бургас и понеже съм обикалял и купувал доста елементи за мои схеми и разработки знам, може би всички магазини за електронни компоненти. Такива батерии има в магазин "Панда" и "Елимекс". Хубавото , е че са през 10-15 метра един от друг.
Само не знам каква да търся? Мисля, че напрежението и е 1.2V. На нея не пише нищо и оставам само с стандарта за акумулиращи батерии. За капацитет и идея си нямам, но предполагам е накъде към 200-300 mAh.
MamaMy - майстор
Аз пък си мисля, че е 3,6 волта. Свали я и я сцепи с макетен нож. Вътре трябва да има три последователни елемента по 1,2 волта. Има и в други корпуси мисля се водиха 600 mA/h
hidrazin - майстор
Браво! Може да излезе заек от тая дупка. Имам само един въпрос и държа да ми отговориш:
Първоначалния резистор 13 килоома е здрав.
Откъде си сигурен че трябва да е 13кΩ ???
Относно батерията - няма да гадаем. Като разреже бялата изолация ще си проличи.
:partyman:
shadow__01 - майстор
hidrazin написа:
Браво! Може да излезе заек от тая дупка. Имам само един въпрос и държа да ми отговориш:
Първоначалния резистор 13 килоома е здрав.
Откъде си сигурен че трябва да е 13кΩ ???
Относно батерията - няма да гадаем. Като разреже бялата изолация ще си проличи.
:partyman:
Да тогава ще си проличи, но няма да е скоро. Случайно на лампата видях, че на едното зъбно колело му са счупени 2 или 3 супер малки и фини зъба. Целия часовник беше сглобен и оставен при един друг който също чака за зъбно колело. Двата са различни и не мога да взема части от единия и да ги сложа на другия. единственото общо между тях е че са немски и че има пластмасови зъбни колела. Батерията на този е с диаметър 10mm. и дължина малко повече. Проблемът е, че капаците му са така направени, че трябва да е най-много 10mm иначе не се затварят. Когато ми попадне някой много изгорял същия ще човъркам батерията и тогава ще купувам нова със същия диаметър ако има и ще направя от два еднакви развалени един работещ.
Утре почвам един друг http://www.google.bg/imgres?hl=bg&clien ... 7,s:0,i:91 . Неговия проблем е точно като на този. Скапана батерия. Сега го пуснах на изправителя на 1.2V и тръгна. Утре ще умувам каква да купя. Но по снимката съм сигурен, че е 1.2V. 0.6Ah понеже на моята не пише нищо и ще търся такава. Не искам да рискувам с по-голям капацитет, нека си е колкото може по оригинално.
Последна промяна от shadow__01 на чет авг 02, 2012 12:26 am, променено общо 2 пъти.
shadow__01 - майстор
hidrazin написа:
Браво! Може да излезе заек от тая дупка. Имам само един въпрос и държа да ми отговориш:
Първоначалния резистор 13 килоома е здрав.
Откъде си сигурен че трябва да е 13кΩ ???
:partyman:
По цветния код. Но тези повече от 3 цвята (без златистия) по-трудно се проверяват. Не изглежда да е нагорял или опърлен.
hidrazin - майстор
Но тези повече от 3 цвята (без златистия) по-трудно се проверяват.
Та точно това ми беше въпроса. Този резистор не е с три или четири пръстена. Не е дори
с пет, а цели шест. Как го разшифрова? Остави какво съм ти казал аз - може да се бъзикам.
Чакам отговор!
И четене му е майката !!! И таткото...
:partyman:
shadow__01 - майстор
Чакам отговор!
Има си готова програма. Казва се "Resistor Color Code". Декодира всякакви кодове на резистори. Ето и снимка на съответния код.
Прикачен файл:
ddddsssssss.JPG
ddddsssssss.JPG (64.16 KиБ) Видяна 2732 пъти
Това е само половината от прозореца на програмата иначе снимката е много голяма.
hidrazin - майстор
Браво! Това исках да видя. Много хора даже не знаят че има резистори с шест пръстена и за какво е последния.
Измери ли какво има на кундуматора?
:partyman:
shadow__01 - майстор
hidrazin написа:
Браво! Това исках да видя. Много хора даже не знаят че има резистори с шест пръстена и за какво е последния.
Измери ли какво има на кундуматора?
:partyman:
Май не, но няма значение точно сега. Часовника DIEHL както писах чака освен за батерия и за ново зъбно колело. Ако му намеря батерия и заработи ще отчита с огромна грешка от по цели минути а може би и часове ако се натовари с съпротивлението на превключващите зъбчета. Ще чакам да намеря същия изгорял и тогава ремонта.
Днес ще купувам батерия за един май чешки се води марка "Chronotechna". След него имам да оправям още 2 часовника пък който стане добре. който не стане за части.
shadow__01 - майстор
Относно батерията - няма да гадаем. Като разреже бялата изолация ще си проличи.
Поради нарасналия интерес реших да скъсам изолацията и да снимам батерията. Ето снимките.
Прикачен файл:
ALIM2927.jpg
Прикачен файл:
ALIM2928.jpg
Прикачен файл:
ALIM2933.jpg
ALIM2933.jpg (95.81 KиБ) Видяна 2709 пъти
Не е от отделни клетки.

Тема "Електроконтактен часовник - поправка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: